Ze starého nové?

Moderátor: Living

Re: Ze starého nové?

Odeslatod Scrabble v Čtv 29. Bře 2012 16:19:54

Něčím to jít musí,nevěřím,že to nikdo nikdy nedělal.Že neví restaurátor to chápu :mrgreen: ,ale lakýrník to dělat musel,zeptej se
Scrabble

Odeslatod Jiťulka v Čtv 29. Bře 2012 16:55:23

anonka: děkuji za pochvalu :mrgreen: a není to univerzal, jen jedna samostatná dýhovaná skříňka. Ať se ti daří v koupelně :smiley15:

evaka2: jak to popisuješ, tak to máš ten "nový" univerzal z 80-90 let. Měli jsme jej v jednom dětském pokoji - korpus je lamino a těmi dvířky si také nejsem jista. Přišlo mi to jako nějaké "umělé lamino". Ve druhém dětském jsme měli právě Princip a to je dýha. A možná ta barva, co píše LoremIpsum, může být to, co hledáme :P .
Teď jsem si dala do jedné místnosti starý univerzál z 60-70 let a to je také dýha - ten teď chci natírat. Ta samostatná skříňka byl pokus a líbí se mi. Hlavně z těch skel mám radost. Přikládám detail. Stejným způsobem budu dělat i univerzál, pouze v bílé a zvažuju fólii "dřevo" na horní plochy.
Přílohy
DSCN5697zm.JPG
DSCN5698zm.JPG
Jiťulka

Odeslatod Betlémka v Pát 30. Bře 2012 16:53:08

Scrabble, ta křesla jsou nádherná!
Mohu se zeptat, prosím, kde jsi sehnala potahovou látku
s proužkem? U čalouníka?

Děkuji.
BB
Betlémka

Odeslatod LoremIpsum v Sob 31. Bře 2012 7:29:18

evaka2 napsal:A nemá ten Princip nějakou jinou, lepší povrchovou úpravu ? Mě totiž připadá, že na Univerzálu není dýha ani na těch dvířkách, o bočnicích nemluvě. Tam je jakési hladké natištěné lamino či co a že je na dvířkách opravdu dýha bych taky pochybovala, ty mi připadají taky nějak podivně umělý. Taky jsem se podĺe toho k nim po celou dobu chovala, občas jsem je vydrbala nějakým saponátem, myslím, že jednou i cifem a snad jen jednou za celá ta desetiletí jsem na to vzala nějakou leštěnku. Vzhledem k tomu, že mi nepřipadalo, že by to byl nějaký rozdíl, až na to, že to trochu ztmavlo, jsem to už nikdy neopakovala.

Universal má dvířka z arodýhy lami–limba. Arodýha má u sektoru výhodu - na rozdíl od přírodní dýhy zachovává stejnou kresbu, takže při pozdějším dokupování nábytku povrch vypadá furt +- stejně. Vyrábí se lisováním vrstev přírodní dýhy, které se pak nařežou napříč.
Jo a já jednou byla přinucena vydrhnout celý byt chloraminem, takže i Universal dostal svou dávku a přežil to bez újmy. Prostě dokonalý totalitní výrobek na věčné časy :-D.
Při tom natírání dýhy jenom upozorňuji, že se kresba dřeva plasticky prokresluje, milcům hladkého nátěru by to mohlo vadit. Ale lze celou plochu přetmelit a přebrousit a pak natírat.
Mně by se u toho Universalu možná líbilo nechat kresbu dýhy lehce prosvítat, přikládám, jak jsem natírala "naprůhledno" Balakrylem já. Použila jsem vrstvičky barvy mikroskopické tloušťky, pracovat se muselo rychle, protože barva v téhle tloušťce téměř okamžitě zasychala, pokud se mi to podařilo zapatlat více, okamžitě nastupoval mokrý hadr, lehké setření a pak oprava do přijatelného vzhledu. Uvažovala jsem původně o lazuře, ale nepodařilo se mi najít žádnou s atestem na potraviny a dětské hračky, takže nakonec jsem to zkusila s tím Balakrylem a jsem navýsost spokojená. Ve skutečnosti to vypadá líp než na fotkách, má to takový hedvábný lesk, no úplná bomba :lol:
Přílohy
první nátěr bg.JPG
první nátěr
druhý nátěr bg.JPG
druhý nátěr
Pozn.: Tento příspěvek zcela určitě neměl vyznít negativně.
LoremIpsum

Odeslatod Jiťulka v Sob 31. Bře 2012 10:08:41

Jejda, já jsem trdlo, chtěla jsem napsat "umělá dýha" a napsala jsem "umělé lamino" :smiley12: :smiley12: . Nikdy jsem nezjišťovala, co to skutečně je. Tak ale jak je to? Je arodýha přírodní nebo umělá dýha?

LoremIpsum: tvůj nátěr vypadá dobře, tak nějak si to představuju. :palec_up: Čím jsi odmašťovala? A co oprýskávání? Při troše opatrnosti to snad není takový problém.
Jiťulka

Odeslatod evaka2 v Ned 01. Dub 2012 3:31:13

Moochero, to ne-e...
LoremIpsum, to by šlo.. Jak to bylo s tou předúpravou ? Nějak drasticky očištěné ? A drží to ? Já bych pro svou spokojenost asi potřebovala nátěry tři, ale jinak dobrý! :lol: Popřemýšlím o tom, díky za ukázky, čumim, co si někdo taky dokumentuje a jak je to užitečný !
evaka2

Odeslatod Jiťulka v Ned 01. Dub 2012 10:12:07

tohle jsem právě našla - také se vám to líbí?
http://bydleni.idnes.cz/sikovna-ctenark ... bnosti_web
Jiťulka

Odeslatod LoremIpsum v Ned 01. Dub 2012 10:55:08

evaka2 napsal:Moochero, to ne-e...
LoremIpsum, to by šlo.. Jak to bylo s tou předúpravou ? Nějak drasticky očištěné ? A drží to ? Já bych pro svou spokojenost asi potřebovala nátěry tři, ale jinak dobrý! :lol: Popřemýšlím o tom, díky za ukázky, čumim, co si někdo taky dokumentuje a jak je to užitečný !

Holky, nepořádně čtete.

Tím Balakrylem jsou natřené surové desky, takže tam bylo potřeba jen přetmelit díry a lehce přešmirglovat pak natřít, přešmirglovat... Nátěr drží jak přibitý. Ale asi je to tím, že je to holt první nátěr na ideálním podkladu.

Sektor Princip jsem potřebovala natřít krycím nátěrem, jak vypadá výsledek přikládám, ale je to bílé, jen to má plastickou kresbu dřeva, a to stejně vidět na fotce není. Tam jsem použila asi nátěry čtyři, možná i pět, protože ( ;) jak už jsem psala dříve) ještě i do druhého nátěru prosakovala hnědá z původního podkladu (mořidlo nebo leštěnka???). Prozatím nátěr drží, před natíráním jsem skříňku důkladně vydrhla a snad i odmastila ( ;) jak už jsem psala dříve). Nepředpokládám u něj žádné velké zatížení, takže nátěr vydrží, bo musí a nebude se loupat, bo nesmí.
Jinak - před natíráním jsem odšroubovala sokl i čela zásuvek a všechno natírala sólo, bo nemám ráda, když se ve spojích stéká barva, vypadá to pak tak umolousaně.

Jako bonus přikládám foto mé nejnovější renovace, je to stoleček, který stál cca 10 let na balkóně a předtím snad víc než 50 let sloužil v dědečkově dílně. Přidala jsem mu polici, takže bude sloužit jako regál, police i horní deska jsou nové. Ale zbytek včetně kování na šuplíčcích je původní. Nejtěžším úkolem bylo sehnat hřebíčky v adekvátní velikosti a barvě ke kování.
Přílohy
Princip.JPG
Natřená skříňka ze sektoru Princip
Princip.JPG (29.6 KB) Zobrazeno 4968 krát
stolek po dědovi.JPG
Stolek
stolek po dědovi.JPG (16.89 KB) Zobrazeno 4965 krát
Pozn.: Tento příspěvek zcela určitě neměl vyznít negativně.
LoremIpsum

PředchozíDalší

Zpět na Bydlení a design