křížkové vyšívání 2

Moderátor: Living

Re: křížkové vyšívání 2

Odeslatod hermina v Úte 02. Čer 2015 9:51:57

Pro gobelín existuje několik pravidel:
1. zásadně vyšívat na rámu, může být vyšívací, ale stačí i obyčejný dřevěný rámeček třeba na obraz, kde v pravidelném rozestupu připevníme gobelín připínáčky
2. gobelín se vyšívá různými stehy - svislé, vodorovné, šikmé. Šikmé se vyšívají různou technikou, záleží na kladení spodního stehu, to potom určuje, jak je z lícu vidět podklad. Nejvíce kryje steh, který je v technice šití nejvíce podobný zadnímu stehu, tj. v líci šijeme steh směrem zleva doprava, ale spodní steh vedeme o šířku stehu zpět doleva, vypíchneme na líc a vedeme steh doprava, takže se šije v řadě vlastně jakoby pozpátku zprava doleva. U gobelínu se postupuje podobně, tj. půlkřížek zleva doprava, spodem o jeden křížek zpět doleva, vypíchnout na líc a pokračovat.
Při šití jenom půlkřížků v řadě zleva doprava při sundání výšivky z rámu většinou celý gobelín povolí formu a stane se z něj lichoběžník a hůř se potom rámuje, při vyšívání se "zpětným spodním stehem" k tak výrazné deformaci nedochází.
3. Tady je kousek z knihy (neumím vkládat obrázky, tak zkusím popsat slovně, kde to je), pod svislými stehy je obrázek krajiny s oblohou, potom kulatý knoflík, potom písmeno N a potom domeček, tady jsou ty varianty stehů nakreslené.
http://www.liveinternet.ru/users/natali ... t230668412

4. Záleží také na velikosti stramínu, vyšívala jsem nějaké malé obrázky a mám dobrou zkušenost při použítí celé jedné bavlnky a právě tohoto stehu, nic neprosvítalo. Vyšívala jsem koupenou zahraniční gobelínovou sadu s přiloženými bavlnkami i koupenou předlohu na stramínu, kterou jsem vyšívala celou českou bavlnkou.
hermina

Odeslatod oichi 1 v Úte 02. Čer 2015 11:56:35

hermina
díky za link uložila som si, ale Ralna píše o klasickom gobelíne teda aspoň si to myslím a ukážky sú zväčša na výšivku typu bargello a je pravdou, že záleží aj na veľkosti stramina, koľko krížikov sa mi zmestí na 1cm od toho potom záleží aj hrúbka vlákna čím menej krížikov na 1cm tým väčší je stramín a vlákno musí byť hrubšie. 4 krížiky na 1cm jednoznačne vlna výšivka je kompaktnejšia aj pekne vyzerá, problém je však v tom, že stramín je drsný a vlna má vysoký oder a treba potom strihať krátke vlákna. 6 až 8 krížikov na 1cm stačí mulinka ale Ralna nenapísala veľkosť stramína tak môžeme len hádať
oichi 1

Odeslatod RALNA v Stř 03. Čer 2015 7:58:15

oichi 1 napsal:hermina
díky za link uložila som si, ale Ralna píše o klasickom gobelíne teda aspoň si to myslím a ukážky sú zväčša na výšivku typu bargello a je pravdou, že záleží aj na veľkosti stramina, koľko krížikov sa mi zmestí na 1cm od toho potom záleží aj hrúbka vlákna čím menej krížikov na 1cm tým väčší je stramín a vlákno musí byť hrubšie. 4 krížiky na 1cm jednoznačne vlna výšivka je kompaktnejšia aj pekne vyzerá, problém je však v tom, že stramín je drsný a vlna má vysoký oder a treba potom strihať krátke vlákna. 6 až 8 krížikov na 1cm stačí mulinka ale Ralna nenapísala veľkosť stramína tak môžeme len hádať

Ta předloha je hodně veliká, je ze zahraničí a má tedy i velké dírky na ten jeden cm to odhaduju tak na tři křížky, jestli je to možné, no možná i ty čtyři, ale víc rozhodně ne (nemám tu předlohu teď u sebe). Na předloze jsou ovšem uvedeny čísla mulinek DMC a ne vlny a to ni přijde jedna nit (6 vláken) málo.
RALNA

Odeslatod RALNA v Stř 03. Čer 2015 7:59:22

hermina:

Díky za rady i odkaz
RALNA

Odeslatod hermina v Stř 03. Čer 2015 10:26:36

Při tak velké mřížce mě napadá, jestli to není předloha pro úplně jinou techniku, a to vázání uzlíků vázacím háčkem, to se také dělá vlnou z krátkých řezanců, u nás firma Tapico, tady je pro srovnání ta mřížka, je tam i velikost ok. Stramín ale vypadá jinak, tam je mřížka ze dvou vláken.
hermina

Odeslatod hermina v Stř 03. Čer 2015 10:27:50

hermina

Odeslatod darla v Úte 16. Čer 2015 18:34:57

zdravim po dlhej dobe, vysivacky, viem, ze to tu uz bolo, ale samozrejme som si to vtedy neulozila :D zhanam predlohy Gorjuss, nasla som iba take nepouzitelne, malicke, necitatelne. poradte mi prosim, kde najst, alebo sa podelte, dakujem vopred :smile-03:
darla

Odeslatod darla v Úte 16. Čer 2015 18:56:32

a este som u Bothy Threads objavila tieto krasne Mirabelle vysivky, daju sa niekde stiahnut?
Přílohy
$_57 (3).JPG
$_57 (2).JPG
$_57 (1).JPG
703745.jpg
darla

PředchozíDalší

Zpět na Aranžování