srnky, laně, pohroma na zahradě

Moderátor: Living

srnky, laně, pohroma na zahradě

Odeslatod dáša v Ned 18. Úno 2018 19:38:51

Dobrý den, myslím, že tady v minulosti již podobná diskuze byla. Zkusím založit novou. Vím, že to není jenom můj problém. Máme chatu v Beskydech, neoplocenou a přímo u lesa. S tím, že čtyřnohé kamarádky budou škodit mi bylo jasné, jsou tam doma.
Ale poslední 3-4 roky to opravdu narostlo. Nemají žádné zábrany a chodí si k nám jako do cukrárny. Budiš.
Chtěla bych poradit, jestli máte někdo vlastní zkušenost s nějakými rostlinami, které by míjely, nevšímaly si jich. Loni mi sežraly vše, a to doslova. Nevšimly si aksamitníků. Tak nevím jestli je to náhoda nebo opravdu jim tato letnička nechutná. Mohl by mi tady někdo napsat vlastní zkušenosti a poradit co zasadit? Keříky, kytky trvalky, letničky, skalničky, cokoliv.
děkuji
dáša

Re: srnky, laně, pohroma na zahradě

Odeslatod richardsonec v Stř 25. Dub 2018 11:40:45

nějaké pachové pasti by mohli pomoci. Si myslím.
richardsonec

Odeslatod Bubločka v Stř 09. Kvě 2018 21:31:47

Pouze oplocení do dostatečné tloušťky ve kmeni (cca 3cm) či výšce koruny (150 cm) pomůže rostlině přežít srnčí hody. Jsou neuvěřitelně mlsné. Ochutnají a spasou téměř vše. Překážkou nejsou trny růže či (jedovatý) :smiley25: tis. Nezoufejte, jsou existuje pár rostlin, kterých si nevšímají. Osvědčené jsou rododendrony, azalky, pichlavé hlohyně či dřišťály. Nevoní jim ani levandule a v podstatě všechny éterické rostliny. Jinak zbývá plotit, plotit, plotit...

Jo a pachové pasti opravdu nefungují!!!
Bubločka

Odeslatod poutnik85 v Úte 29. Kvě 2018 12:31:19

Zdravím, rozhodně pomůžou již zmíněné pachové pasti (odpuzovače). Jen je dobré zjistit si, jestli nejste v ochranném pásmu atd., ať nemáte problém se správou lesů.
poutnik85

Odeslatod vjalenka v Stř 06. Čer 2018 8:30:22

Proti srnám a laním nepomůže NIC kromě dostatečně vysokého plotu, s tím že jelen klidně přeskočí i 1,80m.Pachové ohradníky jsou k ničemu na ně si zvyknou.Klidně se nám pasou i nad psí boudou, kde tou dobou leží pes.Ožrali mně i rododendron a azalky, keře s 2cm trnama, krásně velký, prudce jedovatý tis, zkrátka vše co jim přijde do cesty.Dokonce přeskočí i tzv. farmářské ploty.Bydlíme v Javorníkách, vím o čem mluvím, chystáme se plotit. Ovocný sad je již oplocen, jinak neměl šanci.
vjalenka

Odeslatod Builder07 v Úte 03. Bře 2020 10:14:17

Musím doporučit jedině oplocení. Všechno ostatní jsou takové kroky jen na oko.. chápu, že třeba nechcete oplotit místo na chatě ale jinak se zvířat nezbavíte. relativně vysoký plot alespon ten 1,6 - 1,8 m a měl byste mít klid.
Builder07

Zpět na Zahrada