Dřevěná podlaha - lak nebo olej?

Moderátor: Living

Dřevěná podlaha - lak nebo olej?

Odeslatod gryllus v Pon 05. Pro 2011 10:39:49

Budeme mít v pokojích klasická podlahová prkna z měkkého dřeva, a váhám, zda zvolit jako povrchovou úpravu lak (snadná údržba, ale stárne do oškliva), nebo olej (stárne do krásy, ale náročnější údržba). Jaké máte kdo zkušenosti?
gryllus

Re: Dřevěná podlaha - lak nebo olej?

Odeslatod BARA.H v Pon 05. Pro 2011 13:48:40

Těchto diskuzí je tu už spousty, stačí pohledat, byly tam i fotky.
Já osobně mám v ložnici vosk a v obýváku lak. Vosk (potažmo olej) je rozhodně hezčí a příjemější. Po této zkušenosti bych si dala dneska vosk i do obýváku, protože podlaha se zničí tak jako tak (mám dvě malé děti a nejexponovanější místo je přímo před gaučem - pády autíček).
Jinak v ložnici je podlaha jako nová a v létě jí možná budu převoskovávat, aby byla zase trochu světlejší. Měla jsem ji tonovanou do bíla a trošičku ztmavla. Ale oproti žlutosti v obýváku je to furt krása.
BARA.H

Odeslatod Elka v Pon 05. Pro 2011 13:55:34

Pokud máte psa nebo o něm uvažujete, tak jen olej. My máme tři a podlahu olejovaný masiv dub a ještě (kvůli psům) drásaný povrch. Nikde ani škrábaneček. Zato u známých, kteří mají lakované prkna a jednoho psa, jsou všude vidět drápance!
Elka

Odeslatod nadja v Pon 05. Pro 2011 14:09:42

Já mám lak, dcera olej a kdybych jednou řešila novou podlahu, tak jedině olej.
nadja

Odeslatod gryllus v Úte 06. Pro 2011 16:12:50

Psa nemáme a mít nebudeme, ale taky bych radši olej, jenže manžel i maminka mi to rozmlouvají, že je s tím moc práce (ve vzpomínce na každoroční drhnutí parket a hydrovosk). Jak olejovanou podlahu udržujete?
gryllus

Odeslatod Elka v Úte 06. Pro 2011 17:34:46

Olej není hydrovosk, který se ošoupával a musel se sedřít dolů a znovu voskovat.
Nám prkna pokládala firma a ošetřuji je od nich koupeným přípravkem. Tzn. je to přípravek na vytírání, ve kterém je něco přidané (olej...?), takže se barva nemění a případné fleky se dobře odstraňují. V případě potřeby (máme jí položenou přes rok a je O.K.) firma přijede a naolejuje jí znovu.
Elka

Odeslatod dáša v Čtv 08. Pro 2011 19:31:10

Stejné téma jsem tady nedávno taky zavedla. Je to pro nás stále aktuální. Po přečtení jsme se rozhodli pro lak, původně vodou ředitelný, později pro syntetický. Po přečtení této diskuze jsem opět na vážkách. Chtěla jsem vždycky olej, kvůli vzhledu, ale kvůli údržbě jsem se přiklonila k laku. Prkna máme smrkové na víkendové chalupě. V ložnici a v sednici / kuchyň s obývákem /. Taky si nejsem jistá odstínem. Strop máme tmavý, trámový. Původně jsem chtěla podobnou barvu, ale pak jsem se bála oděrek, že to světlé dřevo bude prosvítat. Prosím napište mi, kdo máte podlahu olejovou, jaký máte odstín, jestli jen přírodní, jestli to časem ztmavne a jaký olej jste prosím použili a kolik dali nátěrů? :smile-63:
dáša

Odeslatod gryllus v Sob 10. Pro 2011 19:22:04

My už taky jsme prakticky rozhodnuti pro olej - konzultovali jsme i v okruhu známých a vychází to dost jednoznačně. (V bytě jsme dosud měli bukové parkety lakované, prvních několik let výborné, teď po 15 letech pořád víceméně OK, teď už by snesly přebrousit - to už ale bude řešit budoucí majitel bytu.)
gryllus

Další

Zpět na Bydlení a design