Pleione

Moderátor: Living

Re: Pleione

Odeslatod nadik v Pon 16. Dub 2007 6:30:43

Tommy - krásný květ... ta vykvetla tobě?
nadik

Odeslatod HankaS v Pon 16. Dub 2007 11:29:07

Tak mě se ji sehnat ještě nepodařilo. Jednu hlízu jsem sice dostala, ale bylo to trochu jako u Křemílka a Vochomůrky - když jsem ji zasadila, vyrostla mi gloxinie....
HankaS

Odeslatod pavelheger v Pon 16. Dub 2007 11:37:59

HankoS, tak to asi málo sháníš 8-). Měli je v Brně v Arboretu při výstavě orchidejí, nabízí je v Lukon Glads:
http://www.lukon-glads.cz/pleione-c-91.html?osCsid=14c07a3c833a5be9b23302c4c5d0051f
u Krakonoše:
http://www.krakonosovozahradnictvi.cz/orchideje.htm
a jistě budou i na skalničkářkých výstavách.
Ale to všechno už přece víš ;) .
Hezký den
Pavel

tommy: které druhy máš? a nebylo by případně něco k prodeji?
pavelheger

Odeslatod tommy v Pon 16. Dub 2007 14:37:19

pro nadik:
Ano, vykvetla u mne.

pro pavelheger:
mám cca 10 druhů a asi 13 různých hybridů. Něco málo bych mohl na podzim přenechat, podle toho, jak se bude dařit a kolik toho naroste - většinu mám jen tak po pěti pahlízách, chci se u každého jednotlivého druhu nebo kultivaru dostat aspoň na deset kousků.
tommy

Odeslatod Monchi v Pon 16. Dub 2007 17:06:28

Ano, měli Pleionky v Arboretu, koupila jsem si jeden květináček, jenže mi řekli, že už má zůstat venku (bylo kolem + 5C), byly narašené špičky. I když jsem ji zahrábla do mulče mezi venkovní bonsaje na lodžii a přikryla netkanou textilií, tak nevykvetla, teď, když se rozvinul list na největší pahlíze, tak jsem zjistila, že je květ uvnitř zaschlý nebo zmrzlý :-( Jinak vypadá, že žije, kromě listu má ještě čtyři další špičky, tak doufám, že s novými zkušenostmi se mi ji povede příští rok přivést ke květu. Kvete každý rok na nových pahlízách nebo jak to je? Poradí mi někdo prosím?
Monchi

Odeslatod tommy v Pon 16. Dub 2007 19:55:56

pro monchi:
pahlízy pleionek jsou jednoleté - ta stará zanikne a v průběhu sezóny se kolem ní vytvoří několik nových, v nejhorším případě taky jen jedna. Tyto nové pahlízy pak v příštím roce kvetou, ale jen v případě, že letos stihnou dostatečně narůst. Proto je důležité pečlivě, ale opatrně hnojit, ovšem až poté, co se list úplně vyvine. Do té doby má pleionka jen chabý kořenový systém a hnojením by mohlo dojít k jeho zničení. Hnojivo se dává v třetinové koncentraci oproti doporučením výrobce (pleionky tedy snesou víc než jiné orchideje), poměr hlavních živin by měl být vyrovnaný - NPK 1:1:1. V půlce srpna se přidá jeden díl draslíku navíc - NPK 1:1:2, to je důležité pro květuschopnost v následujícím roce. Hnojí se jednou týdně až do doby, kdy začne list žloutnout. Pokud letos něco zanedbáte, rostlina nestačí vytvořit silnou pahlízu a v příštím roce nepokvete, na jaře se to pak už nedá dohnat a musíte čekat zase rok. Tak hodně štěstí...
tommy

Odeslatod Monchi v Úte 17. Dub 2007 15:30:29

Tommy
díky moc za rady, oni mi v Arboretu taky řekli, že už ji nemám letos přesazovat... Jak je to vlastně s přesazováním? Květináček, ve kterém jsem je koupila se mi zdá malý - je dost plný. Ještě k hnojivu - šlo byl použít kapalné hnojino pro orchideje nebo Vuxal?
Předem děkuji za radu.
Monchi

Odeslatod tommy v Úte 17. Dub 2007 19:56:58

Ony moc velké květináče nepotřebují a v houfu je jim dobře, pokud se dává víc pahlíz do jednoho hrnku, nechává se mezi nimi mezera tak dva centimetry. S přesazováním opatrně, pokud poškodíte rašící kořeny, můžete o kytku snadno přijít. Každý má své postupy, někdo nechává dva roky v jednom substrátu, já si rád hraju a tak přesazuju každoročně - na podzim po zatažení odstraním listy (stejně upadnou samy), ostříhám kořeny a pahlízy dám na vrstvu suchého jemného písku třeba do krabičky od Ramy. Šoupnu do lednice a občas kontroluju. Pokud začnou rašit, zasadím a dám na světlo a do chladna (nevytápěná veranda).
K hnojení používám Wuxal (radši) nebo Kristalon, u něj koncentrace ještě slabší než jsem psal nahoře, desetinová.
tommy

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada a pokojové květiny - ostatní