Valota nachová

Moderátor: Living

Valota nachová

Odeslatod Milan v Ned 02. Kvě 2004 14:43:22

Vážení pěstitelé zvláštností a cibulovin!
Před časem jsem měl cibulovinu jménem Valota nachová(Vallota purpurea), která mně z nejasných příčin uhynula. Od té doby ji hledám v katalozích a inzerátech, ale zatím jsem nezjistil kde by se dala koupit. Poradíte mi?
Milan

Re: Valota nachová

Odeslatod eva v Ned 02. Kvě 2004 16:14:59

Mohu valotu darovat. Maminka jich mívala mnoho, stále má několik. Ale nejsou v reprezentativním stavu. Jak jich bylo tolik, nevážila si jich, nepečovala o ně, nedodržuje termíny zálivky, nekvetou. O případném předání či zaslání se domluvíme e-mailem.
Eva
eva

Odeslatod sidonicka v Pon 03. Kvě 2004 7:11:36

Milane, kvetla Ti? pokud ano, napiš blíž, jak jsi ji pěstoval. MÁM ji pár let a kvetla jen jednou a taky nějak živoří...
sidonicka

Odeslatod eva v Pon 03. Kvě 2004 21:56:41

Mohu, Sidoničko, popsat své vzpomínky na desítky rozkvetlých valot. Však jsem se při Milanově dotazu zastyděla, paměť oprášila a chystám se naše valoty přesazovat a pořádně se o ně starat. Maminka mívala valoty ve škole, ve třídě, v někdejším koutku živé přírody. Ve školním roce se o ně děti staraly, zalévaly, hnojily. O prázdninách tak leda občas školník. Na podzim kvetly. Jakmile maminka opustila starou studenou školu s kamny na uhlí a přestěhovala květiny do moderní teplé školy nad radiátory, už to nebylo ono. Tento postup pěstování jsem si teď ověřila v knize Oldřicha Bureše: Pěstujeme pokojové květiny, v 60. letech vyšla v mnoha vydáních, mimochodem nejlepší kniha o pěstování, co znám. Z ní teď zkráceně vybírám:
Jihoafrická valota chce světlo, ne prudké polední světlo, v srpnu nezalévat. Nepřesazovat moc často. Prospívá, je-li pohromadě více cibulí. Více cibulí ovšem vyčerpá půdu, proto hodně a často hnojit, mírně i v zimě. Při případném přesazování vsadit do listovky, drnovky a písku, cibule z poloviny vyčnívá ven. Nemá ráda vysoké teploty v létě ani v zimě, daří se jí na otevřeném okně, v létě je nejlepší ji vsadit i s koflíkem do země na zahradě. Rostlina nemá výraznou dobu odpočinku, nezatahuje.
Eva
eva

Odeslatod sidonicka v Úte 04. Kvě 2004 5:47:08

Evi, moc děkuji za radu. Snad se opět dočkám těch nádherných květů.
sidonicka

Odeslatod Milan v Úte 04. Kvě 2004 14:59:35

Milá sidonicko kvetla mi dříve takřka pravidelně. Dá se říci, že co Ti napsala Eva je takřka úplně pravda. Je to skutečně na jedné straně rostlina nenáročná, ale jak nedostane "to svoje" tak potom zlobí. Jelikož je to jihoafrická rostlina tak má ráda slunce a velmi jí svědčí letnění na zahradě. Půdu chce asi písčitohlinitou, propustnou a výživnou. Mně právě vykvétala vždy na zahradě obyčejně na rozmezí červenec-srpen. Největší problém jsem měl vždy přes zimu. To nechce prakticky žádnou zálivku a mně obyčejně ztratila kořeny.Milan
Milan

Odeslatod abc v Pát 04. Lis 2005 12:33:29

mám dotaz i když je to dlouho zda ještě nemate nějakou valotu děkuji marně ji shaním
abc

Odeslatod Jirka_registrovany v Pát 04. Lis 2005 12:55:41

Valotu občas mají ve Věžkách - firma Lukon Bulbs. Mám od nich červenou - ta kvete každoročně začátkem podzimu, jen letos jako naschvál ne a tak jsem ji nemohl vyfotit a dále žlutou (alespoň dle popisky) ta bohužel ještě nikdy nekvetla.
Jirka_registrovany

Další

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní