ABradio - poslouchej online!

Motúčko-první dojmy

Moderátor: Living

Motúčko-první dojmy

Odeslatod PedroKV v Čtv 20. Led 2011 17:53:54

Tak dnes dorazilo Motúčko. Podařilo se sehnat nějaké peníze, tak jsme do něj šli. Máme zahradu do kopce, všechno taháme růčo, na jaře nás čeká přesun pár tun písku, štěrku a cementu do kopce na desku, tak se bude hodit.

Dám sem první dojmy a fotky. Těch je na webu jako šafránu. Aby ne. Podle výrobního čísla v papírech bylo Motúček vyrobeno něco málo přes 200. Naše je vyrobené koncem října 2010. Cena 10 tisíc je vysoká, takže na dračku asi moc nejde.

No a první dojmy:

-pěkně táhne. Zatím zkoušeno jen na prázdno, ale celkem mě to překvapilo. Traktorový vzorek na pneumatice slibuje, že bude táhnout i v terénu. Neznamená to ale, že za ním člověk musí utíkat. Normální běžná chůza.
08.jpg
Pneumatika

-dokud bylo ještě zabalené-omotané ve folii, bylo mi divné, jak funguje spoušť. Po rozbalení to bylo jasné. Na motorce se otáčí celou rukojetí, tady jen částí. Což je praktické.
03.jpg
Rukojeť

-kolečko je při pojíždění zhruba stejně lehké jako obyčejné. Akumulátor nemá velkou váhu a váha motoru je v ose kola, takže mít zavázené oči a volnoběžku, nepoznáte, s čím jedete. To je velká výhoda. Korba se zdá být o něco menší, než kolečka mají. Ale na fotce je zrovna vyfocené staré kolečko se širokou korbou. Na našem baráku máme kolečko s úzkou, srovnání možná dodám časem. Jaký objem má korba nevím. Na korbě to napsáno není. Někde se píše 60l, někde 80l, těžko říct. EDIT: z diskuse na stránkách výrobce jsem se dozvěděl, že má 80 litrů.
01.jpg
Motúčko a klasika I

02.jpg
Motúčko a klasika II

-ještě k motoru: detailní fotka napoví, jak je nejspíš dělaný naviják. Jen buben s vyfrézovanými drážkami a lanem a očko vepředu v rámu. Zdá se, že výrobce dodává maličko jiné motory než na začátku, protože na originálních fotkách je motor kovově stříbrný a hladký, já mám černý a s vystouplýma drážkama. Origo cena navijáku cca 1300. Za kus plastu a kus lana.. Navíc chybí specifikace, kolik toho lana vlastně je? To se nikde nedočtete.
05.jpg
Motor

-s motorem souvisí i kritika k výrobnímu provedení elektroinstalace. Koneckonců, podívejte se sami.
kolečko zezadu:
11.jpg
Motúčko zezadu

a detail elektroinstalace:
12.jpg
Detail elektroinstalace

Za deset tisíc by si prostě člověk představoval nějakou elegantní plastovou krabičku a ne elektroinstalaci ve stylu vrabčího hnízda. Takhle se dělá elektrika, když se zkouší funkčnost zapojení ve stadiu návrhu. Na finálním výrobku nemá co dělat. Navíc kdo si pořídí trakařovou nástavbu a vyrazí do lesa na dříví, tak aby dával pozor, aby mu nějaká zvedlá větvička elektriku neorvala.

-A zpět k motoru. Na další fotce vidíme uchycení motoru k rámu. Všemocným silikonem je zapatlána průchodka na kabel od baterky k motoru a zakrytováno je to kusem plechu. :-/
14.jpg
Detail upevnění motoru k rámu

Detail s kabelem:
17.jpg
Detail uchycení motoru-kabel

-No a tady musím skočit rovnou k manuálu. Bída, hrůza, děs. Černobílý na recyklovaném papíře (budiž), kde některé fotky jsou příliš tmavé (ovladač volnoběžky). Starší lidé, kteří si motúčko koupí budou brejlit, co to tam vlastně je vyfoceno a co s tím. Opět: za deset tisíc by člověk čekal minimálně větší fotky, lépe větší a barevné. A taky by Bravo mohlo investovat do dvou sponek, aby manuál nebyl jen salát, ale sešitá brožurka.

-Proč jsem ale skákal od motoru k manuálu? No přeci kvůli straně 8-Oprava pojezdového kola. Povolí se dva šrouby a:
-"Vytáhněte kabeláž vedoucí od motoru do rámu až narazíte na svorkovnici kabelů." (nejdříve odstraňte tunu silikonu)
-"Sejměte ochranou izolaci ze svorkovnice. Označte svorku +." (Cože? Ony ty konektory nejsou minimálně barevně označené? Nebo udělané tak, aby nešly přehodit???)
Dál už je postup v pohodě, jen chybí informace o tom, že si uživatel musí koupit kartuš silikonu a znova silikonem zakydat otvor v rámu. A zajímalo by mě, jak je udělaná izolace konektorů v rámu, jestli si musí koupit ještě elektrikářskou izolační pásku.

-K elektrice ještě jednou: cedulka na korbě "Při ponechání bez dozoru vytáhni pojistku". Tahle cedulka mě dostala. Mělo tam spíše být "Při ponechání bez dozoru zamkni na řetěz".
To samé vytažení pojistky doporučuje výrobce, když jedna osoba drží kolečko za rukojeti a druhá za rám u kola. Je to jasné-první může nechtěně spustit pohon a sedřít kůži z ruky toho druhého. Jasný. Ale proč tahat pojistku? Nebylo by lepší-rychlejší, operativnější mít u rukojeti vypínač? Ten, kdo potřebuje dělat, potřebuje dělat rychle a ne furt tahat pojistku, aby nakonec zjistil, že ji ztratil a motúčko bude mít do sehnání nové na okrasu. Výrobce taky nemusel škudlit a jednu navíc přibalit.

-K motúčku není nabíječka. Ta se dá sehnat od výrobce za cca 1000Kč. Věděl jsem o tom a tak jsem v Lidlu koupil procesorem řízenou nabíječku za 500. Umí i gelové akumulátory a poslouží jak na motúčko, tak na fichtla (6V) i auto.

-Trakařovou nástavbu také nebude problém vyrobit. Z fotek se to dá okouknout a když už budete mít motúčko doma, budete vědět přesně co a jak. Díra před kolem na opěrnou stojku už je předvrtána. Taky tam ale mohli dát plastovou záslepku, vypadalo by to lépe a neteklo by do rámu.
04.jpg
Díra před kolem-na Mokař

-Rekuperace je prima věc. Motúčko mi přišlo přepnuté na převodovce na rekuperaci, takže jsem rovnou zjistil jak se s tím jezdí. Na prázdno a na rovince to klade rozumný, příjemný odpor který člověk nejspíš hodně ocení při jízdě z kopce. Kdo kdy seděl v náklaďáku či v autobusu jako řidič, tak má srovnání s retardérem. Super věc.
PedroKV

Re: Motúčko-první dojmy

Odeslatod kvetinka272 v Čtv 20. Led 2011 19:51:01

Tak můj miláček si pořídil motúčko už před více než rokem a je s ním maximálně spokojen. Loni jsme si přiobjednali i radlici na sníh a je to paráda. Fotečky dám zítra, mám je v jiném PC. Doporučujeme kde chodíme a chlapi na dědině :o :shock:
Dobrá nálada nevyřeší všechny Tvé problémy, ale naštve tolik lidí, že stojí za to si jí udržet Obrázek
kvetinka272

Odeslatod PedroKV v Čtv 20. Led 2011 20:02:47

jo, loni jsme si o motúčku spolu dopisovali přes SZ.

Nechtěl jsem, aby můj článek vyšel pouze jako kritika motúčka. Bude to skvělý stroj, který nám hodně ulehčí práci. Chtěl jsem jen poukázat na některé nedostatky. Nedostatky, které by u stroje za takový balík být neměly. Jsou to ale víceméně drobnosti.
PedroKV

Odeslatod kvetinka272 v Čtv 20. Led 2011 22:28:49

Náhodou je fajn že píšeš i zápory. S firmy která to vyrábí mám pocit, že jsou i kritice přístupní a že pokud by dostali podnět od spotřebitele, učitě by se pokusili o nápravu. Připadají mi fajn, nadále s nám komunikují. My to zas tak moc nepoužíváme (jen na vyvážení trávy a v zimě na ten sníh) a tak se neduhy moc neprojevují ;) Proto můžeme jen chválit. Jiná by bylo, kdybychom to víc a častěji používali. To by naše zkušenosti byly bohatší a občas by se i chybička projevila ;) A myslím, že každá konstruktivni kritika je jen přínosem pro firmu, která se snaží ;)
Dobrá nálada nevyřeší všechny Tvé problémy, ale naštve tolik lidí, že stojí za to si jí udržet Obrázek
kvetinka272

Odeslatod kvetinka272 v Pát 21. Led 2011 22:04:08

Tak tady jsou ty slibované fotky ;)
19012010 MOTÚČKO NA SNĚHU 002.JPG
19012010 MOTÚČKO NA SNĚHU 005.JPG
19012010 MOTÚČKO NA SNĚHU 005.JPG (97.63 KB) Zobrazeno 4840 krát
kvetinka272

Odeslatod Petr100 v Sob 22. Led 2011 8:18:48

Také koketuji s myšlenkou koupit tuto mašinku na chalupu. Není tam metr roviny. Hned mě napadlo na zadní "stojky" přidělat kolečka, třeba sklopná. V tomto případě by bylo přední kolo zatíženo poloviční váhou. Pedro myslíš si, že by to funhgovalo? Do prudšího kopce by určitě přední kolo prokuzovalo ale možná při menším kopci by to jelo. Co dělá kuželová štípačka?
Petr100

Odeslatod PedroKV v Sob 22. Led 2011 9:21:46

Taková kolečka se dělají v zahraničí: zkus do google dát "powered wheelbarrow" a dát zobrazit obrázky a už na druhé stránce najdeš, co hledáš. Ale nevím no. Podle mě by ta rukojeť pak musela být jinak-vodorovně se zemí nebo dokonce v obráceném úhlu, abys mohl zatlačit. Myslím, že pokud si kolečko dobře naložíš (na předek), tak ho zvládneš uvézt. Zvlášť když to zvládneš teď. Navíc budeš mít problém ho udržet na místě, protože ti furt bude ujíždět a nebo tam budeš muset dát kolečka s brzdou, což nebude moc pohotové.

Ad štípačka: odpověď přes SZ. Tohle je o Motúčku, tak ať se to nezvrtne.

Na Květinku mám dotaz: mohla bys prosím vyfotit detail připojení pluhu k Motúčku? Díky
PedroKV

Odeslatod kvetinka272 v Sob 29. Led 2011 20:59:17

Tak tady jsou ty dlouho slibované fotečky ;)
29012011 radlice1.JPG

Je to z uzavřeného profilu 4x4
29012011 radlice2.JPG
29012011 radlice3.JPG
29012011 radlice4.JPG

Stávající šrouby se musí nahradit o 6 mm delšími proti stávajícím. Je to k vůli síle patky.
29012011 radlice5.JPG
kvetinka272

Další

Zpět na Zahradní technika