topinambur a jakon

Moderátor: Living

topinambur a jakon

Odeslatod milan v Úte 24. Srp 2004 14:27:15

vážení, kdo může pomoci info k pěstování a sadbě?děkuji
milan

Re: topinambur a jakon

Odeslatod Alice Č. v Úte 24. Srp 2004 15:50:21

Ahoj Milane, něco o topinaburách jsem našla v časopisu Naše krásná zahrada 3/98:
Hlízy se vysazují na podzim nebo na jaře. Nejvhodnější vzdálenost řádků od sebe je okolo 60 cm, v řádku se hlízy sázejí na vzdálenost 30 - 40 cm, do hloubky okolo 10 cm. Po výsadbě povrch přitlačit. Během vegetace odplevelovat a kypřit povrch půdy. Koncem léta stonky seříznout na 1,5 m. Sklízí se od listopadu, po celou zimu až do jara. Hlízy se mohou skladovat jen při teplotě -0,5 až O oC, dva až pět měsíců při rel. vlhkosti 95%. Doporučují pěstovat v sudu, protože se rychle rozrůstají. Výsadba se ponechává 5-7 let na jednom místě. Nejsou náročné na půdu.
Zdravím, Alice.
Alice Č.

Odeslatod JanaJ v Úte 24. Srp 2004 17:37:40

Ahoj,
Topinambur máme na zahradě již několik let, první hlízu i s květinou jsme si donesli z pole, kde to někdo pohodil, během pár let se nám krásně rozrostly na pěkném kousku zahrady, jsou na takovém růžku a protože mají i pěkné žluté květy ,tvoří hezké zákoutí.Rozmnožují se během celého
období jaro - podzim.Já vždy dávám někomu odkopek protože bych je měla opravdu na celé zahradě.
Pro zajímavost hlízy se jedí ,vařené ale i syrové, dávají se do salátů, mají hodně vitamínů a snižují bezvadně cukrovku.
Hodně úspěchů k pěstování přeje Jana.
JanaJ

Odeslatod alexander v Pon 17. Pro 2012 0:22:17

Zdravím všechny topinamburisty, po dlouhém hledání se mi podařilo najít obchod s hlízama topinambur. http://www.topishop.cz
To je pro ty co si na sídlišti tu hlízu prostě nezasadí:)
alexander

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní