streptocarpus

Moderátor: Living

Re: streptocarpus

Odeslatod Džejn v Stř 10. Lis 2010 9:23:18

Zdravím všechny milé "strepsíkářky" a "strepsíkáře"!
Už máte zazimováno? Co výměna zkušeností?
Já si trošku nevím rady s tím, jak se chovat přes zimu k mladým rostlinkám. Dvouleté a starší jsem přesunula (po odřezání starých listů) na zimoviště do kytičkárny - bývalého dětského pokoje, kde se mi dobře daří udržovat 18°C, když víc otevřu okno, tak 16°C.
Přesunula jsem tam i letošní přírustky, mladé, které ale již kvetly.
Úplná mláďata, to znamená před jedním - dvěma měsíci odsazená od lístků zatím opečovávám pod plast. lahvemi a podobnými improvizovanými skleníčky v teple.
No ale nevím, co s těmi "půlročky a jednoročky", které třeba zatím mají dva tenké listy 5 - 10 cm, mám strach, že na chlad jsou ještě nepřipravené, a zase nevím, jestli mají mít zimní odpočinek, nebo ne.
Těším se na vaše zkušenosti.
Džejn
Džejn

Odeslatod JanaKK v Stř 10. Lis 2010 10:31:39

Džejn - určitě nejsem ten nejpovolanější na rady - jen popíšu svou zkušenost s mým prvním zimováním - v teplém pokoji.
Dospělé rostlinky přezimovaly v pohodě, stále si pomaličku rostly jen se jim pak moc nechtělo kvést - nejspíš jim chyběl zimní dpočinek po předchozím vysilujím kvetení.
Mrňousci přes zimu hodně živořili, ale ti co to přežili na jaře začali nádherně růst i kvést.
Já měla veliký problém s nerovnoměrným vysycháním těch maličkých květináčků. Některé rostlinky byly stále v růstu a některé skoro stály - podle toho také spotřebovávaly různé množství vody. Takže jsem měla vedle sebe stále mokré i přeschlé květináčky.
Topíme přes termostat a topení spíná podle toho jak babička v přízemí větrá (naprosto nepředvidatelně) - takže denně po příchodu z práce jsem letěla zalívat - po kapičkách a každý květináček jinak. Všechno jsem to prostě nestíhala uhlídat, takže jsem pořád něco zachraňovala :oops: Věřím, že letos to už bude lepší - mám je co nejdál od topení, které běží v jiném režimu než loni. Snad to pomůže nejen kytkám :lol:

Sand napíše i někdo zkušenější - nějak nám tohle vlákno usíná.
Jana
JanaKK

Odeslatod Čejka v Čtv 11. Lis 2010 18:32:56

Ahoj všichni, to jsem ráda, že se nám to tady rozhýbalo. Já taky zimuju strepsy v teplém pokoji a mám docela dobrou zkušenost s vystláním podmisek vhkým rašeliníkem. Zemina v květináčcích tak rychle nevysychá, rostlinky které jsou prokořeněné si podle potřeby vystrčí kořínky až do mechu a navíc to udržuje vyšší vzdušnou vlhkost, které je ve vytápěných pokojích velmi málo.
Ještě jeden způsob zimování jsem okukovala na japonských stránkách u Okuta, nevím jestli jsem si to úplně dobře přeložila, ale podle mě tam píše, že strepsy zimuje i při 6 stupních a skoro na sucho. Je pravda, že když jsem viděla jejich obrázek, tak já bych už šílela, že jsem o všechny přišla, ale podle něj mají po tomto zimování větší květy a kratší listy. Zatím jsem nedostala odvahu to vyzkoušet.
Těším se na zkušenosti dalších pěstitelek a pěstitelů.
Soňa
Čejka

Odeslatod Džejn v Stř 02. Bře 2011 8:00:48

Ahoj po zimě! (S trochou představivosti - u nás se ještě lyžuje.)
Tak jak jste přezimovaly? Tedy vaše strepsy...?
Se mnou se rozloučily asi tři - čtyři rostlinky, a je zajímavé, že nejhůř dopadly loňské od Piotra - Lola a Bosa Nova - které tak úžasně kvetly. Někde si vychovávám jejich děti, tak tu ztrátu snad nahradím.
Džejn
Džejn

Předchozí

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní