máte zkušenosti se sádrokartónem ?

Moderátor: Living

máte zkušenosti se sádrokartónem ?

Odeslatod ivča v Čtv 22. Kvě 2003 16:23:00

ahojki lidički,
máte někdo čerstvé i ty starší zkušenosti se sádrokartónovýma deskama ?
potřebovala bych v ložnici upevnit jednu příčku, ale vůbec nevím jak na to ? je to drahé ? dá se to dát už na parkety ?

dík moc
ivča

Re: máte zkušenosti se sádrokartónem ?

Odeslatod Viki v Pon 26. Kvě 2003 8:04:30

Ja mám velice čerstvé zkušenosti - blížíme se k závěru se zateplováním půdy a pokládáním sádrokartonu na chalupě. Vzhledem k tomu, že jsem sama stvořila jednu z místností (malou budoucí komoru), tak se dá říct, že o tom něco vím.
zatím jen heslovitě:
1) dřevěná konstrukce z trámků a prken
2) dostatečně ukotvit (přivrtat ke zdem, podlaze, stropu)
3) na jednu stranu konstrukce položit sádrokarton (speciélní šrouby na sádrokar. se přivrtávají nejlépe akuvrtačkou na trámky a prkna konstrukce
4) z opačné strany konstrukce se do vzniklého prostoru naskládá protihluková a tepelná izolace ( my jsme měli skelnou vatu)
5) připevnit sádrokarton

Vznikné nezačištěná stěna, kdy se postupuje takto -
- na spáry i rohy u stěn se nalepí speciální síťovaná páska (proti budoucím prasklinám)
- jedna vrstva tmelu (tmel na spárování sádrokaronů, sypký rozpustný ve vodě, podobný sádře, natahuje se stěrkou)
- po zaschnutí přebrousit
- druhá vrstva tmelu
- přebrousit a nanést poslední vrstvu tmelu - finiš tmel koupený v podobě
pasty
- vymalovat (spešl barva na sádrokar.)
- u parket začistit dřevěnou lištou

Je to jen zhruba, každopádně jsem viděla v knihkupec. příručku na sádrokartonování. Drahé to určitě není (jedna deska sádrokartonu cca 2x1,60m asi 150 Kč )to teď přesně nevím, izolace (to bude nejdražší)nějaké trámky a prkna (i starší),
a potom páska, tmel, barva a šouby. Sádrokarton se dá lehce upravovat nožem nebo ostrým dlátem podle pravítka na požadovanou velikost.
Snažila jsem se to posat jednoduše, ale jak to tak čtu, tak nevím .....
Viki

Odeslatod Lenka v Pon 26. Kvě 2003 9:20:26

Máte zkušenosti s upevňováním různých skříněk, poliček, nástavců apod. na sádrokarton?
Brzy se budu stěhovat a myslím, že kuchyň tam bude obložená sádrokartonem, tak nevím jestli mi tam budou držet vrchní skříňky od linky.
A nevíte jak je přidělat? Hmoždinkama?
Lenka

Odeslatod Viki v Pon 26. Kvě 2003 9:40:13

Na samotném sádrokartonu nic těžšího být asi nemůže. To bude třeba zjistit kudy prochází nosná stěna pod sádrokartonem (podle stop po šroubech nebo poťukem, nebo nějakýma jehlicovitýma sondama ...?) ale bude to asi oříšek. To přesně nevím. My jsme zapouštěli do stropu podhledová svítidla (lehoučká) a muselo se pracovat velice opatrně, on se hned po narušení loupe jako perníček.
Viki

Odeslatod Lucie v Pon 26. Kvě 2003 9:46:56

Do sádrokatronu jsou speciální hmoždinky, deska však sama o sobě má velmi malou nosnost. Proto pokud budete zavěšovat např. horní skříňky kuchyně je nutné vědět, kde je za sádrokartonem umístěn kovový rošt a skříňky pak lze věšet pouze na tyto kovové případně dřevěné stojky.

Proto bych možná doporučila dokonce sádrokarton předělat tak, aby nosné profily byly tam kde je potřebujete.
Lucie

Odeslatod MK v Pon 26. Kvě 2003 13:52:15

Veset kuchynskou linku na sadrokarton to je opravdu blbost. Musite vymyslet jiny zpusob umisteni skrinek. Kdyz vezmete tu skrinku do ruky, tak se vam nemusi zdat zase tak tezka, ale zkuste ji takhle drzet treba deset let. Navic kdyz to doho naskladate nadobi, tak je to pekna vaha.

Ja sam mam spatne zkusenosti s kuchynskou linkou pripevnenou do zdene pricky. Bohuzel jsem to nechal udelat "odbornikum" (firma Loucka z Pardubic) a nestal jsem jim za zadkem kdyz to delali, takze to odflakli. Jednoho dne navecer se vrchni skrinky utrhly ze zdi. Samozrejme vsechno nadobi, jidelni servisy, byly rozmlacene, skrinky rozlozene na prvocinitele, kachliky na podlaze popraskane, rozmlacena mikrovlnka a sporak. Skoda za nekolik desitek tisic korun. Dalsi kuchynskou linku jsem si pripevnil uz sam a tentokrat uspesne, ale na sadrokarton bych se to skutecne nikdy neodvazil povesit.
MK

Odeslatod Lulu v Pon 26. Kvě 2003 18:06:12

-Taky se připojuji k těm co říkají že na sadrokarton nic těžkého.Rozhodně žádné skřínky ani nic podobného.Pouze obrázky...Mám sádrok.příčku už 6 let a jestli můžu malou radu.při malování stěn barevně je na sádrok.zdi vždy bledší barva protože se hodně vsakuje.Takže moje rada je maluj radši bílou barvou.L
Lulu

Odeslatod Petr v Pát 30. Kvě 2003 18:27:21

Lenko, nestehujes se nahodou na Novy Prosek? Tam jsou kuchyne ze sadrokartonu. Je tam ale pod tim sadrosem asi ve vysce 2m drevene prkno 10 cm siroke, do ktereho se da vrtat a veset na to ty skrinky. Myslim, ze rozumni developeri levnych projektu to tak budou delat vsude, takze zadny strach.
Petr

Další

Zpět na Bydlení a design