PERNÍKOVÝ STROMEČEK

Moderátor: Living

PERNÍKOVÝ STROMEČEK

Odeslatod dadaf v Čtv 31. Říj 2013 13:38:56

Ahojte všnichni šikulové. Potřebuji poradit. Chtěla bych letos upéct perníkový stromeček. Vím, že jsou na něj vykrajovátka. Ale já bych chtěla něco orginálního. A tak mám dotaz na ty z Vás, kdo jste už stromeček pekli a hlavně zdobili.
Můj dotaz: Je lepší péct hvězdičky stejného typu, nebo každou jiný tvar (myslím šesticípou, pětisípou a pod.) A taky hlavně jak stromeček sestavit bez stojánku a jak nazdobit. Moc děkuji Vám všem kdo mi poradí.
Přeji všem pěkný den. Dadaf. :kissing:
dadaf

Re: PERNÍKOVÝ STROMEČEK

Odeslatod Rosemary v Čtv 31. Říj 2013 19:25:17

Dobrý den,
když byly naše děti malé, pekla jsem pro ně taky perníkové stromečky. Všechny hvězdičky měly stejný počet cípků, ale směrem dolů při sestavování se hvězdičky zvětšovaly. Myslím, že by nebyl problém z poslední největší hvězdičky udělat zároveň stojánek a do středového otvoru udělat tyčinku z upečeného perníku a slepit pak stojánek cukrovou polevou. Myslím, že tou se slepují i perníkové chaloupky. Já vždycky používala dřevěný stojánek a hvězdičky zdobila bílkovou polevou tak, že to vypadalo, jak by z nich visely rampouchy. Škoda, že nemám žádnou fotku.
Rose :smile-63:
Rosemary

Odeslatod alko v Pát 01. Lis 2013 23:25:58

Já stojánek neměla. Ty zmenšující se hvězdičky jsem prokládala perníkovými kolečky. A ty rampouchy jsem také dělala. Musím ten stromeček vyrobit vnoučátkům.
alko

Odeslatod vlockav v Sob 02. Lis 2013 10:23:38

Ahoj lidičky, nemáte prosím někdo dobrý recept na perník? Chystám se upéct betlém o 19-ti figurkách, jako dárek k mikuláši. Ale nevím jestli není moc brzy. Předem moc děkuji za receptík i radu. :smile-13:
vlockav

Odeslatod alko v Ned 03. Lis 2013 0:34:41

Tady je rozsáhlá diskuse viewtopic.php?f=34&t=1391660&st=0&sk=t&sd=a

A tady je můj ověřený recept. Perníčky se mohou hned jíst.
560 g hladké mouky, 300 g práškového cukru, 3 polévková lžíce (PL) medu, 50 g másla, 1 PL kakaa, 1 PL rumu, 1 vrchovatá PL jedlé sody, 3 celá vejce + perníkové koření (hřebíček, anýz, badyýn, skořice).
Vše vypracovat v hladké dost tuhé těsto. Zkraje se zdá, že se těsto nespojí, ale ono se nakonec spojí. Je třeba těsto vypracovat opravdu hodně, aby byly perníčky po upečení hladké. Pak ho dáme odpočinout do druhého dne (může odpočívat i týden). Pak znovu vypracujeme, vyválíme (asi 0,5 mm), vykrájíme, upečeme a ještě horké potřeme rozšlehaným vajíčkem - pak jsou perníčky lesklé.
alko

Odeslatod dadaf v Ned 03. Lis 2013 18:59:03

Moc Vám všem děkuji za rady i inspiraci. Teď jenom najít čas a pustit se do díla. Ještě jednou moc děkuji Dadaf
dadaf

Zpět na Aranžování