Cymbidium

Moderátor: Living

Cymbidium

Odeslatod Marie J. v Úte 05. Dub 2005 17:08:46

Moc prosím, jestli by mi někdo zkusil poradit s mými konkrétními problémy s cymbidii. Ne že bych se nesnažila poradit si nejdřív sama, četla jsem v "chytrých" knížkách, hledala na netu - tak jsem našla i toto fórum. Přečetla jsem mnoho rad a návodů, ale mám z toho hlavu jak balón a stejně nevím co dělat, protože pokyny jsou často přímo protichůdné.
Letos v zimě jsem si postupně nakoupila tři(!) cymbidia. Každé další jako náplast na žal, že mi to předchozí po týdnu shodilo květy. To první jsem dala na jižní okno, sice za lodžií, ale v lednu na něj svítilo slunce. Lekla jsem se, že mi květy opadaly z té výhně a další dala na severní, ale světlé okno. Květy opadaly do 14 dnů všechny. Třetí, které jsem ovšem na vlastním klíně dovezla z Amsterdamu mi to konečně vynahradilo, bylo úchvatné a teprve teď začaly po 7 týdnech opadávat první květy. Je také na severním okně.
Jenže teď tápu. Jiný výběr než sever nebo jih s lodžií nemám. Někde čtu, že přímé slunce je nevhodné, jinde, že ho potřebuje. Teď se mi zdá, že to na jihu roste líp. Mám tam přemístit i ty další? A s tím letněním mám taky problém. Nemohla bych je třeba už teď dát ven na tu jižní lodžii? Hlídala bych a schovala je, kdyby mělo v noci mrznout. Jenže když pere slunce, je tam dost výheň. Pomohlo by jim ranní orosení? Vím, že asi lepší je to v zahradě. Jenže tu mám na chalupě a přes týden tam nejsem a nemůžu ohlídat, aby nebyly suché nebo přelité. A taky bych nevěděla, kam je dát. Pod strom? Tam budou mít sucho. Jinde zas výheň. A taky by mi je někdo třeba ukradl.
Byla bych moc vděčná, kdyby se někdo zkusil zamyslet nad mými podmínkami a poradil. Pro doplnění přikládám fotky. Někde psali, že péče závisí i na konkrétním druhu.
Přílohy
treti.jpg
image/jpeg
treti.jpg (176.42 KB) Zobrazeno 5825 krát
druhy.jpg
image/jpeg
druhy.jpg (125.94 KB) Zobrazeno 5821 krát
Marie J.

Re: Cymbidium

Odeslatod Marie J. v Úte 05. Dub 2005 17:11:59

Ještě přikládám detail toho posledního s dotazem, jestli bych ho neměla přesadit. Připadá mi dost napěchovaný v tom květináčku. Eventuelně prosím poradit substrát.
Přílohy
detail.jpg
image/jpeg
detail.jpg (101.25 KB) Zobrazeno 5795 krát
Marie J.

Odeslatod MONIKA v Úte 05. Dub 2005 19:37:04

MARIE, CYMBIDIA SICE NEPĚSTUJU. ALE JESTLI TY FOTKY JSOU TVOJE VÝSLEDKY, TAK TEDY POKLONA. TO JE PARÁDA. :) :) NEPĚSTUJI JE KVŮLI TEPLOTNÍM ROZDÍLŮM, KTERÉ BYCH ASI NEVYTVOŘILA. :)
MONIKA

Odeslatod marta v Úte 05. Dub 2005 21:49:13

Marie,nic neporadím,protože tomu nerozumím,nemám ani zkušenosti,ale obdivuji,.Je to krásné. :)
marta

Odeslatod Maja v Stř 06. Dub 2005 7:03:30

Ahoj Marie J.,

ešte nevlastním ani jedno cymbídko, ale už rok zbieram informácie kde sa len dá. Urobila som si malý výťah ku každému druhu a tu sú moje načítané skúsennosti:

1. substrát - rašelina, borovicová kôra, polystyrén a piesok
2. prihnojovať (môže byť aj Osmocote)
3. Teploty - a) od marca do októbra medzi 20 - 30 st.C
b) od júla musí byť nočný pokles na 10 - 12 C toto zabezpečí kvitnutie
c) v ostatnom čase od 10 - 15 C ak sa nezabezpečí opadávajú kvetné puky
4. Presádzanie - v intervale 2-3 roky môže byť aj dlhšie, lebo po presádzaní nekvitnú

Viem že nejaký skúsený orchideár ma asi sfúkne ale rada by som vedela či to mám dobre naštudované.
Maja

Odeslatod Pavlína v Stř 06. Dub 2005 8:06:50

Ahoj Marie!
Je těžké na 100% poradit, protože neznám přesně Tvoje bytové podmínky, ani ty, ve kterých Tvoje cymbidia rostla, na tom také záleží.
Snad jen mých pár zkušeností: já mám cymbidium celoročně na zahradě (na jihu Řecka se to dá). V zimních měsících ho dávám na plné slunce (od půlky října) a až při rozvíjení květů ho přesouvám do stínu a pod střechu, aby na něj nepršelo.
Plné slunce (hodně světla) podporuje vybarvení květů, které se po rozkvětu nesmí mlžit. Pořád jsme při teplotě cca 15°C, i míň.
Přes léto je ve stínu - a protože je cymbidium chladnomilka, moc těžko se mi hledá chladnější místo na zahradě. Zalévat se musí opatrně, přestože zjara začne vyhánět nové výhonky (rádo totiž hnije, ostatně jako všechny orchideje) a snese častější přihnojování než ostatní orchidky. Jo, pozor, pokud je hodně vedro, tak se růst zastaví!
To Tvoje cymbídko vypadá na "mini" - podle té horní fotografie, což jsou hybridy, které snesou vyšší teploty než přírodní druhy - jsou vlastně přizpůsobivější pro růst v bytech.
Jestli si můžu dovolit poradit - nenechávej ho na jižní straně, to vedro se mu líbit nebude a ranní mlžení nestačí - ta voda se odpaří a vedro zůstane. Krom toho, žádná kvetoucí kytka by neměla být na slunci, protože rychleji uvadne.
Nech opadnout květy, ustřihni květní stvol a nech cymbidium odpočinout s velmi mírnou zálivkou, mlžení se meze nekladou. Teoreticky by si po kvetení mělo chvilku odpočinout, což ale pravděpodobně dlouho trvat nebude, protože dny se prodlužují a na kytky délka denního světla působí jako hnojivo.
Až Ti začne vykukovat nový výhonek, nebo až budeš vidět, že vyhazuje nové kořeny, přesaď ho. Kup substrát pro orchideje, nasyp do něj třeba trochu keramzitu, drcený polystyren, dobrý jsou i ty kokosový "chlupy" - ne drť, borovicovou kůru ... něco hrubýho. Udělej dobrou drenáž, aby se v květináči nedržela voda a určitě do něj ze stran nadělej pár dírek, aby provětrával kořenový bal. Fakt to v létě "výborně" hnije a ještě nikdy mi žádná orchidej neuschla!
Květináč vyber trošku větší, ne teda z 10 na 50 cm, ale jde o to, že cymbídka se nerada přesazují, potom třeba nekvetou, tak aby Ti v něm vydrželo na další cca 3 roky. S kořeny nic nedělej, jenom kdybys viděla něco opravdu zničeného, tak zaštípni až ke zdravé časti kořenu a popatlej řež třeba práškovým stimulátorem. A je to!
Teď zjara bude kořenit o sto šest!
Pavlína

Odeslatod Pavlína v Stř 06. Dub 2005 8:15:54

Tady jsem našla pár fotek mýho "roští" - člověk, kdyby takovou trávu viděl v přírodě, tak do toho kopne ... a ona to orchidej!
Na tý jedný fotce je špatně vidět, čízni za záda mýho dítka!
Cymbidium bylo rok po přesazení a mělo jen dva květní stvoly.
Přílohy
dsc00784.jpg
image/jpeg
dsc00784.jpg (157.15 KB) Zobrazeno 5767 krát
dsc00803.jpg
image/jpeg
dsc00803.jpg (163 KB) Zobrazeno 5759 krát
Pavlína

Odeslatod Milan v Stř 06. Dub 2005 11:35:39

Každopádně bych ho přesadil do o něco většího květináče. Cymbidium, když kvete a má teploty kolem 20°C nebo i více,tak se zkracuje doba kvetení.
Milan

Další

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní