Bylinkové království

Moderátor: Living

Re: Bylinkové království

Odeslatod Ljuba v Pát 29. Kvě 2009 10:46:52

pohlová napsal:Musím vám poslat svojí oblíbenou bylinku.Je to Aloisie voní po citronu a je to trvalka. Ani nevím co léčí,já jí přidávám do čaje a určitě mně pomáhá povznášet mysl.

Alojzia trojlista(citronova) sa pouziva pri priprave cajov a v potpourri. Cerstve licty sa pouzivaju pri priprave olejov, do napojov, do pudingov, na pripravu cukroviniek, ovocnej zelatiny alebo domacej zrzliny.
Listy macerujeme v mandlovom oleji na masaze.
Na opuchnute oci pripravujeme zapar. Zapar vo forme caju ma upokojujuci ucinok pri zapale pluc alebo nosnych dutin, zlepsuje travenie, odstranuje plynatost. Caj uvolnuje zaludocne krce, ucinkuje pri nevolnosti a palpitacii.
Dlhodobejsie uzivanie moze viest k zazivacim tazkostiam
Ljuba

Odeslatod Ljuba v Pát 29. Kvě 2009 10:56:36

Mne pazitka tiez nikdy dlho nevydrzi, neviem preco. A to boli casy, ked mi aj prezimovala v kvetinacoch. :smilie11:
Kvoli nedostatku miesta mam hlavne kuchynske bylinky. Petrzlen, kopor, pazitku, salviu, tymiany, rozmarin, majoranku, saturejku, oregano a bazalky. Bazalka je srdcovou zalezitostou mojho manzela, tak mam jej najviac a rozne odrody. Odkedy ju pestujem zo semienok, nemam s nou problemy. :D
Nefotim u nas prsi.
Ljuba

Odeslatod luci v Čtv 04. Čer 2009 12:32:30

prosim poradte mi jak pestovat bazalku ...
mela jsem 6 kvetinacu s klasickou zelenou bazalkou .. dala jsem ji na ruzna mista .. plne slunce polostin normalni truhlik jinde samozavlazovak ... a po case bud chcipla uplne a nebo povadaji listy :-(
cervene a svetlezelene bazalky jsou ok .. jenze se 4ma bazalkama nevystacim .. i tech 10 je malo :-)
luci

Odeslatod Ljuba v Čtv 04. Čer 2009 21:57:34

Suhlasim, bazalky nikdy nie je dost. :D Mne sa zda, ze bazalku je jednoduchsie pestovat ako ine bylinky. Rychle rastie a odkedy pestujem zo semien, tak nemam ani problemy s hubovymi chorobami.
Tu by bol strucny navod http://www.garten.cz/a/cz/2817-ocimum-b ... lka-prava/
Mam ju v obycajnej zemine pre balkonovky, do ktorej pridavam piesok, trochu dreveneho uhlia a hranulovany kravsky hnoj. Ma rada slniecko, ale musi zvyknut postupne. Lepsie je ju chranit pred dazdom, aby ju nenapadli hubove choroby. Potrebuje vela vody, ale mne lepsie rastie v normalnych kvetinacoch. Moze sa aj osprchovat (ked su horucavy a vadnu listy), ale tak aby listy vyschli do noci. Cervena je chulostivejsia, zelena - odolnejsia. Neznesie dlhodobe teplotu pod 15°C, takze von ide neskoro a skor konci ako ine bylinky.
Moja tohtorocna bazalka. Od marca uz narostla, hoci som z nej uz parkrat urobila pesto (ked zastipovala) :mrgreen:
Přílohy
DSC_0272.jpg
DSC_0270.jpg
Ljuba

Odeslatod ijhm v Ned 27. Lis 2011 19:04:25

Spomienka na leto: http://www.mraz.biz/albumy/bylinky
teraz len sušené a už to nieje ono.
ijhm

Odeslatod lenaluna v Pon 06. Úno 2012 13:07:14

Nádherné, také bych chtěla mít tak velkou bylinkovou zahrádku. Jenže vloni jsem pěstovala pár bylinek za oknem a protože nejsem zvyklá na přidávání bylinek do jídla, tak jsem je jenom tak pojídala. To bylo taky dobré, ale v jídle bych je viděla radši. Takže se nejdříve s nimi budu muset naučit vařit a potom bych chtěla mít i bylinkovou zahrádku. Už se nemůžu dočkat, až si budu jídla chutit živou, čistou a úžasnou přírodou.
Pro všechny pejsky nosící psí oblečky máme několik tipů pro oblečky pro psy.
lenaluna

Odeslatod martinalulejova v Úte 20. Úno 2018 22:00:36

Já jsem dnes psala článek o pěstování oregana s mými fotkami - Jak pěstovat oregano.
Mé zkušenosti, rozmnožování, substráty apod. Dejte mi vědět prosím, zda byste tam ještě něco doplnili. Za každou radu Vám budu vděčná :) Děkuji, Martina
martinalulejova

Předchozí

Zpět na Balkónové květiny