Balkonové květiny

Moderátor: Living

Balkonové květiny

Odeslatod Paradox v Pon 05. Dub 2004 12:33:54

Krásný den všem, můžete mi, prosím poradit, jaké květiny by byly nejvhodnější pro začínající pěstitelku na balkon v 1. patře na západní straně?
Vím, že na semínka je už pozdě, chci koupit hotové sazeničky.Poradíte, kdy je mám jít koupit? Mám je nechat doma a v čem? Do truhlíků je dát až v půlce května? Jaký druh je vhodný, když bydlíme na kopci a je tam dost větrno. Vím, že některé kytičky to nesnáší.
Děkuji předem za všechny rady.
Paradox

Re: Balkonové květiny

Odeslatod Verjan v Pon 05. Dub 2004 13:35:51

Loni jsem si koupila semínka "Černooká zuzana" (žluté drobné kvítky s černým středem), svlačec a povíjnici. Všechno to jsou plazivky. Manžel mi do truhlíků vyvrtal z každé strany 4 dírky a nad okno očka. Tím vším jsem protáhla drátek a kytky se mi krásně omotaly korem drátků a vyrostly do 2 metrů. Chce to jen pořádnou zálivku. Vysela jsem semínka ke konci dubna přímo do truhlíku a dala na balkon (přes noc jsem ze začátku dávala do bytu). Kytičky vyrostly velice rychle a nádherně kvetly po celé léto.
(i sousedky záviděly :-))
Verjan

Odeslatod holka z metra v Pon 05. Dub 2004 16:19:30

Balkonové květiny pěstuji v terakotových květináčích na rohovém květinovém stojanu , který má 3 stupňovitá patra
Mhutnější rostliny mám na podlaze.

Nejvíce se mi osvědčily minipetůnie, pelargónie, afrikán tenkolistý, letní karafiáty. O něco náročnější jsou lobelky, mají rády pravidelnou zálivku a vyšší vlhkost vzduchu.
Vůbec nedoporučuji fuchsie a balzamíny.( Na balkóně je velmi malé proudění vzduchu a tyto rostliny vždy napadnou škůdci).

V tuto dobu mám na balkóně macešky, pokvetou spolehlivě až do června.

Do větších květináčů v polovině dubna vysévám - nocenku . Jde o asi 60- 80 cm vysokou keřovitou rostlinu s vonnými květy, které se otevírají odpoledne. Pokud se odstraňují odkvetlé květy, a rostlina se přihnojuje, kvete do konce října.
Moc krásně se u ní odpočívá.

Rostlina se zařazuje mezi letničky, ale jde o trvalku. Pokud se její kořeny uchovají v bezmrazé místnosti, opět z nich na jaře vyraší. Je ovšem o mnoho větší a mohutnější.

Pro zpestření pěstuji na balkóně i voňavé trvalky. Mateřídoušku citrónou,
tymiány, santolínu. Vždy mám ale potíže s jejich přezimováním.
Víte někdo, jak je úspěšně přezimovat na balkóně?

Děkuji Lenka
holka z metra

Odeslatod sidonicka v Úte 06. Dub 2004 7:52:12

Na západní stranu bych dala begonie – ale chtějí dost zálivky, neměly by přeschnout.
Pokud chcete muškáty – pak jenom ty stojaté, převislé by se vzhledem k Vámi uváděné
větrnosti mohly lámat. Muškát snese i občasné přeschnutí, lépe než přelití.
Balzamínky mám vyzkoušené na západě i na severu, občas je sice napadnou mšice, jak tady bylo výše v odpovědích uvedeno, ale nemám tu zkušenost, že by to bylo častěji než u jiných
kytek. Chtějí také vlhčeji. Totéž fuchsie. Fuchsie by se mohly lámat, jsou dost křehké.
Mohu doporučit ke kvetoucím kytkám obyčejný asparágus /sprengeri/, který venku naroste do nádherných rozměrů a z dálky /i z blízka/vypadá úžasně zeleně. Potřebuje ale hodně vody, takže podmisku, ve které bude skoro celé léto stát voda a často hnojit. Může být i v závěsném květináči, ale nutná je opět podmiska, neboť asparágus potřebuje v létě hodně vody.
Přeji úspěšné pěstování.
sidonicka

Odeslatod Radka v Úte 06. Dub 2004 20:28:45

černookou zuzanu,svlačec povíjnici,psí víno-potřebují oporu.
Přísavník se přichytává sám na zdi.Na podzim je krásně červený.
Dávám si na balkon i slunečnice , lichořeřišnici,tařicovku.Doporučuji si přichystat postřik na plísně a mšice.Na semímka je nejvyšší čas,ale ne pozdě.Dále doporučuji samozavlažovací truhlíky.
Radka

Odeslatod Alča v Pát 09. Dub 2004 9:28:33

nedám dopustit na samozavlažovací truhlíky od firmy Lebiš ( doufám, že to nebude považováno za skrytou nebo neskrytou reklamu) v těch vyroste všechno, pěstuji v nich i buganivilii a granátové jablko,
hodně se mi osvědčili nizké aksamitníky (afrikány) vydrží i občas nezalití
a převislý plecantrus (molice)
Alča

Odeslatod xNeli v Pát 09. Dub 2004 12:56:50

Aksamitníky se chystám letos vysadit do truhlíků. Připadají mi nenáročné, tak snad snesou i ten můj jižní balkon.
xNeli

Odeslatod Karin v Pát 09. Dub 2004 14:07:57

Aksamitníky mohu doporučit. Bydlím na kopci, ve 13. patře, kde je neustále vítr a jediné aksamitníky vydrží úplně všechno. Zasívám je v tento čas a vyjdou vždy. Nemám ani samozavlažovací truhlíky, jen ty obyčejné a bez problémů. Měla jsem muškáty převislé a ty se ve větru lámaly. Jsem zahradník amatér, ale aksamitník je vděčný. Po odkvětu můžete květy otrhat, vyškubat zevnitř tyčinky a příští rok nemusíte semínka kupovat.
Karin

Další

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní