orchidej

Moderátor: Living

Pokojové rostliny na jižní okno?

Odeslatod HelenaF v Čtv 31. Bře 2005 13:10:04

Poradil by mi někdo jaké pokojové rostliny by se hodiny na jižní okno, které je bez přistínění a záclon. Kaktusy pěstovat nemohu. Mám malé zvědavé děti, takže potřebuji něco bezpečného co hodně vydrží. Raději bych větší rostliny, aby se na ně dalo koukat. Bydlíme vysoko a záclony jsem zrušila. Děkuji za rady
HelenaF

Re: orchidej

Odeslatod HelenaF v Čtv 31. Bře 2005 13:11:53

acho jo, omlouvám se, nevím jak vložit novou diskuzy co to změnili...
HelenaF

Odeslatod MONIKA v Čtv 31. Bře 2005 13:23:06

helčo, ikona nové téma
MONIKA

Odeslatod Marie J. v Čtv 31. Bře 2005 23:45:49

:) Děvčata, děkuju za všechnu tu chválu, to potěší, ale bohužel se nemůžu pochlubit jako Hana, že by mi orchideje kvetly téměř bez přestávky. Phalaenopsisy začínají rozkvétat v únoru a kvetou tak do července. Pak rostou listy a kořeny. A tak koncem října, v listopadu začínají vyhánět nové květné stvoly. A na těch starých stvolech většinou nic, přestože nechávám všechna očka, která nekvetla. Takže to možná nedělám úplně optimálně. Nicméně zkusím zareagovat na Vaše připomínky a dotazy.

Hano, já se k tomu hnojení dopracovala už dost dávno, kdy se ještě o tom tak nepsalo a speciální hnojiva na orchideje nebyla. Předtím jsem na hnojení kašlala a můj tehdy jediný phalaenopsis mi několik let nekvetl. Tak jsem šla do sebe, začla hnojit a přidávala a přidávala, až jsem z něj ten květ vyrazila. No a když se mi to osvědčilo, tak jsem u toho zůstala.
Fishko, i Kristalon postřikuju na listy.
Iris, těžko říct. Když kvetla od jara až do října, tak si taky musí odpočinout. Respektive ona by měla před dalším kvetením chvíli růst. A já bych tipovala, že Ti moc nerostla, protože 16 °C je pro ni minimum, neb je to teplomilná orchidej a nepotřebuje chladné přezimování. Jak jsem psala, mě začínají nasazovat na květ právě v říjnu a to Tobě ještě kvetla. Tak možná když bude mít teď tepleji, tak něco naroste a pak na podzim nasadí na květ. Ona na indukci květů prý potřebuje chladnější noci, ale nemá ráda stálý chlad. A podle mých zkušeností chce taky to hnojení (ale až bude mít tepleji).
Moniko, ne že bych byla zlomyslná, ale pobavila jsem se. Mě se něco podobného totiž občas taky stane. Naposled, když jsem ulamovala odkvetlý květ Amarylisu a urvala s ním i to nejmenší páté poupátko, které se chudinko ještě nestačilo otevřít. To jsem si taky dobře nadávala. Ale orchidej máš nádhernou.
Janules, nečtu tam, že hnojíš. Pokud ne, tak s tím začni. Dočteš se někde nahoře, já propaguju OBM, další pěstitelky hnojivo na orchideje.

Marie J.

Odeslatod hana v Pát 01. Dub 2005 4:43:43

Moniko, ono to stříhání není někdy docela podle pravidel. Já měla
jeden rozkvetlý nádherný můrovec, ale na konci měl stále jedno
nerozvité poupátko. Čekala jsem jestli rozkete, ostatní květy opadaly a dlouho trvalo, než se tenhle poslední květ rozhodl vykvést. Kvůli tomu jsem měla celý šlahoun holý a až na jeho konečku jeden květ. Řekla jsem si, jen co odkvete, hned ho ustřihnu. A on má potvůrka zase na úplném konci šlahounu zase malé poupě. Taky váhám, jestli ustřihnout, aby se mohl udělat celý nový výhon s více květy a nebo čekat. Nevypadá to teď moc pěkně.
hana

Odeslatod hana v Pát 01. Dub 2005 4:56:04

Marie, to víš, že i moje orchideje mají dobu klidu. Mám jich ale více, takže na okně stále některá kvete. Je pravda, že člověk ze začátku jen s obtížemi sháněl nějaké informace a tak se snažil dělat všechno proto, aby květiny rostly a kvetly. Důležitý je výsledek. Ony se někdy i trochu přizpůsobí podmínkám. Moje Phaleonopsisy jsou vlastně drženy přes zimu v místnosti, kde je chladno i ve dne, natož v noci. Proto je v zimě nerosím a začínám s tím až když už se objeví první jarní paprsky a v místnosti se oteplí.A přestože jsou teplomilné, tak jim to vyhovuje. A nejvíc mi kvete ta nejstarší. Vyráží květy ze starších stvolů a zároveň
tvoří nové stvoly. Zato s Cymbidiem nemám zatím žádné kladné výsledky a to mně mrzí.
hana

Odeslatod Janules v Pát 01. Dub 2005 7:25:29

Marie, děkuji za radu, ale bohužel ... hnojím.Hnojivem na orchideje, ale zkusím to propagované OBM. Co by tam mohlo být jiného za zradu? :S V zimě míváme doma chladněji - máme starý kamenný dům. Že by tohle? A ještě jeden dotaz : Má některé listy scvrklé. :( Myslela jsem, že nedostatek vody, ale rosím často a občas i dost substrát proleju. Co s tím, tedy spíš s ním? :S
Janules

Odeslatod Marie J. v Pát 01. Dub 2005 15:18:42

Janules moc mě to mrzí, ale fakt nevím, co poradit. I tu mojí teorii, že jim může být zima tu právě Hana rozmetala. S těmi scvrklými listy - to mám zrovna sem tam taky, ale říkám si, že když kvetou, tak to asi nevadí. Ale potřebné množství vody se těžko odhaduje a když píšeš o zimě a prolévání substrátu, podívej se pro jistotu, jestli to zas nepřeháníš a neuhnívají kořeny.
Hano, s cymbidii jsi mě nepotěšila, že Ti nejdou. Já s nimi právě začínám. Už se odhodlávám, že stvořím nějaké dotazy do fóra.
Marie J.

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní