Moření nábytku

Moderátor: Living

Moření nábytku

Odeslatod Benzi v Pon 18. Dub 2005 7:50:58

Koupila jsem si v Ikea stolek z nenamořeného borového dřeva. Nekoupila jsem si zároveň originální ikeácké mořidlo, protože jsem odstín chtěla až podle židle. Už vím, že to bude v bezbarvém provedení, ale v běžné síti není barva nebo mořidlo podobného složení, jaké Ikea nabízí - tj. voda, lněný olej, nábytkový olej. Znovu do Prahy nebo Brna pojedu až za pár měsíců. Máte někdo zkušenost, jakým běžně dostupným a zdravotně nezávadným prostředkem mohu Ikea mořidlo nahradit?
Benzi

Re: Moření nábytku

Odeslatod Karel V. v Pát 22. Dub 2005 11:50:04

Pro povrchovou úpravu dřeva existuje několik kategorií výrobku, které je potřeba rozlišovat. Základní dělení je na mořidla, lazury a laky.

Obecně se dá říct, že mořidlo více vsákne (penentruje) do dřeva a na povrchu je matné příp. polomatné. Jednou z hlavních funkcí mořidel je právě změna odstínu dřeva (což však vy - jestli jsem dobře vyrozuměl - nepožadujete), která je patrná i do určité hloubky, např. při mírném sbroušení povrchu.

Pro lazuru je typické, že na povrchu nechává pololesklý až lesklý vzhled. Je to asi, jako když přelakujete mořidlo lakem. Technicky je to způsobeno rozdílným podílem disperze (pryskyřice) v daném výrobku - v lazuře je vždy více disperze - proto je i delší životnost.

Ještě dále jde v této posloupnosti lak, který zanechává kompaktní vrstvu na povrchu, čímž také povrch chrání nejrobustněji.

Další věcí je chemické složení, čili na jaké bázi je nátěrová hmota založena (olejové, syntetické, vodou ředitelné...). Syntetické nátěry bývají většinou nejodolnější, vodou ředitelné jsou naproti tomu ekologičtější, tudíž vhodnější do interiéru, některé mají i atest na použití pro hračky a styk s potravinami.

Volba nejvhodnějšího výrobku pro povrchovou úpravu se tedy odvíjí především podle záměru (spíše kosmetická úprava na jedné straně vs. výrazné zvýšení odolnosti povrchu na straně druhé). Nikde také není psáno, že nábytek z IKEA se musí ošetřit zrovna ikeáckým mořidlem na bázi oleje (což může být mimochodem problém při pozdějším přetření jiným lakem, protože řada nátěrových hmot se s olejovými přípravky nesnáší). Nátěrových hmot všech uvedených kategorií v bezbarvém provedení je na trhu spousta.

Přeji hodně štěstí při výběru! :)
Karel V.

Odeslatod Beta v Pát 22. Dub 2005 12:38:04

Ahoj,
Jen trochu doplním skvělou odpověď Karla V. (je to písmeno V. nebo Karel pátý? :-) )
Podle mého by stolek měl být natřen něčím, co jej bude chránit. A to mořidlo nedělá. Hlavní fukcí mořidla je změnit barvu dřeva (jak Karel píše).
Já bych stolek natřela nějakým BEZBARVÝM LAKEM na dřevo. Pokud chceš, aby se povrch nábytku co nejvíc podobal přírodnímu neopracovanému dřevu, pak zvol lak MATNÝ - dřevo ochrání stejně a v podstatě není vidět. Pokud chceš, aby se nábytek leskl a byla na něm patrná vrstva laku, pak zvol lak LESKLÝ. Výrobců těchto laků je hodně, v obchodě ti určitě poradí. Já sama jsem natírala starý botník bezbarvým matným lakem na parkety, aby byl odolný a snesl vlhké boty, ale vypadal jako nenatřený.
Nábytek také můžeš napustit fermeží (tedy lněným olejem) a pak přetřít lakem nebo lazurou (ale ne ředitelnými vodou! Voda a olej se nemají rádi). Tenhle postup používám na opravu starého nábytku. Fermež mu dodá takovou medovou barvu. Na novém dřevě ale není moc vidět, takže to podle mě nemá cenu. Každopádně počítej s tím, že na borovém dřevě po natření zřetelněji vystoupí kresba, takže stolek bude vypadat maličko jinak, než čistý nenalakovaný.
Pokud ti šlo o tu zdravotní nezávadnost, laku na dřevo bych se určitě nebála.
Přeju, aby výběr vyšel a abyste byli spokojení. (tu)
Běta
Beta

Odeslatod Benzi v Pát 22. Dub 2005 14:20:10

Moc děkuji za rady.
Ale už je natřeno. 21. mi povolily nervy, vběhla jsem do Baumaxu a nechala si poradit. Koupila jsem silnovrstvou bezbarvou lazuru zn. Genius. Natřeli jsme stolek třemi vrstvami, leskne se jako lak. Teď už to jen smontujeme a vlastnosti uvidíme časem. Každopádně to vypadá přesně stejně jako borovicový nábytek, který už mám a myslela jsem, že je lakovaný.

Mám v plánu další nákupy v Ikea - světlé dřevěné žaluzie a pokud nejsou ošetřeny, zkusíme zřejmě stejnou lazuru. Jestli máte s touhle lazurou delší zkušenost, dejte mi, prosím, zavčas vědět, abych se případně vyvarovala další chyby.

Jana
Benzi

Odeslatod jirka111 v Pon 30. Kvě 2005 18:48:58

já osobně si myslím že jsi neudělalamoc dobře.Silnovrstvé lazury nejsou určené na nábytek ale na venkovní prvky a stavební truhlařinu.(okna , dveře,ještě bych tím natřel pergolu).Tyto lazury nemají většinou hÿgienický atast na styk s potravinami a dětmi.
jirka111

Odeslatod Markicek v Pon 16. Črc 2018 15:01:16

Dobrý den dokážete mi někdo poradit kvalitní mořidlo na dřevo?
Markicek

Odeslatod Mlato v Úte 17. Črc 2018 14:06:58

Já používám ja kna tvrdé, tak i na měkké dřevo toto mořidlo http://svk-barvy.cz/moridla-na-drevo/11 ... 41065.html
Mlato

Odeslatod Markicek v Čtv 19. Črc 2018 13:11:28

A je kvalitní? jak dlouh otrvalo, než vám to přišlo domů?
Markicek

Další

Zpět na Bydlení a design