Prodávali jste byt na inzerát?

Moderátor: Living

Re: Prodávali jste byt na inzerát?

Odeslatod EvaBl v Stř 22. Úno 2006 14:11:22

Ještě k prodeji přes RK - většina realitek naléhá na podepsání exklusivní smlouvy, což znamená, že byt můžete prodat jenom přes tuto RK. Zní to sice na první pohled podivně, ale není třeba se tomu bránit, naopak to zjednodušuje situaci, jednáte jenom s jedním člověkem. Není to tak, že by to snižovalo šanci na prodej - všechny realitky inzerují stejně všude, na různých serverech, takže rozdíl je jen v tom, že Tvůj byt tam bude 4x, pokaždé přes jinou RK.
V případě prodeje je to jednodušší, můžete si RK vybrat.
V případě koupě je to problém, pokud chcete určitý byt a majitel má podepsanou exklusivní smlouvu, tak je to smůla...
EvaBl

Odeslatod prodávající v Stř 22. Úno 2006 14:21:24

Teď zrovna jsme zadali prodej bytu realitce. Zdálo se nám to dobrý nápad, protože dosud jsme inzerovali sami, chodilo sice dost zájemců, ale ti postupně z různých důvodů odpadali. Stálo nás to dost času (musíme tam jezdit na prohlídky) a výsledek nula. Tak jsme podepsali exkluzivní smouvu na 1 měsíc. Jak nemilé bylo překvapení, když to teď zveřejnili na web stránkách a suma, kterou požadujeme my, byla realitkou navýšena ne o obvyklých 20, ale rovnou 50 tis! :X Problém je v tom, že ve smlouvě je citovaná pouze cena, kterou chceme my, ale ne cena prodejní :X :X Asi jsme si pěkně naběhli, abych pravdu řekla, tak docela zuřím :X :X :X
prodávající

Odeslatod EvaBl v Stř 22. Úno 2006 15:26:06

Zuříš zbytečně, i když to chápu, výše provize je většinou v procentech kupní ceny a pohybuje se přibližně mezi 3-6%. Jak jsi přišel na těch 20 tisíc, to rozhodně není obvyklá provize..
EvaBl

Odeslatod tana v Stř 22. Úno 2006 16:36:41

Prodávala před dvěma lety v menším městě na JM, mezi zájemci byla i RK, ale to mi ta ženská řekla, až si byt prohlédla, přímo prozkoumala a oznámila že má zájem. Odmítla jsem ji, přes to mě přesvědčovala, že má vážného zájemce a řekla mi koho.Toho člověka znám, ale nekontaktovala jsem ho. Po nějakém čase jsem se dozvěděla,že zájemce RK za můj byt sám nabídl provizi 50 000,- Kč. Byt jsem si prodala naprosto bez problémů sama a nelituji.
tana

Odeslatod prodávající v Stř 22. Úno 2006 16:43:54

O provizi realitky jsme mluvili při schůzce s jejich zástupkyní. Těch 20 tis. je v našich krajích obvyklá výše provize u malého bytu a všechny realitky jí uváděly téměř shodně, když nás naháněly. I tato, proto tak zuřím (těch 50 tis. je asi 7,5 %)
prodávající

Odeslatod EvaBl v Stř 22. Úno 2006 18:00:19

Tak to jo, 7,5% je fakt brutální. Já jsem před dvěma lety platila 6% za SUPERKVALITNÍ SLUŽBY a teď pokud vím, se provize pohybují níž. Ale samozřejmě záleží na ceně bytu, v Praze jsou ceny bytů samozřejmě vyšší.
EvaBl

Odeslatod Hanca v Stř 22. Úno 2006 20:43:05

A já měla za to, že provizi platí kupující, že prodávající neplatí nic!!! Nebo jsem někde něco špatně pochopila..?
Hanca

Odeslatod Ivana V. v Stř 22. Úno 2006 20:48:26

Ano, my také byt kupovali a prodávali a pronajímali a dobrá realitka má své plusy na každý pád - šetří čas, telefonuje za vás, vodí zájemce do bytu a kdyby vás chtěl náhodou navštívit typař, máte na to "svědka" :-).
Pokud by měl někdo zájem, vím o jedné malé, ale velmi solidní realitce, mohu poskytnout kontakt.
A je taky pravda, že na lidské blbosti hodně realitek docela slušně vydělává. Proto toho právníka, i když to jede přes realitku. Důvěřuj, ale prověřuj tady platí 10tinásobně.
Ivana V.

PředchozíDalší

Zpět na Bydlení a design