Klimatizace

Moderátor: Living

Re: Klimatizace

Odeslatod Cova v Pon 30. Dub 2007 10:17:59

Sýkorko, absolutně nestíhám, ale neboj, nezapomněl jsem na Tebe... Doufám, že to nebyla otázka života a smrti. ;)

Mám dva roky tuhle klimatizaci (na doporučení kamaráda, který se tím živí: http://www.lg-klimatizace.cz/katalog-produktu/klimatizace/art-cool/mirror/. Funguje i jako ionizátor, odvlhčovač, dá se s velmi nízkými náklady přitápět nebo topit (funguje jako tepelné čerpadlo)atd...

Potřebný výkon si můžeš odhadnout podle objemu chlazeného prostoru, u mne to vychází 3,5 kW chladícího výkonu na cca 32 m2 podlahové plochy, tj. 87 m3 (model C 12 stačí na cca 90 m3). Z toho plyne, že zamýšlený přístroj z Okey:
1) Nebude stačit s výkonem
2) Pravděpodobně to bude výrobek nevalných kvalit s velkou energetickou náročností
3) Zdaleka neposkytne možnosti a komfort kvalitních klimatizačních jednotek

Z tohoto pohledu bych radil zvážit finanční limit, do kterého se chceš vejít a následně se rozhodnout, zda vůbec klimatizaci ano či ne - rozbourat si byt a nainstalovat nějaký (byť levný) krám asi není nejšťastnější varianta... Pro orientaci - u nás vše včetně montáže cca 35 tis. Kč.

Z pohledu vytápěných prostor - byt máme orientovaný východ, západ. Na východní straně jsou dětské pokoje a chodba, které není až tak nutné klimatizovat, odpoledne a večer tam slunce nepere a je tam celkem snesitelně. Západní strana byla pravým opakem - byla to celkem výheň. Rozhodli jsme se proto chladit pouze hlavní obytný prostor na západní straně, kde se nejčastěji zdržujeme (obývák propojený s kuchyní + nepřímo ložnice). Důvodem bylo především to, že chladit celý byt je možno pouze samostatnými klimatizačními jednotkami nebo multi split systémem (jedna venkovní jednotka a "x" vnitřních do každé místnosti). Obě varianty jsou už na první pohled nesmyslné - kompletně rozbouraný byt, všude rozvody atd. ...

Důležité jsou také další "drobnosti":
- umístění venkovní jednotky (u nás na balkonu, nutno probourat obvodovou zeď pro rozvody)
- odvod kondenzátu (využití stupaček jsem moc nepochopil, je teoreticky možné, většinou ale velmi obtížně proveditelné - u nás necháváme odkapávat na trávník před domem, možno zachytávat do nádoby a pravidelně vylévat...
- optimální umístění vnitřní jednotky a vedení rozvodů
- napojení na samostatný elektrický okruh (jistič)

Povolení družstvem je asi nutné.
Cova

Re: Klimatizace

Odeslatod Sýkorka v Pon 30. Dub 2007 11:56:10

Cova, otázka života a smrti to nebyla, ale já jsem strašná, když mám něco v palici, tak furt otravuju, dokud nezjistím co a jak. Za informace moc děkuju, mám taky byt východ a západ a pochopila jsem, že se dá chladit třeba jen jedna část bytu, a nebo celý byt s vícero vnitřními jednotkami. Byt si moc rozbourat nechci, tak dám své polovičce k zvážení. Asi nás klimatizace v budoucnost nemine, ale mám teď o čem přemýšlet a na co šetřit. Já si hned myslela, že ty klimatizace za 5-6 tisíc budou na nic, ale byly by cenově velmi přístupné. No uvidím co na to hlava rodiny. Ještě jednou moc díky.
Sýkorka

Předchozí

Zpět na Bydlení a design