Zastřešení pergoly

Moderátor: Living

Zastřešení pergoly

Odeslatod renna v Stř 17. Zář 2008 14:52:35

Zdravím opět po delší době a prosím o vaše zkušenosti se zastřešením pergoly - uvítám jakýkoliv nápad - od pevné střechy přes polykarbonát až po markýzu. Vím, že by se toto téma hodilo více do stavby, ale tady se nějak lépe známe... ;)
Nějak se nedokážeme rozhodnout, máme již dřevěnou konstrukci a teď řešíme co na ní. Jestli stejnou krytinu, jako na střeše domu nebo průhledný polykarbonát. Pergola je zastavěná z tří stran a sluníčko tam svítí nejintenzivněji od západu. Když se dá tmavá střecha, bojím se, že vznikne neútulný tmavý kout. Když dám průhlednou, obávám se zase příliš velkého horka od sluníčka. Vím, že každá volba má svá pro a proti / jen nemůžu nějak určit prioritu... Máte někdo zmiňovaný polykarbonát? Vznikne efekt podobný jako ve skleníku?
Děkuji a mějte pochopení pro stupidní dotaz... :D
renna

Re: Zastřešení pergoly

Odeslatod Zvedava v Stř 17. Zář 2008 15:29:13

Renno, zdravím.

Chápu dobře, že pergola už stojí a je ze dřeva, ano?

Máme dřev. pergolu, kterou jsme původně zastřešenou neplánovali. Po pár letech jsme přišli na to, že její větší část zastřešíme a byl to jeden z málo dobrých nápadů, který jsme měli. :mrgreen: Až na jednu maličkost.
Jako krytinu máme polykarbonát - má z mého pohledu dvě nevýhody.
- při sebemenší změně teplot ve smyslu slunko vyleze-slunko zaleze - zvláštním způsobem "puká". Na to se dá zvyknout.
- časem, jak pracuje dřevěná konstrukce, se nějak uvolňují ty "spáry" mezi jednotl. tabulemi toho polykarbonátu a občas nám někde kape, když prší.
Několikrát nám to opravovali, šrouby dávali do silikonu a nevím co všechno, ale vydrží to nějakou dobu a pak to povolí zase. Myslím si, že je prvopočáteční problém prostě v té dřev. konstrukci - a pravda je, že máme taky tu "střechu" pergoly ve velmi mírném, téměř nulovém spádu.

Skleníkový efekt rozhodně nevznikne, toho se neboj. Musela bys mít tu pergolu obehnanou polyk. i kolem dokola a uzavřenou.

My jsme volili toto řešení z důvodu, abychom příliš nezastínili obývák. Nakonec to dopadlo tak, že já (milující slunce) - jsem vyháněla rodinu každé víkendové ráno na terasu k snídani - kam oni odcházeli vybaveni velkou nechutí a černými brýlemi. :mrgreen:
Rezignovala jsem a nechala dát mezi trámy pod ten polyk. na lištičky jakousi tu "rohož".
A musím říct, že je to fajn- omezilo to prudké slunce, nemusíme tam mít slunečník a doprovodný efekt je i to, že v obýváku díky tomu částeč. clonění není takové vedro.
Zvedava

Odeslatod Tornado Lou v Stř 17. Zář 2008 15:36:58

Renno, nevím, jestli ti to pomůže, my jako milovníci stínu v horkém létě jsme zvolili řešení, že jsme na severní štít chalupy přilepili další střechu, normálně zkosenou, svisle ji drží dřevěné hranoly, šikmo nahoru trámy, přes to latě a tašky. Tma tam není, stín celý den, umožňuje pobyt venku od jara do podzimu za každého počasí (nejlepší jsou prudké letní deště a bouřky, kdy narozdíl od ostatních sedíme venku, užíváme si to a grilujeme). Jen brzy na jaře a později na podzim mám potřebu vylézt na sluníčko, na to mi ale stačí jedna lavička jinde na zahradě, stejně v tom období se využije jen tak na to kafe nebo pivo, protože na větší stolování je moc zima.
Tornado Lou

Odeslatod Jarin_M v Čtv 18. Zář 2008 6:57:15

Hodne zalezi na kostrukci pergoly.Je rozdil,jestli tam date nejakou lehkou stresni krytinu,ktera vazi par kilo nebo tasky,ktere budou vazit nekolik metraku. Jinak ja mam pergolu zastresenou trapezovyma polykarbonatovyma deskama a naprosta spokojenost.
Jarin_M

Odeslatod renna v Čtv 18. Zář 2008 8:03:25

Děkuju moc všem za cenné zkušenosti.
U nás je to tak, že pergola už stojí - je z dřevěných trámů a teď jen řešíme co na ní. Střecha na domě je plechová Ranilla (volili jsme ji kvůli sklonu střechy, na jedné straně je velmi mírný) a pergola má taky mírný sklon, tak bychom volili totéž. Problém je v tom, že pergola má vzadu vysokou zeď (vedle už je soused) a začíná u zdi domu a končí zdí hospodářského domku, se kterým zatím nejsou žádné plány, takže je ze tří stran obezděná a přístup je pouze ze předu od západu. Když dám plechovu krytinu, vznikne tmavý kout, kam však stejně odpoledne bude svítit slunce. Takže jsem to chtěla odlehčit a prosvětlit tou průhlednou krytinou, jenže se právě obávám zase moc velkého horka pod tím. Vzhledem k obezdění tam totiž neproudí moc vzduchu... Časem, až budeme vědět co s hospodářským domkem se to třeba vyřeší, možná kus ubouráme nebo celý anebo uděláme velký otvor skrz a budem tím procházet na zahradu a mít tam třeba umyvadlo, wc apod. ale to je hudba budoucnosti...
jinak opravdu děkuji, vím že je to jen na našem rozhodnutí a vše má svá pro a proti...
renna

Odeslatod renna v Čtv 18. Zář 2008 8:09:20

Zvědavko - jo taky jsem myslela na rohož mezi trámy a napadla mě i pod tu polykarbonátovou střechu nechat namontovat ještě markýzu, která by se vytahovala jen v případě potřeby, pak by ale celková cena byla asi o dost vyšší. nebo by se to řešilo až by nastal problém.
původně mě napadla pouze markýza, ale chceme mít pod tím dřevěný nábytek a ten při každém dešti uklízet bych tedy asi nechtěla a ani bych neměla kam. :palec_down:
renna

Odeslatod renna v Čtv 18. Zář 2008 8:11:25

Jo a ještě - ty desky máte s těma komůrkama? jakou máte sílu? Jarin - trapézové jsou takové ty hranaté vlny? Máte komůrky nebo jen jednu vrstvu?
renna

Odeslatod Zvedava v Čtv 18. Zář 2008 8:54:03

Renno, to se mě moc ptáš. Prostě je to polykarbonát - komůrky to má, ale jak je to tlusté, to fakt nevím. Dělala nám to firma.

Zastřešení je úžasné, nemusíš prchat z terasy kvůli pár kapkám, je tam příjemné sedět i v dešti, ale jak jsem psala- prostě na tom dřevě se to postupně uvolňuje. A pak to praskání, ale to je to nejmenší.

Kvůli tomu oslňování nám pak dal zespodu mezi ty trámy stolař takové malé lištičky, do kterých se upevnila rohož. Stálo to všehovšudy pár kaček a je to opravdu příjemné. Tím, že nemáme střechu úplně přes celou šíři terasy, si každý může vybrat, jestli být na slunku nebo ve stínu.
Zvedava

Další

Zpět na Bydlení a design