Lištová nebo bubnová sekačka.

Moderátor: Living

Lištová nebo bubnová sekačka.

Odeslatod Petr100 v Pon 08. Říj 2012 6:40:31

Používá někdo obě sekačky? Výhody a nevýhody. Příští rok budu jednu z nich kupovat. Na chalupě potřebuji dvakrát za rok posekat trávu. Žádná rovina, krtci řádí celoročně.
Petr100

Re: Lištová nebo bubnová sekačka.

Odeslatod FilipFS v Čtv 06. Pro 2012 23:32:06

Pokud to nebude na krmení, tak jednoznačně bubnovku. Lištovky jsou náročné na údržbu, krtince jsou problém, větvičky taky. Záběr je samozřejmě lákavý. Pokud ale není travnatá plocha velká (kolik m2?), tak bych bral buben. Kdysi jsme měli MF 70, teď máme Vari a je to jak nebe a dudy. Jinak mám tip - hodně se mi líbí novinka od Jikovu. Dost velký záběr a silný motor,a přitom je to jednobubnovka :-)
FilipFS

Odeslatod Stoupa64 v Čtv 20. Pro 2012 8:43:09

Pokud se chystáte sekat trávu na zahradě 2x ročně a máte tam spoustu krtinců, je zcela jistě lepší bubnová sekačka. Jen tak ji nerozhází kameny a s nerovnostmi si poradí také mnohem snadněji, než lištová sekačka!

Odeslatod sob22 v Čtv 27. Pro 2012 13:06:17

Dvakrát do roka určitě bubnovou. Být to rovná plocha bez krtincí, tak lištovou. Ale když řádí krtci a na zemi leží všechno možné, bude pro vás bubnová to pravé ;)

Odeslatod Petr100 v Pát 28. Pro 2012 6:44:48

Já tušil, že podpoříte bubnové sekačky. Myslel jsem také na tuto sekačku, takže je rozhodnuto. Jde asi o 2500 m2. Filipe jakou Vari máte? Já koupím buď Lízu nebo Lučinu. Musím ještě přesně zjistit, jaký je mezi nimi rozdíl. Zřejmě jen ten, že jedna má jednu rychlost pojezdu a druhá dvě rychlosti.
Petr100

Odeslatod FilipFS v Pát 04. Led 2013 13:29:06

Já mám Lucinu. V porovnání s Lízou má silnější motor od Hondy, s vyšším točivým momentem. Taky má o nějaký ten centimetr širší záběr. K VARI jsem šel z důvodu, že se tak jaksi obecně bere, že jsou kvalitnější než Dakr. Musím říct, že všechno je bytelné a domyšlené ve srovnání s mým starým Dakrem. Motor tichý, krásně se startuje. Vibrace jsou OK.
Jenže taky má svoje nedostatky a některé mě někdy pořádně vytáčí. První z nich je absence volnoběžky. Otáčet se bez zapnutého pojezdu je velmi nepříjemné. Dalším nedostatkem je samotný pohyb bez pojezdu. Pokud se chcete pohybovat bez něj, je to náročné a třeba ani z kopce setrvačností téměř nejede. To je způsobeno řešením pojezdu. To mě štve, protože se starou sekačkou jsem pustil pojezd a z kopce jsem sekal velmi rychle, dalo se s tím i běžet. Řešit to lze shozením řemenu pojezdu, což se oplatí, pokud sekačku třeba vezete domů, jenže během sekání by to bylo jaksi nepraktické. Zmíněné problémy s otáčením a pojezdem způsobují neohrabanost.
Dalším nedostatkem je nestabilita na svahu. Pokud sečete "po vrstevnici" tak má tendenci sjíždět ze svahu i v případě, že je sklon je poměrně malý.
Další nedostatek, který je spíše na otravu, než že by byl závažný, je pouštění bubnu. Nastartujete a pak teprve pustíte buben (z důvodu bezpečnosti), jenže ten buben je dost těžký a musí se pouštět velmi ale opravdu velmi opatrně, jinak to motor zadusí.
No a poslední problém, který mám, jsou mraveniště a krtince. Sekačka má geniálně řešené nože, které jsou volně připevněné na buben a pokud narazí na překážku (kámen,...) tak se schovají do bubnu a nepoškodí tak sebe, a taky jste chráněn před případnými vymrštěnými úlomky. Jenže toto řešení se nerozumí s mraveništi a krtinci. Stará sekačka měla nože taky pohyblivé, ale ne tak moc, a proto je rozfofrovala a jelo se dál. Teď je musím rozhrabat hráběmi. Mám pozemek u lesa, seče se 2 ročně a ti mravenci se tam prostě někdy vyřádí.

Nevím jak to dnes vypadá u konkurence, protože srovnávám se starou sekačkou, ale určitě bych zavítal i k Dakrovi a pořádně všechno porovnal, vyzkoušel, ohmatal. Já jsem totiž byl se svým Dakrem spokojený moc. Jak jsem ale psal, situace se mohla změnit a možná mají tyto nedostatky také. Držím palce při výběru.
FilipFS

Odeslatod Petr100 v Pon 07. Led 2013 17:10:55

Filipe díky za zkušenosti. Krtinců a mravenišť tam mám spoustu,je to poslední chalupa v dědině, sousedí s lesem. Tak budu ještě o tom přemýšlet.
Petr100

Odeslatod Petr100 v Úte 08. Led 2013 17:45:46

Tak jsem znovu koukl na diskuse o Dakru a Vari. S Dakrem se určitě lépe manipuluje ale vidím jeden problém na co si lidi stěžují. Deformaci sekacího kotouče při vjetí na nerovnost. Spodní otočný talíř má jen cca 20cm, u Vari je přes celý průměr sekacího kotouče. Jaké máte s tímto zkušenosti?
Petr100

Další

Zpět na Zahradní technika