Zahradní sekačka

Moderátor: Living

Re: Zahradní sekačka

Odeslatod cosmicboy v Pon 23. Kvě 2011 19:36:58

Předně vám všem děkuji za reakce! Co to tady tak čtu, mé rozhodnutí se nějak bortí :D. O systémech (OHC, OHV a SV) jsem neměl ponětí, respektive jsem si to u sekačky neuvědomil. Pochopil jsem tedy, že motor Honda se systémem OHC je asi "top". Co se výkonu motoru u toho Partnera týče - také jsem narazil na různých stránkách na různé hodnoty... Nicméně ta Stiga 48 se mi hodně líbí! Jen nevím jak je to s originalitou motoru - narazil jsem na nějaké diskuze, kde bylo uvedeno, že jakmile není celá sekačka "Honda", nemusí se jednat o Honda motor, ale jeho čínskou kopii. Tím ale samozřejmě nechci Čínu nijak hatit. Ještě jedna drobnost - zatím mám zkušenost jen se sekačkou Oleo Mac (http://www.mountfield.cz/sekacka-g-44-p-1SEK2104.html) - ta mě ale moc neoslovila. Známý ji má a již po roce je celá "rozvrzaná", při hustší trávě se zakucká a chcípne a hlavně nemá moc kvalitní sběr - hodně trávy zůstává ležet na zemi. Mimochodem - co říkáte na sekačky právě od Mountfielda? Třeba tato - http://www.mountfield.cz/sekacka-xs-50- ... K2048.html. Otázkou je, jestli nejsou moc předražené. A poslední postřeh (od kolegy z práce) - Husquarnu raději ne, prý ty jejich futuristické tubusy stojí za prd a stále se ucpávají - už raději sekají bez koše a pak hrabou...
Naposledy upravil cosmicboy dne Pon 23. Kvě 2011 20:12:59, celkově upraveno 1
cosmicboy

Odeslatod PedroKV v Pon 23. Kvě 2011 19:52:00

Filo: to, že v testu není uveden motor mě taky zarazilo. Takový test netest.

Ta Husqvarna s tubusem na výhoz dopadla v testu nejhůř, tak na tom něco bude.
PedroKV

Odeslatod Filo v Pon 23. Kvě 2011 21:50:42

S tema systemama... da se to najit na wikipedii, jak to funguje a v cem jsou rozdily. Obecne:

SV - side valve, ventily jsou ze strany valce, ventil je odspodu a spalovaci prostor je v miste nad ventily rozsiren do jakesi spis elipsy. Vyhodou je jendoduchost konstrukce, nevyhodou je tvar spalovaciho prostoru, ktery neni zrovna optimalni a z principu nizky kompresni pomer. To vede k horsimu pomeru objem/vykon, horsimu spalovani, vetsi spotrebe paliva na dany vykon a horsim emisim.

OHV i OHC maji ventily zvrchy valce nad pist, v tom jsou stejne, )OHV over head valve) lisi se umistenim vackoveho hridele/

OHV - vackovy hridel je u klikoveho hridele, ventily jsou ovladany pres vahatka pomerne dlouhymi zdvihatky. Vyhodou je jednodussi konstrukce a mechanicka odolnost a trvanlivost, nevyhodou to, ze hmota ovladajici ventily je relativne velka a vzhledek k romerum (treba zdvihatel) a pouzitym materialum je obtiznejsi udrzet to v zavislosti na tplote a opotrebeni v tolerancich napriklad vuli. Vacka byva pohanena ozubenym soukolim od kliky.

OHC - vackovy hridel je v hlave a ventily ovlada primo pres vahatka. To lze dobre vyladit na optimalni hodnoty otvirani atd, ale potiz je s pohonem vacky. Pohon obvykle zajistuje v motorech pro auta remen (s nutnosti vymen, zajisteni napinani atd), pripadne retez (ktery je ale tezsi, trochu se vybehava taky a je hlucnejsi) pripadne soustava ozubenych kol (coz je drahe a vpodstate se to nepouziva).

OHC je IMHO pro takhle male motory zbytecna komplikace s pohonem vacky, OHV mi pripada pro danou aplikaci rozumne.

Kazdopadne, az na moznosti, kdy nevim co s penezma je IMJHO sekacka za 15 tKc na 600 m2 trochu prehnany kladivo. Ja na dvakrat tolik koupil cinsky OHVm tak uvidime, jak dloho to bude chodit...

Honza
Filo

Odeslatod rumcajz v Úte 24. Kvě 2011 6:24:08

http://www5.briggsandstratton.com/eu/cz ... s/engines/

tutaj jsou motory brigssu ... řada 600 má sv rozvody i když to nepíšou, řada 700 má nějaký DOV a 800 má OHV...

výkon tam nepíšou ale krouták u 675 je nějakých 9,2Nm při 3060 ot.... sekačka má ale maximum 2800ot takže bude ještě níže.... honda má kromě vyššího výkonu který je maximální taky kolem tech 3050ot taky větší krouták 11Nm ale při 2500ot ... takže když se zahltí a klesnou otáčky bude v plné síle :-)))

ale to jsou detaily pro štouraly.... kdo si koupí sekačku a nic o tom nevím je spokojený a seče. A je mu uplně jedno jak to vevnitř vypadá. Na druhou stranu je brigss více zemedělský stroj a pojede až do skonání na jakejkoliv benzín a oprava bude relativně levná. propracovanější motor je náchylnější na olej, benzín a zrovna oprava hondy bude dražší.

ja jsem maximálně spokojený a koupil bych znovu ... sekačka je tuhá, perfektně plní koš a když je plný, napěchuje v tunelu tuhou kostku trávy. robustní a výkon je dobrý. Zkoušel jsem mulčoval 20cm trávu na 4cm s mulčovací ucpávkou a bez problémů. minulý rok jsem si pujčoval sekačky a zkoušel a jedna byla slabá a druhé su ucpával tunel a jezdil jsem s klocíkem na vyšpárávání a sečení bylo na zlost... tak jsem nechtěl dopadnout na dalších 10 let a raději si připlatil.
rumcajz

Odeslatod cosmicboy v Úte 24. Kvě 2011 8:21:01

Takže když to shrnu, tak má každý motor svá pozitiva i negativa a ve výsledku je to prašť jako uhoď :). Ještě bych se rád zeptal na údržbu - olej se vymění po prvních 5ti hodinách provozu, pak po každých 50ti hodinách. Víceméně to vychází na výměnu oleje 1x za rok... A co svíčka a vzduchový filtr? Předpokládám, že u obou výrobců motorů to bude stejné...
cosmicboy

Odeslatod PedroKV v Úte 24. Kvě 2011 13:34:32

zpravidla se to dělá tak, že první olej vyměníš podle manuálu a pak už nikdy a svíčku až když to přestane startovat. Pečlivější mění olej jednou za rok, svíčku až dožije.
PedroKV

Odeslatod cosmicboy v Úte 24. Kvě 2011 20:23:11

Olej po první výměně neměnit? To se mi nějak nezdá... :smilie11:
cosmicboy

Odeslatod PedroKV v Úte 24. Kvě 2011 21:01:20

já netvrdím neměnit, já tvrdím, že to málokdo dělá. Po roce si totiž většina lidí nevzpomene, ta, co si vzpomene zrovna olej nemá a ta co si vzpomene a má olej, tak nemá čas a má vyrostlou trávu.. Rodiče manželky mají sekačku asi 3 roky a nový olej viděla 2x: poprvé po zakoupení sekačky a podruhé po asi 10h sekání.

Já to rozhodně nedoporučuju, ale realita je už taková
PedroKV

PředchozíDalší

Zpět na Zahradní technika