Podnájem bytu

Moderátor: Living

Podnájem bytu

Odeslatod Kallisto v Pát 17. Čer 2005 12:03:59

Potřebovala bych poradit, na co vše si dát pozor při uzavírání podnájemní smlouvy. Mám totiž špatnou zkušenost. Protože jsem se potřebovala nutně s přítelem nastěhovat do Brna kvůli škole a jsme ze severní moravy. přijeli jsme na prohlídku bytu s tím, že jej na 99 procent vezmeme. Byt byl docela ok. Ale realitní makléř se s pronajímatelkou znal, což ve mě vzbudilo nedůvěru. Vše bylo zatím ok, až do té doby, kdy na nás chtěla poplatek za popelnice. Podle vyhlášky města brna ale poplatek platí ten, který má v brně trvalé bydliště. No nechtěli jsme si kazit vztahy, tak jsme jí to zaplatili. Teď už bych to neudělala. bohužel to horší přišlo až teď na konci nájmu. Za podnájem platíme 5000 vč. inkasa a ve smlouvě je napsáno, že v ceně 5000 je zahrnuta i záloha na služby 1000 kč. Ale pronajímatelka nám nechce inkaso vyúčtovat. Protože jsme šetřili, ušetřili jsme na inkase tak 1 nájem a chtěli jsme to vyúčtovat. Ale pronajímatelka se ohradila, že my jí posíláme 5000 a co s těmi penězi dělá je její věc, že pokud by byl nedoplatek tak musíme zaplatit ale že přeplatek nám vracet nebude. Že pokud bychom platili 1000 + 5000 tak ano ale že my jí dáváme 5000 a tím to hasne. Vím,že nemá pravdu a hádali jsme se s ní asi 1 a půl hodiny a nevím co dál. Jak jí přesvědčit...
Protože teď hledáme nový pronájem/podnájem, chci se takových problémů vyvarovat. Poradíte, jak to ve smlouvě ošetřit? Minule to nešlo, protože pronajímatelka měla svou vlastní smlouvu.
Kallisto

Re: Podnájem bytu

Odeslatod venday v Pát 17. Čer 2005 13:26:11

Ahoj Kallisto!
Neporadím ti, ale řeknu svoje zkušenosti. Jsem z Brna a moc dobře vím kolik jsou tady pronájmy bytů. Běžně se 1+1 v paneláku pronajímá za 5-7 tis. BEZ INKASA!!!!
Moje dcera pracuje v Prostějově a má pronajatý 1+1 v paneláku za 5500,- včetně inkasa.
Ten byt je v osobním vlastnictví a majitel věškeré poplatky a zálohy za provoz bytu platí 1500,- Kč. Bydlí tam 2 roky a ještě nikdy nechtěl nic doplatit a ani nic nevracel. Tento pronájem jsem našla na internetu v prostějovské realitce a podmínka pronájmu bylo složit 10 000,- zálohy majiteli bytu (ta se vrací po ukončení pronájmu) a ještě jsme museli zaplatit realitce za zprostředkování 5 500,- Kč. Nutno podotknout, že pronájem bytu jsem hledala v Prostějově a okolí 2 měsíce denně na internetu a telefonicky po starostech okolních obcí!!! Do té doby denně dojížděla z naší chalupy 15 km do Vyškova a odtud s kolegy autem do Prostějova.

Hezký den a dobré pořízení

:) (tu)
venday

Odeslatod skolacka v Pát 17. Čer 2005 13:37:09

Kallisto: moc ti asi neporadím,ale jen chci říct, že to s těma zálohama beru jako uplně normální věc... Rok jsme bydleli v pronajatém bytě... platili jsme domácímu dohodnutou částku, která byla včetně záloh a měli jsme vypsáno kolik čeho můžem spotřebovat... když jsme se stěhovali tak se prostě udělali odečty z měřáků a doplatili jsme akorát elektriku, kterou jsme za ten rok přešvihli... Příde mi to jako normální... Něco jiného by bylo, kdybys ty platila přímo zálohy vodárně, elektrárně....
skolacka

Odeslatod Kallisto v Pát 17. Čer 2005 13:40:06

školačko, jasně, jenže já jsem v opačné situaci, ušetřila jsem na inkase 5000 a pronajímatelka mi je nechce dát...

to venday: vím, jaké jsou v brně ceny pronájmů a proto jsem chtěla aby bylo všechno ošetřeno tak jak má být... Ten byt jak jsem psala jsem měla přes realitku, ale ten chlápek se s tou paní zná, takže jí upravil smlouvu a tak dále... na něj se rači neobracím, protože on proti ní nepůjde...
Kallisto

Odeslatod skolacka v Pát 17. Čer 2005 13:45:35

No my samozřejmě třeba na plynu taky ušetřili, protože jsme moc nevařili... no ale prostě to byla stanovená cena za byt včetně inkasa... S těma popelnicema: u nás se taky platí za trvale přihlášenýho, ale ve službách k bytu máme cenu za odvoz popelnic a nemáme tam trvalý bydliště... nejsem si jistá, ale neni to s tim trvalým bydlištěm jen ohledně těch co mají vlastní popelnici....
skolacka

Odeslatod EvaBl v Pát 17. Čer 2005 13:49:11

Kallisto, smluvně ošetřit by to jistě šlo, ale nevěří, že by někdo takovou smlouvu podepsal. Vích mých známých bydlí v podnájmu a ušetřené peníze jdou prostě majiteli bytu...:(
EvaBl

Odeslatod Martin-a v Pát 17. Čer 2005 13:54:50

Skolacko, v Olomouci se taky platí za osobu podle trvalého bydliště, takže s pronajímaným bytem to nemá nic společného. I kdyby Kallisto na ten byt měla hlášeno trv.byd. tak by si poplatek šla zaplatit sama za sebe a ne ta majitelka bytu za ní (tak by Kallisto neměla jistotu že to má zaplaceno,pokud by ji paní nedala doklad o zaplacení...).
Martin-a

Odeslatod barbucha v Pát 17. Čer 2005 14:24:46

Ahoj taky bydlíme v podnájmu a platíme jednu cenu včetně služeb.
Už při podpisu majitelka řekla, že v případě přeplatku vše zaplatíme. My jsme souhlasili, ale chtěli vše tedy i opačně, že v případě přeplatku nám to vrací.
Souhlasila a všechno funguje.
Myslím, že všechno musíte probrat předem, jinak zpětně to na ní asi nevyzískáte. jinak myslím si, že na to opravdu máte nárok.
barbucha

Další

Zpět na Bydlení a design