Vaření v malé kuchyni

Moderátor: Living

Vaření v malé kuchyni

Odeslatod Olga v Stř 27. Bře 2002 22:58:01

V novém bytě mám pouze příkon 220 V, v rámci kuchyňské linky se počítá jen s dvojvařičem. Slyšela jsem ale, že existují elektrospotřebiče (trouba, varná deska) použitelné i pro tyto případy. Kromě toho mi v některých prodejnách navrhovali nechat si provést úpravu jističů s tím, že si pak musím hlídat, abych neměla zapnutých více spotřebičů najednou. Kdo máte s tímto problémem nějaké zkušenosti nebo mi můžete poradit?
Děkuji. Olga.
Olga

Re: Vaření v malé kuchyni

Odeslatod Tomas Rohan v Úte 09. Dub 2002 12:13:44

Dobry den,

jako vystudovany elektrikar (SPSE) vam mohu poradit v tom, abyste si na pojistky nenechala sahnout.
V rozvodu maji svuj smysl a pokud si je nechate neodborne vymenit s tim, ze si budete hlidat "kolik spotrebicu je zaplych", tak si pouze koledujete o maler. Navic vam nikdo presne nerekne, co vsechno muzete mit zaple a co uz ne.
Take cely rozvod je projektovan na urcite napeti a pokud si vymenite pojistky, muzete se to projevit (napr. nektera izolace nevydrzi co by mela), a to az za nekolik let..
Tomas Rohan

Odeslatod Iveta v Čtv 11. Dub 2002 14:13:28

Olgo ,
pečící trouby i varne desky (2 plotynky) ,které mají prikon 220 V skutecne existuji , jde jen o to ze je oboji dodavano samostane a je mi samostatne zapojeno do el. zasuvky. Pri pouzivani obou techto spotrebicu jsem zatim nezjistila zadne problemy a to ani pri soucasnem zapnuti pracky. Jen doplnuji ze pojistky mam standardni a bez jakychkoliv nepovolanych zasahu. V oboru elektrotechniky jsem nevzdelana, ale toto je mam praxe.
preji pekny den Iveta
Iveta

Odeslatod Mirek v Úte 23. Črc 2002 7:03:42

Olgo, 220V je napětí a ne příkon. Příkon je ve stejných jednotkách jako výkon, tedy ve Wattech. To jen tak bokem. Pojistky či jističe jsou v souladu s el. rozvodem v bytě (rozuměj dráty - jejich tloušťka). Prakticky to funguje tak, že si můžeš připojit spotřebičů kolik chceš, ale nezapínat je všechny současně. Když se překročí rozumné meze, na které je rozvod navržen, právě spadne jistič nebo shoří pojistka, pokud je správná. A to dřív, než se ohřejí dráty ve zdi a začne trpět ta izolace zmíněná v jiné odpovědi.

"Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane. Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky."

Slova téhle písničky hovoří jasně. Příliš silná pojistka se chová jako hřebík. Závěr ať si každý udělá sám.
Mirek

Zpět na Bydlení a design