Tlustice a zrezavanie

Moderátor: Living

Tlustice a zrezavanie

Odeslatod Nicole v Čtv 06. Pro 2007 22:19:19

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci by bolo vhodne odrezat bocny vyhonok z kmena tlustice aby sa mohol zasadit ako nova rastlinka... Domaca Crassula Arborescens mi dajako chradne, aj ked robim vsetko... A v skole mame Crassulu Portulaceu a na kmeni ma jeden bocny vyhohok, ktory by som si chcela odrezat... Musi mat na to rastlina urcity vek? Treba nejako osetrit miesto kde bola zrezana? A co potom s tym vyhonkom? Cim skor pride odpoved, tym lepsie... Dakujeem :) :P :lol:
Nicole

Re: Tlustice a zrezavanie

Odeslatod Reeve v Pát 07. Pro 2007 0:16:54

Na odpověď si klidně můžete počkat, protože množit sukulenty v zimě není vhodné. Počkejte s tím do jara, pak větvičku odřízněte, řez nechte dokonale zaschnout (minimálně týden, raději dva, klidně i měsíc) a zasaďte do směsi hlíny a písku. Přes léto zakoření a určitě ještě krapet vyroste.
Řízky můžete řezat i z mladé rostliny, ale je to škoda. Raději si řekněte někomu, kdo na jaře tlustici seřezává a budete mít řízků třeba kilo.
A tu vaši domácí tlustici hlavně nechte být. Je-li napadená sajícími breberkami, tak je setřete nebo něčím postříkejte, ale hlavně rostlinu nezalévejte. Opravdu ji nechte být, pokud možno někde na okně, aby měla co nejvíc světla. Hlína musí být suchá jako troud. Nebojte se, že vám začnou spodní listy usychat a opadávat, to je naprosto v pořádku. Čím více jich opadá, tím lépe. Když budete tlustici zalévat, tak v lepším případě budou vodou nacucané listy ohýbat větvičky dolů a rostlina vytvoří prapodivně zmrzačený "převislý" tvar. V létě se zas budou větvičky rovnat vzhůru, takže budou nakonec nevzhledně pokroucené jako baobab. V horším případě zimní zálivka způsobí zahnívání kořenů a s rostlinou bude amen.
Pokud to nervově nevydržíte, můžete tlustici dát k Novému roku malý náprstek vody. Ale další až na Velikonoce.
Reeve

Odeslatod danah v Pát 07. Pro 2007 11:52:29

Mám tlustici asi 10ti letou, kterou pěstuji trochu jako bonsai. Přesně jak píšeš, Reeve, od října nedostane ani kapku vody, tak v únoru první náprstek, přes léto také zalévám málo, ale když prší, vystrčím jí ven a nechám pořádně "nacucat" a následně úplně vyschnout.
Všechny ty mladé dole jsou z odlámaných větviček při jarním tvarování, pustí kořínky jen tak položené na povrchu, pak je mělce zasadím do země. Na jaře se chystám je odebrat a podělit známé.
Je to kytka pro nedbalé a zapomětlivé (new_rotfl)
Přílohy
tlusrice1.jpg
image/jpeg
tlusrice1.jpg (53.31 KB) Zobrazeno 4519 krát
"V životě nemůžeme dělat velké věci. Můžeme dělat jen malé věci s velkou láskou."
danah

Odeslatod marka v Pát 07. Pro 2007 17:51:35

Ahoj všetci, ktorí dávate tučnolistu na Nový rok za náprstok vody. Veľmi ma tám veta rozveselila. Symbolicky dám aj ja. Mám tiež tučnolist a tiež tvarujem a tvrdím, že je to výborná škola pre začiatočníka, je vidieť totiž hneď výsledok tvarovania.
Přílohy
mini_tlustice01.jpg
image/jpeg
mini_tlustice01.jpg (41.04 KB) Zobrazeno 4509 krát
marka

Odeslatod martin24 v Pát 07. Pro 2007 19:05:33

Zdravím, já tedy tlustici zalévám i v zimě, tak jednou za 10 dní, většinou do misky. Vždycky mě zalarmují právě ty opadávající listy, vím, že je to známka toho, že si krasula bere vláhu z nich. V létě zalévám hojně, třeba denně, mám je totiž venku na jižní straně. Jeden rok jsem je měl dokonce i v truhlíku, místo muškátů. Zatím se mi to osvědčilo. Nijak neseřezávám, co upadne, píchnu do hlíny. Exempláře na fotce jsou právě z takových upadlých větviček. Asi je to ten prapodivně zmrzačený "převislý" tvar [bold] [/bold], jak píše Reeve :) M24
Přílohy
im001166.jpg
image/jpeg
im001166.jpg (49.07 KB) Zobrazeno 4500 krát
im001165.jpg
image/jpeg
im001165.jpg (61.93 KB) Zobrazeno 4504 krát
martin24

Odeslatod Nicole v Sob 08. Pro 2007 11:36:30

Neviem no, skoda ze sa v zime nema zrezavat, som poriadne nedockava :) Co sa tyka tej domacej Crassuly Arborescens (Aspon myslim ze je to ten druh, totiz ta rastlinka je este velmi mala a nemam ani sajn co to moze byt, najviac sa asi podoba tomuo druhu)
Ide o to ze tu rastlinku som nasla pri akejsi rastlinke len tak polozenu na hline, mala asi 5 cm a male korienky... Tak som sa rozhodla ze ju nenecham len tak a zasadila som ju do domaceho substratu pre sukulenty... A polozila som ju na juzne okno, ma tam tak asi 15 stupnov, kedze mame zle utesnene okna... No akosi chradne. Listky jej uplne ovisli (ma ich len asi 5, mala 8) za dva tyzdne som ju zaliala len raz, odvtedy vobec nie ani sa nechystam... No neviem co s nou.. ziadne zlepsenie nevidim. Co s tym? :( (new_puppy_dog_eyes) Nechcem totiz o nu prist, mamina ju odtrhla ked sme boli na dovolenke v Tunise, po poukazovani rastlin mi ukazala na Crassulu Arborescens, tak neviem teda... Asi by som mala prilozit aj foto.
Přílohy
sul.jpg
image/jpeg
sul.jpg (29.38 KB) Zobrazeno 4518 krát
Nicole

Odeslatod Nicole v Sob 08. Pro 2007 11:51:06

a na porovnanie:

Kedysi (1.fotka) a dnes (2.fotka)
Přílohy
p1000342.jpg
image/jpeg