Znáte tuto rostlinu??

Moderátor: Living

Znáte tuto rostlinu??

Odeslatod Berenika v Čtv 21. Črc 2005 21:51:19

Koupila jsem si na jaře netřesk a teď mi z něj vyrůstá tato rostlina, nevíte co to je? Není to jenom nějaký plevel?
Přílohy
100_1998_u.jpg
image/jpeg
100_1998_u.jpg (71.83 KB) Zobrazeno 1549 krát
Berenika

Znáte tuto rostlinu??

Odeslatod Berenika v Čtv 21. Črc 2005 21:54:23

Ještě jednou - trochu jasnější.
Přílohy
100_1998_u.jpg
image/jpeg
100_1998_u.jpg (71.81 KB) Zobrazeno 1547 krát
Berenika

Re: Znáte tuto rostlinu??

Odeslatod Missi v Čtv 21. Črc 2005 23:17:29

Bereniko, je to šrucha zelná (Portulace oleracea), někdy se mu říká "kuří noha", a jeho silný výskyt souvisí s extrémně teplým průběhem počasí v posledních letech. Šrucha je totiž teplomilná, a proto se doposud vyskytovala jen v teplejších oblastech. Je náročná na světlo, takže se ve zvýšené míře vyskytuje v plodinách pěstovaných v širších sponech. V hustě vysetých plodinách a zapojených porostech se jí nedaří.
Šrucha zelná je jednoletá poléhavá plodina s dužnatými listy a s masitými načervenalými stonky. Bez problémů překoná i delší období sucha, a i když ji vykopeme a necháme ležet na povrchu půdy, znovu zapustí kořeny a roste dál. Při mechanické ničení proto nestačí rostliny jen podkopat, ale je nutné je ze záhonu i odstranit. Jako jednoletou teplomilnou rostlinu ji sice první podzimní mrazy zničí, ale pokud ji sami nezlikvidujeme ještě před vytvořením semen, můžeme její výskyt očekávat i v příštích letech, protože semena si udrží klíčivost i několik let.
S chemickým ničením šruchy zelné nejsou zatím velké zkušenosti. Účinné by měly být všechny herbicidy registrované k likvidaci dvouděložných plevelů daných plodin, které je nutné aplikovat přesně podle návodů přiložených k přípravkům. Na plochách bez plodin, případně pod stromy a pod révou je možné použít kontaktně působící totální herbicid Basta 15.
Missi

Odeslatod Jiří v Pát 22. Črc 2005 1:18:50

Missi, příjemnou pozdní (nebo časnou?) hodinku! Znám ekologičtější způsob likvidace této rostliny: Sněz ji! Šrucha zelná je totiž znamenitou zeleninou, konzumovatelnou jak zasyrova, jako součást salátů, i samostatně, když je jí dost, tak upravenou jako špenát či přísadu do jakéhokoliv pokrmu, kam se hodí zelenina. Máš-li kam, přesaď ji (třeba do nějakého truhlíku či jardiniery), ona se tam vysemení a příští rok, až se náležitě rozroste, nabízej překvapeným návštěvám salát, jaký ještě neviděli. To všechno ovšem, jen pokud Ti není proti müsli pěstovat plevel. -jiří-
Jiří

Odeslatod Jiří v Pát 22. Črc 2005 1:22:31

Omlouvám se, popletl jsem autorky příspěvků. Bylo to určeno Berenice, již tímto zdravím! -jiří-
Jiří

Odeslatod Berenika v Pát 22. Črc 2005 9:39:38

Díky za informace,
už jsem se těšila že mám nějakou super vzácnost a ono ne... Tak jí za trest zlikviduju.
B.
Berenika

Odeslatod Romanag v Ned 24. Črc 2005 21:46:20

Jiri,
tak ja jsem si to müslela - tuhle sruchu tedy mam, uz jsem ji i ochutnala - takze dekuji za nabizena semena, mam sve vlastni!
Bereniko,
ona je moc pekna jako podsadba treba pod durman, nebo jine balkonove stromecky - udela souvisly koberec, previsajici pres okraje kvetniku.
A vzacnost to docela je - ona je totiz u nas oficialne vyhubena, a to jiz v dobe DDT - totiz jako plevel skodlivosi #1 na ni meli zemedelci spadeno.
Romanag

Odeslatod edit v Pon 25. Črc 2005 8:47:46

Ahojte,
prijdite na juzne Slovensko a mozete si dat tolko z tejto rastlinky kolko len chcete. U nas je to totiz neznicitelna burina v zahradach, v travniku. Rastie vsade a treba nicit - vytrhnut aj s korenom. Nelutujte to, vyhodit, kym sa nerozmnozi tak, ze neviete co s tym.
edit

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní