Založení trávníku

Moderátor: Living

Založení trávníku

Odeslatod radus v Stř 09. Zář 2009 13:41:35

Pročítala jsem diskuze o založení trávníku a většinou se to nakonec zvrhne ve výměnu fotek kytek dvou nadšených zahrádkářek. Prosím poraďte, jak na založení trávníku (pokud možno bez foteček kytičeček :-)).
Máme jílovitou půdu na kterou jsme v zimě nechali navézt 10-20cm ornice, která na sněhu vypadala krásně černě. Teď už tak nadšená nejsem, protože když na to zaprší, tak je to lepidlo a když to vyschne, tak to ztvrdne na kámen. Na jaře jsme nechali hromady rozhrnout a v létě uhladit lžící od bagru, ale když to teď chci rozhrabat hráběma, tak se do toho nedostanu.
Jaký doporučujete další postup? Máme si půjčit nějaký kultivátor a rozhrabat to? Má se hlína promíchat s pískem?
Sice jsem odpůrce chemie, ale máme tam bodláky, falešné heřmánky a další podobné vytrvalé potvory - co použít na odplevelení? Z jak dlouho poté se dá zasít trávník? Jaký je postup setí? Má se to pak válcovat, hnojit, ...? Jakou trávní směs byste doporučili? Nechci sterilní anglický, ale nějaký luční trávník, o který se nebudu muset moc starat.
radus

Re: Založení trávníku

Odeslatod Flamu v Čtv 10. Zář 2009 9:59:07

Radus my jsme zakládali trávník o víkendu a máme hodně podobnou půdu, tak ti teď napíšu jak jsme to udělali, ale ještě nemůžu říct, jestli to byl správný postup, zatím první travičku vyhlížíme.
Nejpreve jsme Roundapem otrávili džungli co se nám přes léto na zahradě vytvořila (to bylo před měsícem) pak jsme co se dalo vytrhali ze země, co se nedalo to jsme zaorali.
To byl druhý krok. Vzali jsme rýč a celou zahradu "poryli" mohli jsme si na to objednat speciální stroj, ale bylo to drahé.Ve vašem případě, když máte ornice jen 10-15cm bych byla s tím rytím opatrná...
Další krok. Půjčili jsme si za pár stovek kultivátor a vziklé hroudy rozorali, hlavné ten jíl co se dostal na povrch šel špatně, ale naštěstí ho nebylo moc. No a pak jsme to celé rozhrabali hráběma, v rámci možností srovnali, zaseli, semínka hráběmi trošku zapracovali do půdy a nakonec uválcovali. A teď už jen kropíme a modlíme se, aby celá taotročina k něčemu byla ;)
Flamu

Odeslatod Lenis v Čtv 10. Zář 2009 10:19:18

vy máte zahradu u nás? Jako bych četla mé zkušenosti :?

Byť bydlíme v kraji, kde jsou samé úrodné černozemě, na zahradě máme hnus, hnus, hnus. Po dostavení domu firma zjistila, že máme dům utopený a hromady úrodné půdy odvezli - což nám jaksi nedošlo. Hnusnou půdu, udusanou od strojů, překryli zhruba pěti centimetry ornice - možná ani pěti ne. Jsme prostřední řadovka a začali jsme urychleně na trávníku pracovat. Randapem jsme nic polévat nemuseli, bylo to docela čisté, celou zahradu jsme přeryli - což byla chyba největší, protože tím jsme na povrch dostali hnusný těžký jíl a dolů zaorali trochu té hezké půdy. Jenže nic jiného nám nezbylo, pokud jsme chtěli tvrdost země trochu narušit. Po rytí nám zbyly na zahradě hroudy země, ty tvrdé jsme zahodili, ty méně tvrdé jsme trochu narušili vertikulátorem (ale takovým domácím, nebyl moc dobrý), já jsem jak blbá rovnala zahradu s hráběma, pak jsme zaseli trávu - hřišťovou směs, po zahradě se nám válí a běhá pes. Tráva kupodivu vzešla a musím říct, že i po zimě, kdy byla tráva fakt nechutně vyhnilá jsme nepolevili, ještě jsme trávník vylepšili a teď máme nejhezčí trávník mezi všema řadovkama (na které vidím z okna - teda ne že bych to dělala denně :-D), ve kterých si maijtelé nechali navézt trávníkové pásy :) Musíme ale neustále hnojit.
Lenis

Odeslatod Flamu v Čtv 10. Zář 2009 11:36:36

Lenis to je pozitivní informace, problém a postup stejný a výsledek oslnivý...začínám se těšit.
Seli jsme v pondělí, tak myslím, že nejdřív o víkednu může být vidět nějaký náznak. Jak moc jste to kropili po zasetí, mám pocit, že to moc přelíváme...známý zahradník nám radil kropit hodně, až už to hlína přestane absorvovat přestat, ale mě se to zdá moc a mám strach, že z té hlíny takhle vyrobíme zase beton :shock:
Flamu

Odeslatod m@rten-work v Čtv 10. Zář 2009 14:11:12

Výborná věc po založení trávníku je natáhnout na osetou zem tenkou bílou geotextilku. Ta zabraňuje rychlému vypařování vody a udržuje teplo a trávník velice rychle vzejde a zesílí. Jinak my jsme hlínu něpřerývali, máme velký pozemek a hrozný jíl. Takže náš postup: Roundup, pokopat motykou-srovnat, vyplet, pohrabat hráběma, pohnojit, vysadit, uválcovat a zakrýt geotextilkou. Každopádně doporučuji kvalitní travní semena Wolf-Garten Fun-výborná směs, rychlá, hustá, krásně zelená a další rok se perfektně seká, protože nemá tak veliké přírustky jako klasické travní semeno.
m@rten-work

Odeslatod Lenis v Čtv 10. Zář 2009 17:50:45

Tak já zase nechci tvrdit že máme dokonalý a bezvadný trávník, to zase ne ;-) ale hodně se o něj staráme, často sekáme, hnojíme, v létě jsme stále zavlažovali, což se o sousedech říct nedá... a tak zatímco na jaře oni měli trávník super jedna báseň a my hrůzu (jak jsem psala, máme psa, ten lehal v zimě na sníh, trávník nebyl ještě pořádně založený - zakládali jsme v říjnu, zima byla poměrně tuhá - na jaře to bylo vážně dost žalostné), teď mají oni na trávníku fleky a my ho máme téměř kompaktní. Ještě teda dovelebuju jeden cíp, tam pes nesmí, ale o víkendu to už zrušíme.

A na jaře znovu :D :D :D Ne, doufám, že ne :)
Lenis

Odeslatod Honza_JR v Čtv 10. Zář 2009 20:04:18

Co jsem vysledoval na jiných webech tak se pro trávník rozhodně doporučuje promíchat hlínu s pískem na golfových hřištích je dokonce až 80% písku. Něco na tom určitě bude protože pokud vytáhnu drh trávy z hromady písku tak má hodně dlouhé a husté kořeny, pokud stejný drn odkopnu z hlíny tak je ta pár krátkých kořínku. A význam to má právě kvůli vláze že si travník v písku dokáže vytáhnout vláhu pěkně z hloubky zatímco povrch je už vyschlý. Minulý víkend jsem proto zkultivátoroval plochu asi 500m2 na to jsem rozvozil tatru písku a znovu lehce ořejel kultivátorem který to pěkně promíchal.
Honza_JR

Odeslatod Hana+3ks v Pát 11. Zář 2009 6:36:50

Dovolila bych si připomínku - geotextilie je ten tlustý (nejčastěji) bílý filc, co se používá při zemních úpravách, trávník by pod ní zašel. Ten jste určitě zakrývali tenkou bílou netkanou textilií.
Zakládání trávníků zdar! :palec_up:
Hana+3ks

Další

Zpět na Zahrada