ABradio - poslouchej online!

japonský topol

Moderátor: Living

japonský topol

Odeslatod kotulek v Úte 29. Bře 2011 10:27:24

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s pěstováním topolů? Chtěla bych si je vysadit na zadní a nevyužívané části zahrady. Jde mi o získání dřeva do krbu. Zajímalo by mě jak hoří a nakolik poškodím trávník při kácení stromů. Kácet bychom chtěli asi únor/březen, ještě na zmrzlou půdu. Díky všem za info.
kotulek

Re: japonský topol

Odeslatod sany v Úte 29. Bře 2011 11:35:42

Počula som o pestovaní tohto topoľa, ale vlastné skúsenosti nemám. Daj si v googli do vyhľadávača "pestovanie japonského topoľa", vyhodí Ti mnoho odkazov.
sany
sany

Odeslatod zdenek pospisil v Úte 29. Bře 2011 13:01:02

Ahoj co sem se tak díval po netu když sem se o to zajímal, tak dřevo z jap. topolu obsahuje hodně vody a je problém se sušením aby neplesnivělo a pak hoří jako papír, takže aby s tím člověk mohl aspoň trochu topit musel by toho nasadit aspoň hektar. Lidi to spíš pěstujou protože jsou na to dotace a dřevo se pak vykupuje na dřevoštěpku. Největší problém je pak zlikvidovat plantáž, musí se opravdu důkladně vyorat všechny kořeny jinak se toho nezbavíš a můžeš "zaplevelit" i okolí. Proto pěstování jap topolu podléhá povolení odboru životního prostředí kde musíte doložit kde, jak, kolik a jak to pak zlikvidujete.

Toliko teorie, otázka jestli se tu ozve někdo kdo s tím má praktické zkušenosti a není zároveň prodejce řízků a sazenic, ti vám to vychválí do nebe. Dost lidí doporučovalo na topení akát, ale ten je taky prevít a musí se hlídat aby se nepřemnožil.
zdenek pospisil

Odeslatod kotulek v Stř 30. Bře 2011 7:43:29

Já jsem to pěstování topolu na netu hledala, ale našla jsem samé pozitivní info od prodejců řízků a sazenic. O plesnivění dřeva jsem teda nic nevyčetla. A má prý lepší výhřevnost než smrkové dřevo, kterým teda v krbu topíme běžně. Nedá se to samozřejmně srovnat s tvrdým dřevem. Proto se snažím načerpat informace od někoho, kdo si to vyzkoušel. Že to hoří jako papír jsem se ještě nikde nedočetla.
kotulek

Odeslatod zdenek pospisil v Stř 30. Bře 2011 10:50:18

to kotulek: Pochopitelně že na stránkách prodejců sazenic se nedozvíte kritiku, chtějí prodat....

Takže konkrétní kritika je zde: http://www.energoportal.cz/forum/vyroba-biomasy/topol-japonsky-0057/?stranka=2

"Japonsky topol mne docela zklamal. Roste sice jako z vody (vsak take mame pozemek u potoka), ale to je tak vsechno. Zatim to stepkujeme a pouzivame na mulcovani, topit se s tim pri nejlepsi vuli moc neda. Leda ze byste mel obri plochu, kde vam ta stepka muze vyschnout. V hrubsi vrstve to uzasne plesnivi. Problem je v tom, ze tenhle topol obsahuje v prumeru 52% vody, coz mne vubec nenadchlo. Procetla jsem si vysledky pestovani jedne nemecke plantaze a tam to jako biopalivo vubec nedoporucuji. Uz kvuli zminovanemu procentu vody, ale hlavne kvuli plesniveni. Topolove drevo se musi totiz susit elektricky, jinak vam polinka zplesnivi. Takze to neni ani ekologicke, natoz ekonomicke. Pokud bydlite na vsi, domluvte se z hajnym, ze se budete starat o cast lesa a ziskate tak drevo zdarma. Lesy CR na to maji nejaky program. Je to jednodussi, nez se drbat s nejakym topolem ktery ani neni z Japonska a nechat si zaplevelit svuj pozemek. Parezy se totiz musi vykopat, jinak to porad obrazi."
je tam toho vic, ne jen tento přízpěvek

a zde: http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=39&t=84
"Nicmene drevina ma skutecne neuveritelny prirustek rocne a tedy vysoky vynos na hektar. Proto se take jeji pestovani tolik rozmohlo. Co se tyka dotaci, 70.000,-Kc vypada jako velka castka, ale pokud si prectete co to obnasi v prvnich dvou letech, tak Vas mozna prejde chut. Ze srandy jsem si to pocital a ziskove je to pouze v pripade ze mate moznost z toho udelat stepku. Na palivove drivy se to moc nehodi, drevo je hodne mekke a mokre."
zdenek pospisil

Odeslatod Petr Michna v Stř 06. Dub 2011 14:34:46

Docela nepěkné zjištění a další dotační tunel? Přitom o tom všichni tak básnili.
Petr Michna

Odeslatod Hana+3ks v Úte 03. Kvě 2011 10:33:44

o dříví od LČR zdarma teda nic nevím, ale tzv. samovýroba, kdy si vyberete z těžebních zbytků, popř. sám zkácí revírníkem určené stromy vychází velmi levně. Kontaktujte nejbližší lesní správu, ale zájemců je víc než dřeva v rozumné vzdálenosti od vesnice.
http://www.lesycr.cz/cs/kontakty/lesni-spravy.ep/
Hana+3ks

Odeslatod zdenek pospisil v Stř 04. Kvě 2011 7:40:31

Hanko, podle zákona můžete bez povolení zadarmo sbírat dřevo (spíše klestí) do průměru 7 cm. Týká se to ale myslím pouze státních lesů, kvůli vstupu na pozemek a odvozu dřeva.

viz: http://www.energoportal.cz/forum/tezba-dreva/samovyroba-dreva-32440/?retezec=samov%FDroba
zdenek pospisil

Další

Zpět na Zahrada