křížkové vyšívání 2

Moderátor: Living

Re: křížkové vyšívání 2

Odeslatod oichi 1 v Pon 01. Čer 2015 19:38:13

RALNA napsal:Zdravím všechny, chtěla jsem se zeptat jestli je zde někdo kdo vyšívá gobelíny? Potřebovala bych moc poradit ohledně počet nitek bavlnek DMC. Když použiji celou nit (6 vláken) tak mi předtištěný podklad prosvítá. Zkusila jsem i osm vláken a stále vidím ten podklad, tak nevím, nevím...Také tam mám na pár místech hodně střídání barev, takže na jeden půlkřížek bych si musela vybrat jen jednu z nich, obě barvy se tam nevejdou, tak nevím jak to řešit, jestli půl půlkřížku jednou barvou a druhou půlku půlkřížku druhou barvou? Určité řešení by to bylo jen nevím jak by to vypadalo pak v celkovém obrázku? Řešil jste už někdy někdo tohle? Díky moc.

gobelín sa vyšíva vlnou je huňatá a dostatočne prekryje stramín, mulinky sú hladké a na gobelíny sa nehodia ak sa vyšíva gobelínovým stehom a nie krížikom, ja som použila 12 vlákien tak, že som rozdelila každú nitku na 3 nitky a potom som ich priložila k sebe, stramín mi prekryli ale výsledok bol strašný, výšivka bola desná skús na kúsku stramína na okraji koľko vlákien potrebuješ na prekrytie podkladu a uvidíš či ti to bude vyhovovať a ako sa výšivka bude javiť
oichi 1

Odeslatod hermina v Úte 02. Čer 2015 9:51:57

Pro gobelín existuje několik pravidel:
1. zásadně vyšívat na rámu, může být vyšívací, ale stačí i obyčejný dřevěný rámeček třeba na obraz, kde v pravidelném rozestupu připevníme gobelín připínáčky
2. gobelín se vyšívá různými stehy - svislé, vodorovné, šikmé. Šikmé se vyšívají různou technikou, záleží na kladení spodního stehu, to potom určuje, jak je z lícu vidět podklad. Nejvíce kryje steh, který je v technice šití nejvíce podobný zadnímu stehu, tj. v líci šijeme steh směrem zleva doprava, ale spodní steh vedeme o šířku stehu zpět doleva, vypíchneme na líc a vedeme steh doprava, takže se šije v řadě vlastně jakoby pozpátku zprava doleva. U gobelínu se postupuje podobně, tj. půlkřížek zleva doprava, spodem o jeden křížek zpět doleva, vypíchnout na líc a pokračovat.
Při šití jenom půlkřížků v řadě zleva doprava při sundání výšivky z rámu většinou celý gobelín povolí formu a stane se z něj lichoběžník a hůř se potom rámuje, při vyšívání se "zpětným spodním stehem" k tak výrazné deformaci nedochází.
3. Tady je kousek z knihy (neumím vkládat obrázky, tak zkusím popsat slovně, kde to je), pod svislými stehy je obrázek krajiny s oblohou, potom kulatý knoflík, potom písmeno N a potom domeček, tady jsou ty varianty stehů nakreslené.
http://www.liveinternet.ru/users/natali ... t230668412

4. Záleží také na velikosti stramínu, vyšívala jsem nějaké malé obrázky a mám dobrou zkušenost při použítí celé jedné bavlnky a právě tohoto stehu, nic neprosvítalo. Vyšívala jsem koupenou zahraniční gobelínovou sadu s přiloženými bavlnkami i koupenou předlohu na stramínu, kterou jsem vyšívala celou českou bavlnkou.
hermina

Odeslatod oichi 1 v Úte 02. Čer 2015 11:56:35

hermina
díky za link uložila som si, ale Ralna píše o klasickom gobelíne teda aspoň si to myslím a ukážky sú zväčša na výšivku typu bargello a je pravdou, že záleží aj na veľkosti stramina, koľko krížikov sa mi zmestí na 1cm od toho potom záleží aj hrúbka vlákna čím menej krížikov na 1cm tým väčší je stramín a vlákno musí byť hrubšie. 4 krížiky na 1cm jednoznačne vlna výšivka je kompaktnejšia aj pekne vyzerá, problém je však v tom, že stramín je drsný a vlna má vysoký oder a treba potom strihať krátke vlákna. 6 až 8 krížikov na 1cm stačí mulinka ale Ralna nenapísala veľkosť stramína tak môžeme len hádať
oichi 1

Odeslatod RALNA v Stř 03. Čer 2015 7:58:15

oichi 1 napsal:hermina
díky za link uložila som si, ale Ralna píše o klasickom gobelíne teda aspoň si to myslím a ukážky sú zväčša na výšivku typu bargello a je pravdou, že záleží aj na veľkosti stramina, koľko krížikov sa mi zmestí na 1cm od toho potom záleží aj hrúbka vlákna čím menej krížikov na 1cm tým väčší je stramín a vlákno musí byť hrubšie. 4 krížiky na 1cm jednoznačne vlna výšivka je kompaktnejšia aj pekne vyzerá, problém je však v tom, že stramín je drsný a vlna má vysoký oder a treba potom strihať krátke vlákna. 6 až 8 krížikov na 1cm stačí mulinka ale Ralna nenapísala veľkosť stramína tak môžeme len hádať

Ta předloha je hodně veliká, je ze zahraničí a má tedy i velké dírky na ten jeden cm to odhaduju tak na tři křížky, jestli je to možné, no možná i ty čtyři, ale víc rozhodně ne (nemám tu předlohu teď u sebe). Na předloze jsou ovšem uvedeny čísla mulinek DMC a ne vlny a to ni přijde jedna nit (6 vláken) málo.
RALNA

Odeslatod RALNA v Stř 03. Čer 2015 7:59:22

hermina:

Díky za rady i odkaz
RALNA

Odeslatod hermina v Stř 03. Čer 2015 10:26:36

Při tak velké mřížce mě napadá, jestli to není předloha pro úplně jinou techniku, a to vázání uzlíků vázacím háčkem, to se také dělá vlnou z krátkých řezanců, u nás firma Tapico, tady je pro srovnání ta mřížka, je tam i velikost ok. Stramín ale vypadá jinak, tam je mřížka ze dvou vláken.
hermina

Odeslatod hermina v Stř 03. Čer 2015 10:27:50

hermina

Odeslatod darla v Úte 16. Čer 2015 18:34:57

zdravim po dlhej dobe, vysivacky, viem, ze to tu uz bolo, ale samozrejme som si to vtedy neulozila :D zhanam predlohy Gorjuss, nasla som iba take nepouzitelne, malicke, necitatelne. poradte mi prosim, kde najst, alebo sa podelte, dakujem vopred :smile-03:
darla

PředchozíDalší

Zpět na Aranžování