Kreslení - pochlubte se

Moderátor: Living

Re: Kreslení - pochlubte se

Odeslatod Kasika v Pát 06. Led 2006 1:27:42

Ivane, nečertěte se, jenom diskutujeme!!! :D
Myslím, že se ještě nikomu nepodařilo odnaučit lidi kýči, protože kdo poví, kde jsou hranice kýče?
Já vím moc dobře, že kýč jsou i obrazy, který jsem sem vložila, jsou to zkrátka kýčovitý napodobeniny čehosi krásnýho, OPRAVDU TO VÍM. Ale jsem prostě uchvácená, když si můžu vyzkoušet "něco podobnýho" - podobně kladu barvy, podobně tvořím, a daří-li se, cosi víc či míň podobnýho z toho vyleze. A víte, jakou radost udělala má Vermeerova Dívka s perlou známým, co ji dostali jako svatební dar?
No a o - o - tom to je, ne? Tak se tu nehádejte, lidičky :)
Kasika

Odeslatod ANNI v Pát 06. Led 2006 1:53:34

Musím se zastat Ivana1.Kdysi jsem se několik let učila malovat -chodila jsem na soukromé hodiny k ak. malíři. Učil nás malovat akvarel a lavírovanou kresbu. Dá se říci, že jsem to celkem zvládla. Ale šly roky, přišly děti a k malování jsem se nedostala.Stále mě ale lákal olej. Teď jsem už v důchodu a tak jsem se do toho pustila. Zkusila jsem malovat podle přírody, zážitky ze svých víkendových výletů a musím říct, že to není žádná legrace. Sama vidím,že první věci mají do toho, abych to pověsila na zeď hodně daleko. Další a další už jsou lepší, ale stále mi tam chybí ta lehkost, je to popisné, mám dojem,že je to vydřené, atd. Margitko, nezlob se, ale myslím si, že to Ivan myslí se svou radou dobře.
ANNI

Odeslatod Kasika v Pát 06. Led 2006 2:09:42

ANNI Napsal:
-------------------------------------------------------
> Musím se zastat Ivana1.Kdysi jsem se několik let
> učila malovat -chodila jsem na soukromé hodiny k
> ak. malíři. Učil nás malovat akvarel a lavírovanou
> kresbu. Dá se říci, že jsem to celkem zvládla. Ale
> šly roky, přišly děti a k malování jsem se
> nedostala.Stále mě ale lákal olej. Teď jsem už v
> důchodu a tak jsem se do toho pustila. Zkusila
> jsem malovat podle přírody, zážitky ze svých
> víkendových výletů a musím říct, že to není žádná
> legrace. Sama vidím,že první věci mají do toho,
> abych to pověsila na zeď hodně daleko. Další a
> další už jsou lepší, ale stále mi tam chybí ta
> lehkost, je to popisné, mám dojem,že je to
> vydřené, atd. Margitko, nezlob se, ale myslím si,
> že to Ivan myslí se svou radou dobře.

Přestože se zastávám Margharety, rozhodně souhlasím i s Ivanem, jen tu asi vyvstal problém pochopení, oč komu jde. Ivanovi, můžu-li to vyjádřit zčásti za něj, o šmrnc, o původní tvorbu, o jistotu a lehkost atd.
Nám, amatérům, většinou o totéž. Teda ne, špatně, budu mluvit za sebe: Mně o totéž, jenže holt každý má svý metody, jak k "výsledku" dojít. Někdo na to jde krok za krokem odborně (a jistojistě správně) a někdo třeba teprve ve zralám věku (já) pochopil, že to chce dělat, to je ono, a jde si na to po svém.
Jestli se metodou pokus, omyl (na kurzy a studie už se mi nechce, vážně :) ) dopracuju konečně k lehkosti (zatím mám taky pocit vydřenosti nad každým dílkem), bude to fajn, a víc neočekávám....
Chtěla bych se zeptat Ivana, jestli si toho dotazu všimne, jakej má názor na tzv. naivní umění (typu Botero, Rafuse, ale i Hüttnerová apod.). Ne, žádná podotázka, prostě se jen ptám. A vlastně nejen Ivana...
Kasika

Odeslatod kaila v Pát 06. Led 2006 7:38:16

A já si milé děti myslím, že vůbec nejde o to, jestli je něco kýč a jestli kreslíme blbě nebo dobře - nejsme na akademickém foru a nikdo tu asi své výtvory nechce zpeněžit. Takže probírat techniky ap je dle mého soudu to druhé, tady jde o to, jak se člověk u toho cítí a jak to prožívá. To děvče u té krajinomalby určitě prožívalo radost a to je hlavní - tak nevidím důvod, proč někoho kritizovat a zrazovat. Když jsme na základce kreslili geometrickou kompozici, tak já měla modře laděnou odélníkovou a nakonec si tam "vystřihla" červený kruh...učitel řval jako tur, že jsem nepochopila vůbec látku. Měl pravdu - měl akademii - ale já to cítila tak a basta! Ten obrázek pak dal na chodbu,ale ustřihl to kolo - tak jsem si za ním došla, že tohle není můj obrázek-já tam měla kruh....došlo se ke kompromisu - dal pryč můj podpis.
Kritizovat je jednoduché, víte ale když se na to podívám, tak moje známá je ve svazu umělců,kreslí a prodává to - jsou to ty líbivé krajinky a fotky dětí - lidem se to líbí, já bych její obraz doma nemohla mít ani jeden - nic z nich necítím. Ale tak si kreslím své a ty zas se určitě nezdají jí.....no a co. Já se tím bavím, já se tím odreaguji,já mám tak lék proti svým smutkům A TO SE MI ZDÁ DŮLEŽITĚJŠÍ .
Možná to nechápu,ale cítím to takhle. Pocit okamžiku u mě převažuje nad akademickýma řečičkama . A je to MŮJ pocit.
kaila

Odeslatod Ivan1 v Pát 06. Led 2006 9:38:40

dresla Napsal:
-------------------------------------------------------
> Díky,rozumím tomu tedy tak, že pojiva pigmentů
> jsou totožná.

Možno aj nie. Obidve sú ale samozrejme vodorozpustné.
Ivan1

Odeslatod Ivan1 v Pát 06. Led 2006 9:47:40

Kasika, olej je pre niekoho, kto má už nejakú šajnu. Vodovky sú základ. Netvrdím, že pre dospelého je to nutnosť, ale videl som spústy dospelých, ktorí nemali ani šajnu o miešaní farieb. Za prípravu na olej považujem maľbu temperou. Aby ste chápali. Netvrdím, že ten, kto bez akejkoľvek prípravy siahne po oleji, nedokáže naniesť na plátno ani čiarku. Ale nie je to ľahká technika a niektorí sa nikdy nenaučia olejom maľovať (aj keď budú tvrdiť opak.
Ivan1

Odeslatod Ivan1 v Pát 06. Led 2006 11:02:45

ANNI, ďakujem za podporu.

Kasika, nikdy so netvrdil, že kopírovanie predlôh je niečo, ža čo sa má človek hanbiť. Vaše kópie sú zdarilé, musím uznať. A vôbec ich nepovažujem za gýče.
Podčiarkujem, že si stále uvedomujem, že som medzi amatérmi. Ale budem stále tvrdiť, že vy ste sa z Veermera mohli niečo naučiť, pretože ten PÁN MAĽOVAL! Marghareta, z tej nechutnosti sa nemohla naučiť nič (držať štetec vie). Mnohé z vás si možno ani neuvedomujú, že použité výtvarné médium nie je len prostriedkom k vytvoreniu diela, ale má potenciál stať sa samostatnou výrazovou zložkou. Stopa po ceruzke, ťahy štetca dokážu dopovedať obsah diela, v mnohých dielach sa stávajú podstatnou (a s farbou jedinou) zložkou diela (informel, abstrakcia všeobecne). Takisto dokážu dielo urobiť nezaujímavým.
Naivisti sú kapitola sama o sebe. Môj najobľúbenejší je colník Rousseau. Títo ľúdia nemajú žiadne akademické vzdelanie, ich výtvarný prejav je jednoduchý až primitívny v obsahu aj forme. I napriek tomu majú ich diela obrovskú dušu. To preto, že sa na nič nehrajú, zostávajú sami sebou. A to je to, čo akémukoľvek gýču chýba. Gýč je vlastne klamstvo. A toho gýču je na môj vkus všade naokolo už priveľa. Od klasických sadrových trpaslíkov cez uslzené nekonečné telenovely až po bezduché realityshow (zase som sa niekoho dotkol ;)).

V tejto diskusii je vidieť množstvo vašich dielok. Od gýčov cez neumelé pokusy až po celkom zdarilé dielka. Nikoho zvás nechcem odradzovať od realizácie týmto smerom, ani tú najväčšiu babráčku (Marghareta, ty to nie si. ;)) Je vždy lepšie realizovať sa týmto smerom ako si pichať v špinavom kúte heroín. Do diskusie som sa zapojil preto, že vidím v niektorých dielkach určitý výtvarný potenciál, ktorý by potreboval dotiahnuť. A nemyslím tým len formou zapísania sa na kurz, vychádza spústu publikácií, venujúcich sa dokonca monograficky konkrétnym technikám. Stoja zlomok ceny ktoré zaplatíte za farby a ich štúdium nezaberie tak veľa času. Nebuďte spokojné s tým, čo teraz viete, pracujte na sebe. Na mnohé z vecí ktoré sa dozviete štúdiom, alebo radami skúsenejších, prídete "len tak" až po dlhom čase, alebo aj nikdy (a na to čas máte?).
Druhý dôvod môjho vstupu sem bolo až nekritické obdivovanie vašich prác navzájom. To ešte nikdy nikoho nikam neposunulo. I keď na duši to zahreje.
Znovu opakujem, aj počas písania týchto riadkov som si uvedomoval, že som na amatérskej pôde.
Ivan1

Odeslatod Marghareta v Pát 06. Led 2006 11:45:15

Ivane, dobre, ja si necham rada poradit, tak mi (pokud mas cas) rekni, co vsechno jsem podle tebe udelala spatne (krome vyberu obrazu). diky
(myslim to vazne)
Marghareta

PředchozíDalší

Zpět na Aranžování