Zastřešení pergoly

Moderátor: Living

Re: Zastřešení pergoly

Odeslatod Esa v Čtv 18. Zář 2008 8:57:29

Renno, dobré téma. Také jsem o ní uvažovala.
Máte ji přímo u domu? Je to samostatná konstrukce nebo je zakotvena ke stěně domu?

Zvědavá, stejný dotaz bych měla k Tobě. Děkuji.

Manžel o ní nechce ani slyšet, kdo prý bude udržovat dřevo. :2_angry:
Esa

Odeslatod renna v Čtv 18. Zář 2008 9:04:44

Ahoj Eso, pořád na tebe myslím ohledně sedačky, ani jsem ještě nebyla schopná ti odepsat na mail, ale máme samé komplikace, teď nás trápí tato střecha - chceme tam na zimu nechat stůl a lavici, tak aby se to dořešilo.
Zvědavko, s tím zatékáním je to fakt problém, to ho bych se asi taky bála. no jinak už jsme byli skoro rozhodnuti, druhý den je zase vše jinak a pořád dokola.
Eso, to je jasný, že se to bude muset asi nějak ošetřit třeba po pár letech,ale to musíš i plot atd, ale když chceš někde venku sedět, jak jinak to vyřešit. Práve když je na tom střecha, tolik to dřevo netrpí.
Jo a ta konstrukce je samostatná, nic není upevněno do domu - jen se musí nějak vyřešit ta krytina, ta by měla být až k fasádě, takže nějaké buď oplechování nebo něco k tomu polykarbonátu - asi nějaké hliníkové elko, nebo nevím, snad se to nějak řeší.
renna

Odeslatod Zvedava v Čtv 18. Zář 2008 9:12:05

K dotazům:

Eso, my máme terasu přímo u domu- je na dům částečně napojená.

Spoj mezi dřev. trámem, střechou a zdí domu je vyřešen klempířsky, tak jako okapy- je tam prostě měděný plech.

Tam kde je dřevo zakryté tím polykarbonátem, samozřejmě tolik netrpí. ALE- pokud bych se měla rozhodovat znovu, nikdy už bych nedělala dřevěnou konstrukci. Jednak kvůli údržbě (Eso-manžel má pravdu :mrgreen: ) - a pak kvůli tomu, že dřevo je přírod. materiál, který neustále pracuje. Vyschne, zvlhne, smrští se, roztáhne se...a tomu přisuzuju pak i problém s tím zatékáním.

Nevím, ráda bych vám napsala, že to máme blbě udělané a že vám tam nepoteče....ale jediný problém z naší strany je ten, že máme opravdu to zastřešení v minimálním spádu, tudíž se tam voda drží dost dlouho.

Ještě si nejsem úplně jistá, to se zeptám manžela..ale vím, že se přes spoje těch polykarb. desek dávají i nějaké lišty- a nejsem si jistá, jestli je tam máme. Pokud ne, pak je ještě šance vyřešit to zatékání pomocí lišt...? Možná..
Zvedava

Odeslatod renna v Čtv 18. Zář 2008 9:19:11

Zvědavko, myslím si, že se tam nějaké lišty dávají a pak je také typ jako se zámky, prostě ty desky do sebe zapadají a pak asi není žádná lišta potřeba. Asi to budu muset ještě důkladněji zjistit.
Pokud by to ale pomohlo tomu zatékání, pak by to bylo fajn.

no jo, ale zase z čeho jiného řešit konstrukci - nějakou kovovou si nedokážu představit - připadala bych si jako na autobusové zastávce... :mrgreen:
renna

Odeslatod Zvedava v Čtv 18. Zář 2008 9:26:42

no jo, ale zase z čeho jiného řešit konstrukci - nějakou kovovou si nedokážu představit - připadala bych si jako na autobusové zastávce...

Jasně, záleží na typu domu.

Ale kovová má mnoho výhod- kromě bezúdržbovosti (jde o volbu materiálu) - je to taky subtilní provedení. Dřevěná pergola je vždycky dost monstrum.

Zatím to tak nevnímáš, máš nové bydlení, není důvod. Ale časem zjistíš, že udržuješ tolik věcí kolem domu, že všechno čeho se zbavíš, je příjemné. :mrgreen: Ale třeba vám to vadit nebude- my nesnášíme veškeré natěračské práce, takže mám obavu, že i na plot budeme shánět nějakou dobrou duši, co mně bude chodit čůrat na okrasné keříky, ale hlavně že to natře. :mrgreen:

ALe nevšímej si toho a ber to jen tak mimochodem. Nakonec- pergola už vám stojí, znepříjemňovat ti to rozhodně nechci. A samozřejmě- dřevo má svoje kouzlo, můj nenatírající manžel na ně nedá dopustit..
Zvedava

Odeslatod Jarin_M v Čtv 18. Zář 2008 9:30:37

Pokud se to drevo osetruje necim opravdu kvalitnim,tak zase takova starost s tim neni,staci napriklad jednou za 5 let pretrit a to se opravdu da prezit.Nedokazu si predstavit,ze bych mel treba nejake ocelove monstrum.U komurkove polykarbonatu je to hlavni problem,ze se casem uvolni izolace a zacne se do komurek dostavat vlhkost,zacne to zelenat a delat neplechu.Proto jsem pouzil tento vyrobek.Maji ruzne provedeni v ruznych barvach.
http://polykarbonatove-desky.cz/trapezo ... e-desky-wt
Jarin_M

Odeslatod Ada v Čtv 18. Zář 2008 9:32:38

Máme také u domu dřevěnou pergolu zakrytou polykarbonátem. Zatím nám nikde neteče, ale bydlíme teprve přes rok. Spád střechy je také minimální a zatím nepozoruji, že by dřevo nějak zvlášť pracovalo. Tuto pergolu využíváme spíš na jaře a na podzim, kdy vyhledáváme slunce / jihozápad/, pro celodenní letní pobyt máme ještě ohromný zděný altán s krbem zasřešený šindelem. Pobývat celé léto pod pergolou z polykarbonátu si neumím představit. Ale jsem s ní spokojená, nestíní obýváku a plní ten účel, pro který jsme ji zřizovali. A snažně doufám, že tam ještě chvíli nepoteče, Zvědavka mne vylekala :( .
Původně v projektu měla ta pergola být kovová, ale za pochodu jsem to změnila. Dřevo vypadá lépe, ačkoli máme hodně technický dům, tak to zjemnilo strohé liniie a naštěstí se chytla barva jako okna. Údržby se také trochu obávám, ale u nás jde jen o dva sloupky, střešní konstrukce doufám vydrží více, ta je úplně krytá tím polykarbonátem.
Ada

Odeslatod renna v Čtv 18. Zář 2008 9:46:32

Jarin - tak to je také dobrý poznatek, asi by mě to nenapadlo, uvažovali jsme zatím pouze o těch komůrkových.

Ada - no, právě jsme mysleli, že bude pouze jedno sezení, ale stejně jsme zjistili, že grilovat se takto přímo před okny nedá, tak stejně budeme směřovat ještě jedno někam dál do zahrady - asi až za ten domek. a taky bychom tam udělali nějaký zděný krb.
renna

PředchozíDalší

Zpět na Bydlení a design