Kachlová kamna

Moderátor: Living

Kachlová kamna

Odeslatod Akina v Pon 06. Čer 2005 14:31:15

Zajímal by mě Váš názor a případné zkušenosti s kachlovými kamny. Moc se nám líbí a uvažujeme, že bychom si je pořídili do našeho nového domu. Dřevo by nebyl problém. Líbí se nám ta představa vyhřátého domova v zimě, ekologického topení a šetření elektřinou. Díky za jakékoliv poznámky, protože sbíráme zkušenosti kde se dá.
Akina

Re: Kachlová kamna

Odeslatod maggie v Pon 06. Čer 2005 15:08:16

Ahoj,
podivej se na http://kamna.astranet.cz/store/
je tam dost zajimavych kamen a kvalitni informace. Zitra si jedu pro http://kamna.astranet.cz/store/goodsdetail.asp?strGoodsID=c2001
v bilem provedeni a jsem na ne moc zvedava :)
maggie

Odeslatod eva v Pon 06. Čer 2005 20:40:35

Je to určitě super věc, také jsme o tom uvažovali, ale nakonec jsme zvolili krb s rozvodama. Vypadají taky senzačně, ale jediné co nás zradilo bylo práce okolo. Bylo nám řečeno, že např. ráno, když vstaneš,tak zatopíš,ale musíš nechat dvířka otevřená dokud to skoro nedohoří, pak zavřít a jít. Topí to pak až 8 hodin, možná i déle. Ale ta doba čekání je minimálně hodinu. Což při našem způsobu života, kdy vstáváme na poslední chvíli le nepředstavitelná.Je to ideální v případě , že jeden vstane, zatopí, odjede do práce a ten druhý jde do práce déle. Pak jen zavře dvířka a je to hotovo.
eva

Odeslatod MIkeS. v Úte 07. Čer 2005 3:56:45

Kachlaky mame, jenom 'maly' a je to uzasna vec, doporucuji investovat do vetsich na kterych se da varit, s troubou, a hlavne s plochou na lezeni:).......ted jsem jedny videl, a jen tak jsem se dotazal kolik takovy kousek stoji. Odpoved 120 tisic.......pokud byste chteli kachlaky do podkrovi tak musite mit komin minimalne 6m.....do nizsich se dava specialni ventilator (cca 20 tisic)

Jinak nam trva roztopeni tak 15min, pak se to muze zavrit a jede to (zalezi samozrejme na to jak kvalitni zatop si pripravite:)
MIkeS.

Odeslatod HelaF v Úte 07. Čer 2005 8:08:45

otázka. jsou ty kachlíky, když je roztopeno, horký? A jak moc horký? Dalo by se o ně spálit? Planujeme do našeho domku také nějaký vedlejší zdroj tepla. Máme prtavý děti a já se bojím, že by se mohli spálit, až se budou honit po obýváku. Litinový kamna bývají hodně žhavý a z toho důvodu uvažujeme o vestaným krbu, kde je šance se spálit snad menší.
Máte s tím někdo zkušenosti? Dík
HelaF

Odeslatod Akina v Úte 07. Čer 2005 9:30:09

Díky všem za postřehy a připomínky.
to eva: To je zajímavé, o tom jsem nikdy neslyšela. Taky vstáváme na poslední chvíli a oba současně, takže bychom to ráno nezvládali...
Nevýhodou taky je že od takových kamen se nedají udělat rozvody do podkroví, což taky není na škodu.
to MikeS: Minulý týden jsme byli u kamnáře, který takové kamna staví. Je to paráda, jedny má i doma. Stojí tak od 80 tisíc výš, spíš bych počítala kolem 100 tisíc. Samozřejmě záleží na velikosti, složitosti rozvodů a celého systému, výběru kachlí atd. Vařit na tom nehodlám, ale takové posezení či poležení na lavici u kamen by se mi moc líbilo.
to HelaF: Nemám vlastní zkušenosti s teplotou kachlíků. Ale toho kamnáře jsme se ptali. Tvrdil (a docela bych mu věřila), že teplota kachlí při rozehřátých kamnech je docela velká, ale nelze se spálit. Je to taková teplota, že udržíte ruku na kamnech jen tak 3 vteřiny a ucuknete, ale spálení údajně nehrozí.
Ty kamna se nám fakt líbí, protože mají velkou výhřevnost (lepší než krby) - menší spotřeba dřeva a jeho vyšší využití. Další výhoda je, že akumulují teplo, a pak topí ještě dlouho i bez přikládání. Každopádně roztopení takových kamen trvá tak 4 hodinky, tzn. mají úplně jiné využití než krb.
Krb se používá k rychlému přitopení např. v přechodném období, kdežto tyto kamna se vyplatí roztopit v zimě na delší dobu, stačí přikládat ráno a večer a je všude krásně teplo. A to sálavé teplo je super, to asi všichni známe.
Akina

Odeslatod maggie v Úte 07. Čer 2005 9:30:27

Ahoj,
ty kachle samozrejme horky tak, aby se o to dalo spalit, nejsou:) Ja si pamatuju, ze jako ditko jsem prezila u Peter, ktere se vzdycky setsakramentsky rozpalily... a spalila jsem se jenom jednou a pak jsem na to uz nikdy nezapomela :)
maggie

Odeslatod eD v Úte 07. Čer 2005 13:19:56

Ano, kachlová kamna jsou bezva. Bez výhrad pohoda.
Až na jednu maličkost. Nezapomeň na popílek, který budeš mít v maloučké vrstvičce po čase na okolním nábytku - prostě takový ten nezbytný "efekt" kamen, kde se topí...
eD
eD

Další

Zpět na Bydlení a design