Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod cindulka v Pát 31. Říj 2008 14:37:39

Asi půjdu do té částečné zástěny z jabloní a hrušek, abych tím získala místo na zeleninu a okrasnou zahradu. Peckoviny dám do prostoru. Dle návhru.
Teď bych ještě potřebovala vědět, jesti se musí změnit podnož, když budou stromy v zástěně. Podle selského rozumu asi ne, ale nechám si poradit.
Přílohy
cinddulka.jpg
cindulka

Odeslatod Jos.Zavřel v Pát 31. Říj 2008 16:36:57

Dobrý den.Je to řešení dobré,ale udržovat ovocnou stěnu pro toho kdo s tím nemá zkušenosti je odvážné.Samozřejmě že musíte změnit podnož u jabloně na M 9,popř.J-TE-E nebo J-TE-H.Hrušeň potom na kdouli.Na semenáči by jste růst těžko zvládli.Stěna na podnožích které mělce koření vyžaduje trvalou opěru ve formě drátěnky a stromy při nedostatku srážek potom pravidelnou zálivku.Místo by jste získali a udržovaná stěna je v zahradě dekorativní,ale není dle mého názoru praktická.Musíte zakládat a vyvazovat jednotlivá patra koruny.Snad to zvládnete.Existuje i odborná literatůra která údržbu stěny popisuje.Hezký den.
Jos.Zavřel

Odeslatod Květa v Sob 01. Lis 2008 11:26:22

Cindulko, myslím si, že vynechávat broskvoň kvůli tomu, že potřebuje postřik je zbytečné.
To bys také mohla vyloučit hrušně ( rez hrušňová ), meruňky, třešně, višně ( moniliový úžeh )..
S nějakým postřikem se u ovocných stromků počítat musí ( má).

Pane Zavřele, mám dva dotazy :
- kdysi jste tu uveřejňoval seznam chem. přípravků, kt. končí licence. Byl mezi nimi i Baycor.
Jak to s ním dopadlo, nevíte ? Byla licence prodloužena nebo končí ? Existuje adekvátní náhrada ?

- nevíte, jestli jsou i asijské hrušně napadány rzí hrušňovou ?
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Odeslatod Jos.Zavřel v Sob 01. Lis 2008 20:05:38

Dobrý večer.Paní Květo,v tom aktuálním seznamu Baycor není,tak že se bude dále prodávat,což je dobré.Z těch známých vypadl Novozir,Decis,Frutapon,Sumithion super a Zolone 35 EC.Japonskou hrušeň nepěstuji,ale o napadení rzí jsem neslyšel.Hezký večer.
Jos.Zavřel

Odeslatod Květa v Čtv 06. Lis 2008 18:49:10

Pane Zavřele, moc Ď. To jsou dvě dobré zprávy/ den.. :mrgreen:

Jo, na jaře jsem se vás ptala na opylování meruňky Maďarská. ( už si nepamatuju v jaké diskusi, vím, že jste říkal, že Velkopavlovická by jí měla vyhovovat ). Hrozila jsem jí, že když letos nezaplodí, tak poputuje.. tak chci ukázat, jak to s ní "dopadlo".
Nakvetla, udělala plůdky a pak odešla. Myslela jsem, že je to apoplexie a holka to vyřešila za mne..
No, nebyla..
P1030269.JPG

Nejvíc mne krká, že je to už třetí strom, takto odeslaný do věčného nebe.. asi před 5 lety toto postihlo Velkopavlovickou, před 3 lety pak Althanovu renklodu.
Poblíž je ještě jedna bluma, počítám, že se škůdci přestěhují na ni..
Květa

Odeslatod Jos.Zavřel v Čtv 06. Lis 2008 21:39:59

Dobrý večer paní Květo.Prohlížím fórum a nedalo mi to.Stromy jsou napadeny jedním z druhů drvopleňů.Žádná vyzkoušená ani doporučená chemie na tuhle potvoru neexistuje,jedině vystavit úmrtní list.Na fóru zahradkari.cz jsem jednomu pánovi doporučil nátěr kmenů a kosterních větví zdravých stromů vápenným mlékem.Je to ale slabá útěcha,ale stojí za pokus.Zdravím a přeji hezký večer.
Jos.Zavřel

Odeslatod Květa v Pát 07. Lis 2008 15:11:46

Pane Zavřele, vyděsila jsem se. Fakt je, že motýla drvopleně jsem před lety našla na ořešáku, museli jsem ho ( i z jiných důvodů ) posléze porazit.. od té doby se klepu, jestli tu housenky nemám..
Ne, že by jakýkoli dřevokazný škůdce byl lepší, stejně se nakažení člověk i za pomoci chemie zbaví jen obtížně, pokud vůbec. Chmurné myšlenky mám stejně.. zvlášť proto, že za námi mají sousedi velký ( a dost zanedbaný) sad, já chemii používám pouze v nejnutnějších případech ( na jabloně vůbec ) a přitom se pomalu blíží doba, kdy budu muset své staré krsky ( mají nárok, je jim 30let ) pomalu začít nahrazovat novými.... tak abych nesázela zbytečně..
Nicméně, šla jsem hledat housenky - ona ta má původní f. dost klame, chodbičky pod kůrou jsou cca 2 mm velké. Po drvopleni by byly větší ne ?
Přikládám obr. nálezu.Jsou pod kůrou, ale jdou i do dřeva.
P1030297.JPG

Co se pamatuji, na té původní napadené Velkopavlovické byly ty samé, o trochu větší ( třeba už víc napasené :( ) 1 - 1,5 cm dlouhé. Také bílé, možná měly hnědou hlavičku - to už si nepamatuji.
Květa

Odeslatod Jos.Zavřel v Sob 08. Lis 2008 11:29:59

Dobrý den p.Květo.Je opravdu nepříjemné zjistit tohoto škůdce v zahradě.Tady těch kůrovců je mnoho druhů,co škodí i v zahradách.Jsou to drvopleni,drtníci a celá řada jich má latinské pojmenování.Dostal se mi do ruk někdy minulou zimu aktuální článek o těchto škůdcích psaný od odborníků z výzkumáku.Někde ho mám,jen ho hned najít.Píše se tam,že jediný boj s nimi je urychleně bezezbytku odstranit napadené stromy.Oni se nemusí urychleně přesunout na zdravé stromy,ale to nebezpečí tady je.Mám v Tišnově kamaráda,který má hned za plotem zahrady sklad dřeva určený pro pořez.Taky měl některé stromy napadené.Zatím se jednalo o kosterní větve a jejich odstraněním se to zatím nešíří.Tak to může být i u Vás z toho zanedbaného sadu.Můj osobní názor je ten,že by už konečně měla být alespoň pár dnů tuhá zima ( - 25 st. i více).Podívám-li se pár desetiletí zpět,v zahradách si nepamatuji tolik chorob a škůdců jako v posledních létech.Chemie se žádná nepoužívala.Větší rány na stromech se zatíraly směsí žluté (jílovité) hlíny s kravincem.Celá řada chorob a mutací škůdců k nám byla zavlečena až nyní s jižním ovocem a poslední mírné zimy jim vyhovují.Mějte se hezky.Josef.
Jos.Zavřel

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada