Pochlubte se se svými kuželovými štípačkami

Moderátor: Living

Re: Pochlubte se se svými kuželovými štípačkami

Odeslatod PedroKV v Sob 21. Dub 2012 14:25:02

vypadá hladký (na fotce), ale závit má. Pak už je to jasné, kužel se točí, stačí na něj mírně natlačit špalek, stačí tak 1-2cm, než se to dobře chytné a štípačka si špalek nacucne na sebe a rozštípne ho.

Přes víkend ji snad dodělám, tak nafotím, natočím a dám to sem.
PedroKV

Odeslatod Kačenka Ř v Sob 21. Dub 2012 14:29:23

Myslím, že jsem se právě zamilovala (a tím nemyslím do Vás, ale do štípačky). Jezdíme s holkama z basketu (4 maminy) často k nám na chalupu a když nám chlapi třeba vypálí všechno dřevo, do sekání sukovitých špalků se nám vůbec nechce. Takže buď tam na dveře dám smaltovanou cedulku: "Když odcházíš, naštípej dřevo", nebo si nechám koupit nějaký vynález tohohle typu. Ještě jsem viděla pákový štípač, to bude asi pro bojácnou ženu pohodlnější, než hlučný motor? :smile-64:
Kačenka Ř

Odeslatod PedroKV v Sob 21. Dub 2012 14:34:34

cedulka bude stejně účinná jako cedulka "sklápěj po sobě prkýnko" :-)

motor není hlučný, je to elektromotor, pokud je hlučný, tak má ložiska v pr..

Pákovou štípačku neznám-pošli odkaz. Jinak kuželová se dá vidět v akci na youtube.com
PedroKV

Odeslatod PedroKV v Ned 22. Dub 2012 13:29:29

Tak a story štípačka je u konce. Po roce jsem jí konečně dal do kupy, už chybí jen kabelová průchodka na motor a je to komplet. Štípačka je pěkně těžká-odhaduju tak 150kg, jen motor váží 100kg. Kolečka bych příště dal větší.

Tady je fotostory:
01.jpg
Nejdřív jsem sehnal od táty motor. 3kW, 1450ot./min. K němu i správný kužel od p. Kubálka z Ústí n/L.

03.jpg
Motor byl hrozně zahnojený, tak jsem ho očistil drátěným kotoučem ve vrtačce. Vrtačka (B&D) to nepřežila. Ale udělala skoro celý motor a už po natření základovkou vypadá jako nový.

05.jpg
Finální nátěr. Motor vypadá skvěle.

08-kolečko.jpg
Kolečko z Baumaxu. Naštěstí jedno zvládne 100kg. Štípačka je na dvou kolečkách vzadu.

11.jpg
Přišel čas si nakreslit, jak bude vypadat stolek na štípačku a pustit se do výroby. Zde pomůcka na svařování do pravého úhlu a aby se železo při svařování nestáhlo.

12.jpg
Mezitím jsem sehnal i svařovací magnety. Skvělá věc, nevím, jak jsem bez nich mohl dosud fungovat!

13.jpg
Fotka z dílny, stolek je skoro hotov.

14.jpg
Chybí jen ocelový plát na stolek na poleno. Tak zatím jen dřevěná deska.

17.jpg
Objel jsem sběrny. Když už měli vhodný plát (tloušťka 1cm), tak měli zrovna moc práce na to, aby mi ho autogenem uřízli. V jedné byli alespoň tak milostiví, že mě nechali se připojit na 230V a já si tak mohl plát uříznout flexou. Sežralo to asi 3ks 125mm kotoučů (tl.1,6), ale mám plát a navíc přesně uřízlý. Sehnal jsem tam i 3mm plech, bude na spodek štípačky. Když bude stát v garáži, budou se tam moc pokládat nějaké věci.

18.jpg
Denní fotka kostry. S novým železem se pracuje parádně.
PedroKV

Odeslatod PedroKV v Ned 22. Dub 2012 13:43:11

pokračování:

21.jpg
První zkouška!

23.jpg
Přesto, že jsem něco cvičně naštípal, výsledek byl špatný-motor je slabý. Nechal jsem ho zkontrolovat v navijárně, motor je v pořádku. Ale prostě nestačí, ve větších polenech se zastaví.

24.jpg
A tak jsem přes internet sehnal starý, ale nikdy nepoužitý motor MEZ Mohelnice. 5,5kW a 950 ot./min. dává jistotu, že tentokrát to bude fungovat. Cena 4 tisíce.

29.jpg
Nový motor=jiné rozměry patek, tak jsem musel předělat příčky.

30.jpg
Druhá zkouška štípačky, první s novým motorem. Připojil jsem ho jen tak natvrdo na síť. Podle očekávání štípe i velké špalky a ani neškytne. Super.

33.jpg
A tady už ji máme krasavici v plné kráse. Pro snažší manipulaci jsem jí vyrobil ještě zasouvací madla.

34.jpg
Kabely jsem schoval do husích krků, aby byly chráněné a pěkně to vypadalo. Pod kuželem je klín a před motorem ještě k desce přivařené krycí plechy, chrání čelo motoru před špalkem. Ty plechy byly takový kompromis, ještě uvidím, jestli je nebudu muset předělat. Takhle vychází nejlíp vzhledem k díře v kuželu a upevňovacím šroubům a zároveň konturám motoru.

37.jpg
Zadní strana. Elektriku dodal známý za děkuju, jinak by vyšla dost draho.

39.jpg
Čelní pohled. Madla zasunutá.

40.jpg
Ovládání motoru. Vpravo otočné spínače s aretací, vlevo Stop hříbek. Je to v takové výšce, aby v případě nouze šlo do hříbku kopnout levým kolenem.
PedroKV

Odeslatod Petr100 v Sob 28. Dub 2012 6:50:09

Pedro moc pěkné.
Petr100

Odeslatod Kačenka Ř v Čtv 17. Kvě 2012 8:31:29

Jsem zmatená, pákový štípač byla taková konstrukce, kde se klínek zatlačoval do špalku na stolku pomocí dlouhé páky, všechno bez motoru. Ale kde jsem to viděla, to je mi záhadou. Strávila jsem pár minut gůglením, ale nacházím jenom motorové štípače všeho druhu, nebo jeden nožní mechanický http://www.uni-max.cz/nozni-stipacka-dreva/d/img/. Manžel na chatu koupil novou sekeru fiskarsku na dlouhé rukojeti a byl z ní tak nadšený, že si něco udělal se zádama. Volejbalisti...
Kačenka Ř

PředchozíDalší

Zpět na Zahradní technika