ořechové listí

Moderátor: Living

ořechové listí

Odeslatod lentilka v Stř 20. Říj 2004 7:59:50

Měla jsem nerudovský problém s ořechovým listím, na základě nějaké literatury jsem ho sekačkou podrtila a dala do kompostéru - kde ale byly i jiné rostlinné zbytky. Teď jsem tímto kompostem chtěla zazimovat růže , ale začal ve mně hlodat červík pochybností, jestli si tím ty růže nějak nezničím, protože je mám celkem pěkné a jsou olemované keříky levandule. Nemá s tím někdo zkušenosti?
lentilka

Re: ořechové listí

Odeslatod Jana K. v Stř 20. Říj 2004 8:09:15

Lentilko, je to pár dnů, co jsem slyšela v nějakém pořadu v rádiu, že se nemá ořechové listí do kompostu dávat vůbec - ale zaslechla jsem jenom konec, takže nevím, proč. Možná někdo bude vědět, kde je pravda.
Jana K.

Odeslatod Dana v Stř 20. Říj 2004 8:26:44

Taky jsem slyšela, že by se ořechové listí kompostovat nemělo nebo se mělo kompostovat zvlášť. Mluvili o tom v televizi. Ořechové listí obsahuje nějaké látky, které se špatně a dlouho rozkládají.
Dana

Odeslatod Míša v Stř 20. Říj 2004 10:31:09

Listí z ořešáků, se pomalu rozkládá, má kyselou reakci, obsahuje saponiny a množství tříslovin, který brzdí růst většiny rostlin. Do kompostu, pokud je jen z tohoto listí se má dodat dusík. Je lepší k ořech. listí dodat trávu (ta má dusíku mnoho), jiné listí a drcený vápenec. - toto jsou výpisky z odborné literatury.
Já ořechové listí normálně do kompostu přidávám, spolu s jiným, zetleje, maximálně tam jsou zbytky řapíků. Kompost se pak hodí i pro rhododendrony a azalky.
Dříve se ořech. listí používalo i jako podestýlka pod dobytek, spolu s jejich výkaly se zarývalo do záhonů bez kompostování.
Míša

Odeslatod lentilka v Stř 20. Říj 2004 21:24:06

Míšo, myslíš, že bych ten kompost mohla přidat k rhododendronům a vřesům místo rašeliny?
lentilka

Odeslatod Míša v Čtv 21. Říj 2004 8:32:56

Lentilko, pokud máš ten kompost z loňska, tak ho dej klidně ke všemu. Na ronďáky a vřesy bych přimíchala k němu i tu rašelinu. Já mám ronďáky přímo pod ořechem, listí ponechávám u kmínků ve vrstvě asi 20 cm (na kořeny) a zasypu to rašelinou, ono se to promíchá - každý rok. Každoročně mi krásně kvetou. Leta to listí do kompostu normálně dáváme a nic se neděje. Také jsme ho normálně zaryly do záhonu, kam přišla rajčata - naopak bych řekla, že jejich růst i plodnost byla lepší. Jen občas ze země vykukoval řapík listu. S růžema nevím, já je nepěstuju. Ale jinak ten kompost dávám všade.
Míša

Míšo, rododendrony pod orechem?

Odeslatod romana v Pon 25. Říj 2004 8:06:06

Miso,
mame velky orech a nevim co pod nej - uvazovala jsme prave presne z duvodu toho listi (a stinu, nedostatku vody kvuli korenovemu systemu orechu...) o rodoendronech a azalkach - jak vidim, tak ty je tam mas, takze to udelam taky a dik za navod s tou raselinou.

Ale co tam mas jeste? Chtela bych neco nizkeho pred kere, jako okraj zahonu a nejaky vyssi ker jako prechod, protoze mi zahon rododendronu bude navazovat na jehlicnanovy.

Nevis, jestli hortenzie snese tohle prostredi?

A jeste prosim o radu - jak vysoke (jak stare) "rondaky" jsi sazela? Bojim se, ze nizke pod orechem pomalu porostou a budu dlouho cekat na zatosteni plochy, ale s velkymi mam spatnou zkusenost - vzdycky mi umrely.

Dik za odpovedi

Romana
romana

Odeslatod Míša v Pon 25. Říj 2004 10:39:21

Romano, mít ronďáky pod ořechem má své klady, ale i zápory, z vlastní zkušenosti - nech mezi ronďákama prostor, aby jsi tam mohla sbírat ořechy a také vyhrabávat přebytečné listí. Musí se zalívat, protože ten ořech jim bere dost vláhy. Jsou lepší rododendrony, než azalky - ty dej kdyžtak až ke kraji záhonu. Mají křehké větvičky a padající ořech je klidně zlomí.
Hortenzii, to nevím, já mám dvě a ani jedna mi už 4 roky nekvete.
Velikost sázených rododendronů závisí na jejich získání. Pokud je budeš mít zakořeněny v kontejneru, tak mohou být velké. Pokud je budeš přendavat ze země, kde jsou vysazeny, tak udělej co největší bal. Koření mělce, ale do šířky. Před výsadbou důkladně promočit kořenový bal, nejlépe nechat rostlinu aspoň půl dne v nádobě s vodou. Sázím do směsy rašeliny, písku a listovky. Také záleží, jakou máš půdu, nesnáší vápenitou půdu. Je třeba udělat, co největší díru na sázení - nemusí být hluboká, ale počítej s tím, až se keř rozroste, tak jakou bude mít korunu a podle toho připravit tu jámu na výsadbu. Hlavně z počátku dost zalívat, i v zimě, pokud není mráz. Keře totiž většinou uschnou, a né že vymrznou.
Já přesazovala keř vysoký asi 130 cm a normálně se chytil.
Míša

Další

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní