Pochlubte se se svými kuželovými štípačkami

Moderátor: Living

Re: Pochlubte se se svými kuželovými štípačkami

Odeslatod PedroKV v Stř 02. Bře 2011 7:45:27

díky, to já vím, jenže cena = 10 tisíc korun. :-/

Zjistil jsem v elektromotor servisu pár věcí:
-motor byl zřejmě převinovaný a zřejmě blbě. Nemá 3kW ale 4 a nemá takovou sílu, jakou by měl mít, uvnitř je prý nějaký prázdný. Nové převinutí+ ložiska prý do 3 tisíc.
-do trojúhelníku zapojit nejde. Muselo by být mezi fázemi 230V, což u nás není (mezi fázemi je 380V).
-motor, který jsem si vyhlédl na inzerci (5,5kW 1425ot/min) je na draka, protože má 380V do trojúhelníka, při zapojení do hvězdy by neměl takový výkon, a při rozběhu do trojúhelníku bych musel mít jistič 25-35A (teď mám na baráku (ještě původní el. před rekonstrukcí) 12,9A) a nebo rozběh hvězda/běh na trojúhelník, což znamená další náklady s tímto řešením a stejně při 12A to ten jistič pobere jen tak tak, spíše ne.

Takže mám 3 varianty:
1) převinout původní motor. Sice cena, ale zase nemusím předělávat štípačku, elektriku, kužel a prý to při převinutí a tím že má mít 4kW bude štípat.
2) počkám, jestli známý něco nedotlačí z práce
3) použít vřeteno a převod přes klínový řemen. Opičárna, ale snížil bych otáčky ale zdvojnásobil sílu.
4) úplně jinej motor, ale to může být loterie.
PedroKV

Odeslatod PedroKV v Čtv 10. Bře 2011 14:52:20

Hm, v servisu byli fakt profíci. Po týdnu z nich vypadlo, že motor má opravdu 3kW a tak výkon odpovídá štítkovému.. :-/
PedroKV

Odeslatod PedroKV v Sob 19. Bře 2011 15:28:42

Tak jsem sehnal 5,5kW 900ot/min za 4 tisíce, starý MEZ, ale prý snad nový, jen vybalený, zrovna putuje směrem ke mě z druhého konce republiky, tak uvidíme. Akorát budu muset vyměnit elektriku na štípačce, kužel za průměr 38mm a podružný 3f jistič na domě.
PedroKV

Odeslatod Petr100 v Ned 20. Bře 2011 4:58:39

Tak to je již o něčem jiném. I pařezy budeš štípat. :-) Těším se na video.
Petr100

Odeslatod MarušK v Stř 23. Bře 2011 7:16:13

Pedro, kuželovou štípačku jsme si dělali v loňském roce. Před tím jsme prostudovali docela dost diskusí a využili rady, na kterých se diskutující shodli. Za jednu důležitou, na které se všichni shodli, jsme považovali přivaření klínu na desku pod kužel. Klín napomáhá rozevření štípaného špalku a při štípání menších kousků zajistí, aby se pod kužel menší špalíček nezasekl. Když jsme neměli správnou velikost klínu, tak se nám opravdu pod kužel dřevo zaseklo. Na tvé fotce klín není - už jsi štípal nějaké menší kousky? Viděli jsme takovouto štípaču, kterou si soused udšlal někdy kolem roku 1960 a taky měla pod kuželem klín.
Jinak - tato štípačka je bezvadná - hromada špalků je rozštípaná za chvíli. Máme ji na dvou kolečkách a s rukojetí, takže mobilní - zatím jsme maximálně spokojeni.
MarušK

Odeslatod PedroKV v Stř 23. Bře 2011 14:04:15

Však já jsem četl taky hromadu diskusí, ovšem klín pod kuželem nevyřeší slabý motor. Kdyby sis tu diskusi přečetla, tak bys věděla, že jsem udělal první test a ten skončil na cca 18cm špalku, kde se zasekl opakovaně motor. Klín tam nebyl proto, že šlo jen o test a vzhledem k výšce trnu nad deskou (asi 6cm) a průměru špalku nebylo možné, aby se podtočil. Až bude finále, klín tam samozřejmě přijde. Ale nechci ho tam vařit, abych ho pak flexovat dolů.

Jinak už mám ten motor 5,5kW, jde natvrdo do hvězdy zapnout, aniž by shodil 16A jistič. Ale rozjezd je pořádně natvrdo, motor úplně poskočí.
PedroKV

Odeslatod forrest007 v Stř 30. Bře 2011 13:52:50

Sem taky o tomhle premyslel, kuzel sem nasel na pude, ale myslim si obecne o tehlech stipackach, ze s tim pujde stipat jen nejaky maly spalky. Nebo myslis Pedro, ze to zvladne delkove i 50 - 55 cm poleno? tak od 16 cm prumeru vejš?
To vis, ja do kotle i do krbu narvu 50 cm delky o prumeru do 20 cm, takze to vetsi, je potreba stipnout aspon pulkou ...
forrest007

Odeslatod PedroKV v Stř 30. Bře 2011 18:03:28

já teda myslím, že nevím.. :-)

Dnes dorazil kužel o správné díře na hřídel, tak asi zítra to testnu, dám vědět.
PedroKV

PředchozíDalší

Zpět na Zahradní technika