Cymbidium

Moderátor: Living

Re: Cymbidium

Odeslatod MajaSK v Čtv 24. Led 2008 21:11:45

Milan

prosim kukni sa na fotku, dnes som pri polievaní zistila, že má nejaké čudo pri hľuzke. Neviem skade vyrastá kvetná stonka, či z listu pahľuzy alebo mimo. Toto bolo v takom suchom prílistku, ktorý som jemne ostrihala aby som mohla vyfotiť. Má tvar slzičky a veľkosť asi 1 cm. Celkove sú v črepníku 2 najstaršie dobre rozrastené pahľuzy z jednej kvitne, 2 celkom mladé predpokladám tohto ročné a 2 také 7 cm zákrsky a toto malé čudo. Nech je čokoľvek ale žije a to je najdôležitejšie.
Ďakujem
Přílohy
paph_dxp_041.jpg
image/jpeg
paph_dxp_041.jpg (19.88 KB) Zobrazeno 2615 krát
---
"Život je ako bonboniéra, nikdy nevieš čo ochutnáš."
f.g.
MajaSK

Odeslatod nadik v Pát 25. Led 2008 9:42:50

Milane

nádhera, to by byla škoda neudělat radost fotkama i nám méně zdatným :-) Mám dvě cymbídka teprve rok, jedno mini tlačí teď dva stvoly, tak mu držím palce, at rozkvete :-) to druhé ale kvést nebude, to co roste bude asi pahlíza.

nadik

Odeslatod Tinka v Pát 25. Led 2008 11:40:29

Poraďte prosím co dělat. Mám cimbidko asi 10 let, první 2 roky kvetlo. Poslední 3 roky je letněno, v srpnu jsem ho tedy asi zalévala i když minimálně. To bych pochopila, že zalévaním neudělalo květní stvol - napráví letos.

Rostlinu hnojím hnojivem na orchideje, ale hlízky se mi zmenšují a jsou prostě mrňavé. Vůbec nejsem schopná je docílit tak jak byly na začátku pěkně"vyžrané". Co dělám špatně?
Tinka

Odeslatod Milan Simko v Sob 26. Led 2008 8:07:49

Zdravím všetkých.
Pokúsim sa ešte raz zhrnúť moje skúsenosti s pestovaním C. v kocke.
Svetlo:
Sú svetlomilné znesú aj priame slnko, no nie slnečný úpal.
V lete tieniť medzi 11-15 hod.
Teplota:
Od 7 do 25 st. V zime optimum - deň:18-24st., noc: 7-12 st. Minicymbídiá sú teplomilné nočná teplota by nemala klesnúť pod 15 st.

Všetky vyžadujú časté vetranie v zime, v lete veľa čerstvého vzduchu, najlepšie umiestniť vonku.
Zálievka:
Počas rastu apríl júl hojná, no rastliny nesmú stáť vo vode. lebo hrozí hniloba koreňov.
Hnojenie:
Počas vegetácie / III-VII./ Výdatné hnojenie každý týždeň. Ja striedam organické a anorganické hnojivá aby som predsa substrát nepresolil. Krystalon /polovičná koncentrácia ako na bežné rastliny /, s holubím vykvasením trusom. Na začiatku vegetácie odporúčam Krystalon start, asi dva mesiace, potom Kr. kvet./ V zime kedy rastline nerastú nehnojíme.
Zemina:
Nie kyslá ako u ostatných orchideí,ale neutrálne pH, k substrátu na orchidey pridávam asi tretinu rašelinového humusového substrátu upraveného vápencom.
Presádzanie:
Nie častejšie ako každé 3 roky, ak je kvetináč výrazne väčší, tak slabo kvitnú alebo nekvitnú vôbec. Prvý rok po presadení nezvyknú kvitnúť.
K indukcii kvetov potrebujú suchý substrát v auguste, vtedy nepolievať, a chladné noci, ak sú noci teplé,tak na noc rosiť listy studenou vodou.
Pri pestovaní týchto prekrásne kvitnúcich orchideí, želám každému veľa zdaru.
Milan Simko

Odeslatod zuziberka v Sob 26. Led 2008 18:20:46

nedá mi to, abych nepochválila všechny krásné květy cymbídek, co jsou v této diskuzi, je to fakt krása (tu) Mám doma taky jedno, ale bydlím v paneláku, tak se mu nedaří tak dobře - nekvete. Zato mi dělají radost phaly, kvetou s malými přestávkami celý rok
zuziberka

Odeslatod Tinka v Pon 28. Led 2008 10:16:19

Milan: dík za podrobný výčet. Nekvetla, protože jsem ji i v srpnu zalévala, ale nechápu proč má tak "hubené rosliny", když ji hnojím. Trus ji tedy nedávám - nemám, může to být i tím? Čím by se dal nahradit?
Tinka

Odeslatod Milan Simko v Úte 29. Led 2008 7:44:02

To Tinka:

Ešte raz o hnojení Cymbídií. Tieto rastliny, počas vegetácie potrebujú oveľa viac hnojiť ako ostatné orchidei. Ak chceme aby pekne rástli spočiatku potrebujú hnojivo s vyšším obsahom dusíka. / pomer NPK 30-10-10/ Pred indukciou kvetov potrebujú vyššiu dávku fosforu / 10-30-20/ Hnojím každý týžde a plnou dávkou hnojiva, nie polovičnou, ako sa odporúča pri ostatných orchideách. Organické hnojivá sú veľmi dobrým doplnkom podľa mňa netreba zhánať drahé zahraničné hnojivá. V starej literatúre sa udáva, že najlepšie hnojivo pre orchidei je vykvasený kravinec.
Toto prírodné hnojivo bežne dostať v supermarketoch v 5 kg. balení.
Milan Simko

Odeslatod Tinka v Úte 29. Led 2008 8:33:24

Díky. Letos by mi stačil i stvol bez květu, abych měla pocit, že ji netrápím. Jinak doma vše kvete a spíš to koriguju, abysme měli kde žít, tak proto je mi cymbidka líto.
Tinka

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní