ABradio - poslouchej online!

Orientace terasy a obyváku - poraďte prosím

Moderátor: Living

Orientace terasy a obyváku - poraďte prosím

Odeslatod AlenaCu v Čtv 15. Kvě 2008 9:42:31

Prosím vás o radu, na jakou světovou stranu je nejlepší orientovat terasu a obyvák. Původně jsem myslela na jih, teď si říkám, že lepší kvůli horku by byl východ. Máte s tím zkušenosti?
AlenaCu

Re: Orientace terasy a obyváku - poraďte prosím

Odeslatod ka-mi v Čtv 15. Kvě 2008 12:40:46

AlenaCu napsal:Prosím vás o radu, na jakou světovou stranu je nejlepší orientovat terasu a obyvák. Původně jsem myslela na jih, teď si říkám, že lepší kvůli horku by byl východ. Máte s tím zkušenosti?

Na jižní str.je v létě dost vedro-pokud jsi vyloženě teplomil tak proč né, jinak dobré zastínění oken.(event. klimča)
Na východ se nejlépe hodí ložnice-budí tě ranní sluníčko :) Západní tě zase oslňuje když chceš třeba sledovat televizi...
Ovšem ta jižní má i své výhody, ušetříš za vytápění protože v zimě ti prohřívá místnost. Já osobně jsem si jih vyzkoušela a i do nového jsem zvolila jih, sluníčko miluju :lol: Zastínit se dá vždycky, ale otočit domem už ne.
ka-mi

Odeslatod 11111renča v Čtv 15. Kvě 2008 13:00:38

My máme okna na východ, jih a částečně západ. Tak jak bylo psáno, sluníčko ze západu tě oslňuje, ale dá se vždycky stáhnou roleta. Jestli tam bude třeba ještě terasa - řešila bych to hlavně na jih a západ. Sluníčko ti tam bude svítit skoro celý den.
11111renča

Odeslatod Jiťulka v Čtv 15. Kvě 2008 13:02:17

Osobně bych také volila jih. Dlouhá léta jsem měla obývák s okny na sever a bylo tam tmavo, ponuro. Teď mám na jih a i v zimě sluníčko prohřívá místnost, takže většinou dopoledne ani není třeba topit.
Tu terasu bych asi pořešila tak, aby byla od severu a západu krytá, protože
1) ze SZ převládají větry a deště a
2) odpoledne a k večeru, kdy se na terase nejčastěji sedává, je příjemnější stínek (také vlastní dobrá zkušenost)

Další věc: jak psala ka-mi, ložnice na východ nebo SV - JV. Hlavně ne na západ - tam se nedá v létě spát!

A ještě něco: doporučuji ti také promyslet dispozici budoucího domku z hlediska Feng-shui. Má to hodně co do sebe :palec_up: (diskusi na toto téma tady najdeš)
Jiťulka

Odeslatod AlenaCu v Čtv 15. Kvě 2008 13:14:51

Děkuji moc za odpovědi! My teď máme skoro vše na východ a je to celkem fajn. Jediný pokojík na jih je kromě zimy dost nesnesitelný. Předtím jsme to měli na západ, tam fouká a prší a odpoledne pere slunce.Tak nejsem schopná se rozhodnout, abych pak nelitovala.
AlenaCu

Odeslatod pachola v Čtv 15. Kvě 2008 13:16:14

máme obývačku spojenú s jedálňou...jedáleň je na juh s trojdielnymi dverami, obývačka na západ,5 dielne okno a dvere ,terasa je dookola prekrytá lexanom v zime celá uzavretá,v lete sa okná skladajú,treba cloniť,lebo je tam teplo / včera 43,7°C/ paprika a paradajky už idú kvitnúť...v zime je tá výhoda,že slnko prehreje celú izbu ...záleží aj od toho,ako ďaleko je susedný dom a ako cloní výškovo
pachola

Odeslatod skrolan v Čtv 15. Kvě 2008 19:39:29

AlenaCu, to je podle chuti. Pises, ze mate nyni okna na vychod a je to fajn, takze pokud nejsi slunickovy typ , tak si to dej tak. Ja bych bez slunicka byt nemohla, mame cely byt na zapad a sever a nemenila bych, ale je pravda, co tu uz zaznelo, ze tam i dost fouka, kazde ma sve plus a minus.
Tak dobre rozhodovani preji. ;)
skrolan

Odeslatod žužu v Čtv 15. Kvě 2008 22:50:42

Umiestenie terasy by snáď malo byť riešené vo vzťahu k pozemku, na ktorom dom bude - ja by som volila stranu, kde bude čo najväčšie súkromie zo strany susedov, kľud od ruchu ulice, pekný výhľad a terén vhodný na umiestnenie sedenia + nejakého hracieho kútika pre deti. Samozrejme záleží aj na tom, čo tam chcete hlavne robiť - či čítať knižku a ležať na slniečku, alebo stolovať s kopou kamarátov a grilovať, alebo sa hrať s deťmi, a podobne. Možno máte aj ďalšie kritériá, ktoré by terasa mala splňovať.
Ak by na hore uvedenom nezáležalo, tak by som zo svetových strán volila juhovýchod - raňajky na slniečku a večer pekne v chládku.
žužu

Další

Zpět na Bydlení a design