\Vyspádování zahrady

Moderátor: Living

\Vyspádování zahrady

Odeslatod stavebníček v Pon 27. Zář 2010 8:49:57

Zdravím všechny zahradníky,
chystám se ještě do zimy porovnat zahradu aby si do jara sedla a váhám nad vyspádováním terénu směrem od baráku- jak a o kolik.
Moje situace je následující:
- na zahradě mám navážku místy až 1,5m
- rozhodl jsem se zahradu srovnat "do roviny" a nedělat žádné opěrné zídky apod
- všichni kolem se zavážíme, tedy můžeme zahradu posadit jak je libo
- se sousedy jsem plus mínus stejně a řešíme společně¨
- zahradu u domu (terasu) udělám bez schodku (předpokládám že ji posadím cca 3 cm pod rám francouzkých oken se spádem terasy od domu (třeba 1 cm na 1m).
- na konec zahrady to mám 20 m směrem od domu
- teď ona otázka- jak moc vyspádovat a jestli zahradu od domu směrem k plotu? Nyní to mám plánovaný plot na konci zahrady tak že spád na 20m zahrady bude 37 cm (rozdíl mezi terasou u domu a koncem zahrady) Tedy je to skoro 2cm na metr. Neude zahrada opticky moc z kopce? Jak máte vy moc vyspádovanou zahradu?
Díky moc za odpovědi
stavebníček

Re: \Vyspádování zahrady

Odeslatod danah v Stř 24. Lis 2010 14:49:08

Já osobně bych zahradu - placku nechtěla, ještě ke všemu z vršku :D
(to převýšení není tedy nijak dramatické ;) )
Sama jsem tvořila terénní vlny v zahradě na rovině a myslím, že ku prospěchu věci.
Na toto téma bylo napsáno mnoho, ale vše je na uživatelích.
Tak jen zkráceně cituji z namátkou vybraného článku, já bych to líp nenapsala.
Terénní úpravy dodávají zahradě potřebnou dynamičnost, člení terén, vznikají zajímavosti, jako jsou umělé svahy osázené kvetoucími rostlinami, skalky se skalničkami. Tyto prvky spojené s trvalkovými nebo dřevinnými výsadbami působí velmi dekorativně a v neposlední řadě reprezentativně.

Pomocí výsadeb a zabezpečení příkrých terénů lze elegantně vyřešit problémové partie zahrady a současně esteticky zhodnotit prostor. Členění terénu dodává zahradě intimnost a přirozeně dělí různé funkční části zahrady. Vznikají tak velice příjemná „zákoutí“ určená k nejrůznějším činnostem v zahradě – zahrada se stává příjemným prodloužením Vašeho domova.
"V životě nemůžeme dělat velké věci. Můžeme dělat jen malé věci s velkou láskou."
danah

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní