rakosove stropy

Moderátor: Living

rakosove stropy

Odeslatod vera v Pát 10. Zář 2004 13:42:14

Ahoj vsichni,
opravujeme dum, kde jsou jeste rakosove stropy, ktere jsou samozrejme popraskane. Neni to tak strasne, ale preci jen... Rozhodli jsme se, ze je nechame udelat nove ze sadrokartnonu. Ale ted nam kamarad radi, abychom to nedelali, protoze strop pak bude praskat pro zmenu na krajich tech sadrokartonovych desek, az se v patre bude chodit a strop se chvet.
Nemate s tim nekdo prosim zkusenost?
Dekuji
Vera
vera

Re: rakosove stropy

Odeslatod Mirek v Pon 13. Zář 2004 9:26:16

Klidně bych do toho šel, jen to chce nešetřit na množství šroubů a do spojů desek použít kvalitní bandáž. Sádroš je docela pružný a pokud prasklina vznikne, bude jen vlasová. Teď jsem předpokládal šroubování desek na stávající podhled ať po stržení rákosu s omítkou nebo na něj. Pokud je ale strop moc křivý nebo prohnutý, bude potřeba sádru zavěsit jako podhled na plechové nosníčky. To vyrovná nerovnosti, ale sníží tak o 5-10 cm světlou výšku místnosti. Zas by se tam dala dát izolace proti hluku a při této konstrukci by neměly praskliny vznikat téměř vůbec. Velmi ale záleží na kvalitě práce, vím přesně o čem mluvím a mám co srovnávat. Doma to mám skvělé, plno lidí mi nevěří, že je to sádrokarton.
Mirek
Mirek

Odeslatod eva v Stř 22. Zář 2004 12:59:50

zalezi na tom, co je nad rákosem. Já mam zespodu na tramu prkna a pak rakosovou rohoz. Jelikož chci také nové stropy a ještě pořebuji zateplení, tak to budu řesit tím, že na strop přišroubujeme izolačni polystyrenove desky cca 5 cm silne a na to se nalepi polystyrenové desky se vzorem nebo lisované. Nebude se ani muset malovat a není to pro strop žádná váhová zátěž, a pokud se Vám strop neloupe není potřeba ani předchozí úprava (strhávání rohože atd.) Pokud nechcete polystyren, dá se to řešit našroubováním roštu z latí mezi které se dají poslystyrenové desky (pokud nepotřebujete zateplit ,nemusí být) a na rošt našroubovat obkladové desky z tenké překližky s dýhou. Je to finančně přijatelné a vypadá to moc pěkně. Dají se vybrat různé barvy a vzory (dřevo apod.).
eva

Odeslatod Beky v Stř 22. Zář 2004 13:21:20

My máme doma taky staré rákosové stropy. Nechali jsme přímo do stropu nafoukat nějakou izlolaci (takovou vlnu), a zespoda máme strop pobitý smrkovými palubkami, natřené jsou bezbarvým lakem, takže máme podlahu stejnou jako strop (světloučký smrk).
myslím si, že to vypadá dost dobře.......i izolace je perfektní.
Beky

Odeslatod Hannah v Pát 24. Zář 2004 7:45:26

Ahoj,

něco podobného momentálně taky řešíme. Opravujeme starý domeček. Vzhledem k tomu, že by se nám nevyplatilo ho zcela zbourat a postavit nový, začali jsme s rekonstrukcí. Je asi ze 30-tých let, takže dřevěný strop s rákosem jsme měli také. Vyřešili jsme to následovně:
strop jsme kompletně vyčistili - rákos a prkna shodili, ošetřili trámy, případně vyměnili. Prkna jsme zpátky přidělali a do mezi prostoru vecpali jakousi skleněnou vatu pro lepší zateplení a kvůli zvukové izolaci. Ze spodu pak chceme na strop dát také sádrokarton. Ze shora na to budeme dělat betonovou desku, kterou provážeme s věncem. Budeme totiž stavět ještě jedno patro.
Pro variantu všechno strhnou jsme se rozhodli z toho důvodu, že to bylo plné plevů a hlíny atd. Byl to teda pěkný humus. :(
Hannah

Odeslatod Palmik v Stř 15. Pro 2010 6:33:28

ozivuji trochu stare tema - mate nekdo s timto zkusenosti?

konkretne me zajima

1) jakou nejlevnejsi izolaci dat do stropu? (shozeni rakosu, prken a dat izolaci, znovu dat prkna...)

2) spravne predpokladam, ze izolace se nemusi davat v pripade vytapene mistnosti nad stropem?

Chtel bych take zvukovou izolaci - tzn je dobre davat na strop 5cm standartniho polyse a pak na to polystyrenove kazety?

3) cim nalepit sadros k prknum? Nedavno jsem kupoval kilovy kyblik za 200 a vystacil mi na 3m :roll: (zachod / umakart)
Rekonstruuji ! (Brno) http://domecekbaracek.cekuj.net
Palmik

Odeslatod zdeneka v Stř 15. Pro 2010 8:11:38

1) jakou nejlevnejsi izolaci dat do stropu? (shozeni rakosu, prken a dat izolaci, znovu dat prkna...)
Prvně... shozením prken máš na mysli odstranění podbití nebo záklopu? Vzhledem k tomu že píšeš o rákosu, tak asi podbití... Pokud můžu doporučit, kladení izolace do trámového stropu se nejlépe provádí shora - při opačném postupu tě asi potrápí zemská přitažlivost. Nejlevnější izolaci vybereš dle aktuální nabídky stavebnin - pokud chceš něco extra levného a ekologického, dají se na půdu naskládat balíky se slámou ;)

2) spravne predpokladam, ze izolace se nemusi davat v pripade vytapene mistnosti nad stropem?

Předpokládáš správně, ale je to nanejvýš vhodné, pokud nechceš v přízemí slyšet každé slovo z patra. Tzn. zvukovou izolaci bych určitě nepodceňoval.

Chtel bych take zvukovou izolaci - tzn je dobre davat na strop 5cm standartniho polyse a pak na to polystyrenove kazety?

Tady si možná pleteš pojmy - polystyren jako zvuková izolace funguje velice špatně. Používá se jen jako kročejová izolace, ale ne ten standartní. Do stropu tedy polystyren NE!

3) cim nalepit sadros k prknum? Nedavno jsem kupoval kilovy kyblik za 200 a vystacil mi na 3m :roll: (zachod / umakart)

Nejlépe ničím, pokud si ho nechceš dát jednoho dne k snídani... Sádrokarton je třeba přišroubovat k předem provedené konstrukci z kovových profilů. Tak rovný strop aby bylo možné sádrokarton přišroubovat přímo ke stropu mít určitě nebudeš.
zdeneka

Odeslatod Alf v Stř 15. Pro 2010 10:46:26

sádrokartonem jsem vyřešil snížení, dočasné přizateplení i vzhled rákosového stropu. Ani po 10 letech nikde nic nepraská. Klasická dvojitá konstrukce zavěšená na drátech cca 25 cm. Očka jsem ohýbal do L a běžnými vruty (4-6x50-60 už nevím přesně) přišrouboval do prken skrz omítku a rákos. Jediný "problém" se vyskytl během prvního roku kdy se mi mírně místy propadly akrylátem zadělané okraje, napojení na zdi. Asi seschnul.
Alf

Další

Zpět na Stavba a dům