Dřevostavba nebo zděný dům??

Moderátor: Living

Re: Dřevostavba nebo zděný dům??

Odeslatod Jaroslav Špor v Pon 01. Srp 2005 13:24:55

Morana: Byl o tom pořad na ČT, jednalo se o dřevo odněkud z Běloruska. Ten pořad hraničil s šířením poplašné zprávy - jednalo se totiž o nějakých 70 Bq/kg cesia 137. Pro srovnání - norma pro běžné potraviny určuje jako přípustnou hranici 1000 Bq/kg, v případě kojenců tuším polovinu. Takže i červotoč může bez obav papat... ;)
Jaroslav Špor

Odeslatod Milan P. v Pon 01. Srp 2005 14:23:19

To Zalesak a Jaroslav

Panove, omlouvam se za to, ze jsem zpusobil odklon debaty od tematu . Rozhodne nejsem zadny znalec a doufam, ze jsem ve vas tak spatny dojem nevzbudil. Protoze mam ale asi za mesic podepisovat smlouvu o dilo, tak mne samozrejme eminentne zajimaji nazory zkusenych. A Draxanina otazka zda" drevo nebo cihla" je zcela zasadni. Mam podle projektu stavet ze stepkocementu, betonu,cihel, EPS a omitek, temer ze vseho.

Neberu nikomu pravo stavet z dreveneho masivu. Nemohu vsak prihlizet tomu, jak jsou prezentovany tyto materialy a technologie jako jednoznacne nejlepsi z hlediska zdravi, hygieny, mikroklimatu, apod.aniz by se uvedly i jejich pripadne horsi nebo rizikove vlastnosti. A odvolavat se napr. na matku prirodu, ze se sama postara o dlouhovekost dreva bych rozhodne Draxane nedoporucoval. Priroda totiz ma zajem nejen na vykliceni a rustu stromu, ale take na jeho degradaci na svetle ,hnilobe, sezrani cervotoci a drevomorkou a jinymi formami samovolne ocisty planety, pokud se o drevo nestarame.Mam totiz starsi drevenou chalupu (84) a tak trochu zkusenosti jsem nasbiral.

S urcitou nadsazkou jsem snesl par argumentu proti tzv. klasickym materialum, u kterych prave pritomnost radioaktivnich prvku muze zpusobovat problemy (ale nikoliv modrani ditete). A pouze jsem pripomnel, ze i drevo prostrednictvim zivin ve vode a plynnych latek ze vzduchu muze vykazovat urcitou radioaktivitu, kdyz uz byl tento problem v tak dramaticke podobe vzpomenut.Dokonce se umyslne vysazuji kolem jadernych elektraren urcite traviny prednostne aktivni latky vstrebavajici.

Naproti tomu casto zatracovane plasty pro stavebnictvi jsou vyrabeny ze surovin nejvyssi cistoty u tradicnich materialu naprosto nedosazitelne, proto jim podobne problemy rozhodne nehrozi. Uznavam sice, ze nektere nove materialy byly z hlediska hygieny krokem stranou( ostatne stejne tomu bylo i asbestu jako spise tradicniho materialu) ,to je vsak za nami a nemelo by to vsak nadale vrhat spatne svetlo na vsechny materialy teto kategorie.Jsem zkratka zasadne proti nazoru, ze jsme obklopeni potencialni chemickou bombou. Trvale a vyrazne prodluzovani delky lidskeho zivota je toho dukazem. Navzdory tomu, ze s vyvojem mediciny a hygieny jsme vlastne vsichni mene ci vice nemocni a vsechny latky jsou mene ci vice skodlive. Jedine snad vajicka v Karlove moste jsou dnes potencialni cholesterolovou bombou.

Pouze jsem chtel Draxanu uklidnit, ze materialu vhodnych pro stavbu je rozhodne vice a ze hodne zalezi na projektu domu, ze ktereho vyplyne mimo jine i volba materialu.A ze materialy jsou navzdory varovanim v teto diskusi temer vzdy nezavadne. Nechtel jsem rozhodne nikoho zkouset z radiologie.
Milan P.

Odeslatod Draxana v Stř 17. Srp 2005 10:26:50

Zdravím!!!

Všem moc děkuji za jejich názory, moc mi pomohly.Stále víc jsem rozhodnutá stavět z jiného materiálu než je dřevotřískovosádrokartónové panely (snad to jmenuji správně, jsem laik :)).Cihly mi v součastnosti připadají dost drahé. Co třeba porotherm? Navíte nějakou adresu, kde by laik jako já zjistil všechny stavební technologie ev. jejich srovnání? Kdyžtak zašlete na emil.Předem moc děkuji. Draxana [bold] [/bold]
Draxana

Odeslatod Test v Stř 17. Srp 2005 11:10:11

Tuto otázku jsem řešil 1/2 roku a abych řekl pravdu, nemám v ní jasno ani teď...
Záleží na kritériích, která preferujete:
- cena
- jednoduchost a rychlost výstavby
- dostupnost
- tepelně-izolační vlastnosti
- "opravitelnost" - možnost budoucích zásahů
- sympatie k materiálu
atd.
Test

Odeslatod Jaroslav Špor v Stř 17. Srp 2005 17:49:03

Souhlas s Testem. Pouze bych vyhodil parametr "tepelně-izolační vlastnosti" (ty přenecháme izolačním materiálům, takže při volbě materiálu konstrukčního jsou nezajímavé) a parametr "sympatie k materiálu" bych přesunul na první pozici.
Jaroslav Špor

Odeslatod Duri v Čtv 18. Srp 2005 7:15:32

pozrite si stranku www.black-sun.sk
Jedna sa o system STEKO - cela konstrukcia je z masivu, bez pouzitia parozabrany.
Duri

Odeslatod hs v Čtv 18. Srp 2005 8:13:31

Dřevostavba nebo zděný dům??

Záleží na co to stavíte? Pokud jako chatu, tak je dřevostavba zajímavá, ale na bydlení to moc není. Žil jsem 20 let v okálu a stačí mi to. Dnešní stavby jsou trochu vylepšené okály, daleko lepšího designu, ale základ je stejný. Pokud byste stavěl ze skutečného masivu, tak je to zase vylepšený srub. Pro stálé bydlení zase nic moc.

Nebrat!!!!!!!!
hs

Odeslatod Já666 v Pát 26. Srp 2005 10:10:11

Argumentujou skandinávií - chápu že někde ve švédsku stavěj hlavně ze dřeva. Podívejte se na počet obyvatel a tu ohromnou zemi, tam si můžou kácet jak chtěj a dřevo maj za babku. Také ty domy budou trochu jiné než u nás, na tom domu budou mít několikanásobek dřeva než u nás. Dávat zevnitř dřevotřísku je opravdu síla. Když už ze dřeva, tak by měly být stěny dřevěné(jako se dělaj třeba dřevěné obklady), pak masivní dřevo a izolace až z venku.
Já666

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům