Založení trávníku

Moderátor: Living

Re: Založení trávníku

Odeslatod LuckyBoy v Pát 18. Čer 2010 12:53:26

Mám pozemek na bývalé louce v mírném svahu, dříve neobdělávaný, nyní sečený 3x do roka, myslel jsem že ten původní porost využiju, ale na sekačku to není, tak budu muset začít znova, původně jsem to chtěl na podzim zorat a na jaře srovnat a vysít trávu, ale nechce se mi tak dlouho čekat, takže dle zdejších diskusí bych to zkusil nyní postříkat rondupem, až to uhyne tak nakypřit rotovátorem, srovnat a v září zasít trávu?
LuckyBoy

Odeslatod markulina v Pát 18. Čer 2010 13:26:11

Dobrý vtip neuškodí

Konverzace

Jednoho dne se Bůh zeptal Sv. Františka ....

Bůh: Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole v USA? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno co vidím jsou zelené fleky...

Sv.František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám „plevel“, ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.

Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu aby tam rostla tráva?

Sv.František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.

Bůh: Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.

Sv.František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají jí někdy i dvakrát do týdne.

Bůh: Oni jí sekají? Suší jí jako seno?

Sv.František: Nikoliv, Pane. Většina z nich jí hrabe a dává do pytlů.

Bůh: Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?

Sv.František: Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.

Bůh: Tak počkej chvilku: Oni to hnojí aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili?

Sv.František: Ano Pane.

Bůh: Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce.

Sv.František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.

Bůh: Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.

Sv.František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady a platí za jejich odvoz.

Bůh: To není možné!! A co dělají aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem, a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?

Sv.František: Po tom co vyhodí listy kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.

Bůh: A odkud tento mulč berou?

Sv.František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.

Bůh: Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?

Sv.Kateřina: „Blbý a blbější“ Pane. Je to opravdu hloupý film o ...

Bůh: To je OK, klidně to pusť. Myslím že jsem o tom už slyšel od Františka.

Autor tohoto vtipu je neznámý, anglická verze dle níž jsem překládal se nachází na http://www.scythesupply.com/God&StFrancis.htm
markulina

Odeslatod Květinář v Pát 18. Čer 2010 15:38:35

Květinář

Odeslatod janina.m v Pon 21. Čer 2010 7:14:33

Pro Radus:
Na odplevelení se mi osvědčil třeba Bluster Lawn Trigger, zničí v trávníku jetel, sedmikrásku, pampelišky. Jinak pak roundup nebo jsou levnější varianty (Dominátor)

Nějaké tipy na travní směsi jsem vyzobala tady vedle v magazínu. : http://www.magazinzahrada.cz/aby-byl-travnik-krasny-vybirame-travni-smesi-46/.

Jestli je tam hodně jílu, to už by chtěla aspoň konzultovat nějakého zahradníka - zakladání trávníků. Bude to chtít možná
dohodti zeminou, měla jsme podobný problém.

tak hodně zdaru
Janina
janina.m

Odeslatod LuckyBoy v Pon 21. Čer 2010 7:31:30

markulina: to je bohužel pravda, já se tomu taky bránil a chtěl louku na zahradě zachovat, bohužel díky množství klíšťat v ní jsem změnil názor.
LuckyBoy

Odeslatod LuckyBoy v Stř 22. Zář 2010 13:50:34

Tak pozemek mám konečně srovnaný a o víkendu chci zasít trávu, není pozdě?
A nevíte čím se zbavit pýru nebo jak se ten plevel jmenuje, rozmnožuje se odenky a dostane se všude.
LuckyBoy

Odeslatod papla v Čtv 23. Zář 2010 11:01:29

LuckyBoy napsal:Tak pozemek mám konečně srovnaný a o víkendu chci zasít trávu, není pozdě?
A nevíte čím se zbavit pýru nebo jak se ten plevel jmenuje, rozmnožuje se odenky a dostane se všude.

Odložila bych to na jaro. Jednak je už dost pozdě, když bude chladno, nemusí to dobře vzcházet.Sice by to možná vzešlo, ale pokud tam máš pýr, tak bych to ještě chemicky likvidovala a trávu dala až na jaro. Čeká mě to samé a hodlám počkat.

Lenis psala jsi že máte psa. Máme taky, velkého, trávníku dává zabrat. Neumím si představit že by nový vzcházející trávník přežil..asi dočasně ohradit, že?
papla

Odeslatod LuckyBoy v Pát 24. Zář 2010 7:35:25

papla : na obalu trávníkové směsi jsem se dočetl že sít se má buď na jaře nebo začátkem podzimu a podzim začal tento týden, takže je to ještě OK. Plevel tam nemám, resp. zatím nevzešel. S tím bojuju jinde a zrovna na ten pýr Roundup nezabírá.
LuckyBoy

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada