Podnájem bytu

Moderátor: Living

Re: Podnájem bytu

Odeslatod Emmea v Pát 17. Čer 2005 14:52:19

Kallisto, já přidám zkušenost z druhé strany : pronajímala jsem byt. Ve smlouvě jsme měli zvlášť částku za pronájem a zvlášť za inkaso. Cena za pronájem zahrnovala vodu a topení, s tím, že přeplatky ani nedoplatky si nebudeme doúčtovávat.
Inkaso (plyn a elektřina) se po ročním zúčtování od elektrárny a plynárny s nájemníkem zúčtoval.
Fungovalo to myslím k oboustranné spokojenosti.
Hlavně to ale bylo ve smlouvě uvedené, včetně termínů, do kdy po konečné faktuře to s nájemníkem dořešíme.

Mimochodem - Pokud chcete z paní domácí vyúčtování dostat, zkuste se jí zeptat, jestli ten pronájem uvedla v daňovém přiznání ...
Emmea

Odeslatod Petra1 v Sob 18. Čer 2005 5:58:26

Tak koukám, že my jsme měli s pronájmem asi docela kliku. Bydleli jsme 5 let v 1+1 v Opavě, platili jsme 3900 nájem majitelce bytu a inkaso jsme si platili sami. Bylo to vše na manželovo jméno, takže veškeré nedoplatky nebo přeplatky za plyn nebo elektřinu chodili na naše jméno. A co se odpadů týče tak ty se mají platit tam, kde je trvalé bydliště.
Je fakt, že první rok jsme museli zaplatit nájem na rok dopředu, ale po domluvě s domácí jsme si tam nechali na její náklady udělat novou linku, koupelnu, žaluzie. My jsme si to vybral, zrealizovali podle svých představ a ona to jen platila. Takže celkem pohoda.
Petra1

Odeslatod Milík v Sob 18. Čer 2005 20:17:44

Tak já jsem také na té druhé straně.Pronajímáme byt a bereme za pronájem naší garsonky 3000,- kč.Je v tom inkaso i voda,topení fond oprav atd.Poplatky činí tak 1800, zbytek jde nám. Ve smlouvě máme uvedeno, že nedoplatky zaplatí podnájemník, přeplatky se nevrací. Kauci jsme nechtěli,drobné opravy hradíme sami,pokud podnájemník chce v bytě něco změnit a je to změna,která skutečně vylepší byt,tak po dohodě ji také uhradíme.Je to na domluvě.A daňové přiznání budeme podávat,přece jen nám byt vydělává.
Milík

Odeslatod yavie v Sob 18. Čer 2005 23:35:37

Milik: Je fakt, ze pri 1.200kc mesicne z vas financak moc nevytahne :-)

Jsem v situaci, ze za par let, az se odstehuju do vetsiho, se taky chystam pronajimat byt a hodlam to udelat nasledovne: najemne pujde primo mne, poplatky (tj. zalohy na sluzby, fond oprav...) bude platit najemnik sprave domu, elektrinu si nahlasi na sebe. Takze veskere preplatky nebo nedoplatky si resi se spravou domu. Horsi je, pokud by chtel v byte bydlet treba jen pet mesicu - obvykle se dela vyuctovani vsech techhle plateb na rok, takze se to velmi obtizne rozpocitava.
yavie

Odeslatod aknel v Ned 19. Čer 2005 13:01:08

Mám stejný problém... zajímal by mě názor právníka, protože pronajímatelka (právnice) mi řekla, že na vrácení přeplatku nemám nárok, ale nedoplatek bych musela uhradit... A tomu se mi nechce věřit. :S
aknel

Odeslatod Kahlan v Ned 19. Čer 2005 16:45:48

Mám zkušenosti z podnájmem v Praze. Komunikuji se správcem domu, který je placen majitelkou. Nájem za 1+kk (cca30m2) je 7000,- vč. poplatků. Byt je OK a částečně zařízený.
Co se vyúčtování za energie týče, tak je jednou ročně. dostaneme výpisy z měřáků a faktury a k tomu vypočteno kolik jsme zaplatili a kolik spotřebovali. Podle zůstatku se udělá vyrovnání. Funguje nám to na obě strany a to co píše Kallisto je katastrofa - skoro na žalobu.
Kahlan

Odeslatod Milik v Ned 19. Čer 2005 17:31:54

Na www.idnes.cz, v sekci reality je poradna právníka.Skutečně do týdne můžete očekávat odpověd,samotnou by mě zajímalo,jak to ve skutečnosti je,ale s nevracením přeplatků je to běžná praxe,a to,co pořád do bytu investujeme také není zanedbatelné.Ale jsem ráda,že jsme měli na podnájemníka štěstí,to,co známí měli z bytu po odstěhování nájemníku...No,hrůza.Zase máme problém s tím,že náš podnájemník tam bydlí s partnerem,což jsme nevěděli a zvýšit zálohy nechce,že nespotřebuje tolik.Takže taky nevím,co s tím,nemůžu někoho nutit a ptát se na soukromí je mi blbé.Tak mlčím a jsem ráda,že vše máme ošetřeno smlouvou,takže nedoplatky si uhradí.
Milik

Odeslatod aknel v Ned 19. Čer 2005 19:09:35

Tak jsem na idnes zadala dotaz, az dostanu odpoved, tak sem napisu, kde je vlastne pravda.
aknel

PředchozíDalší

Zpět na Bydlení a design