Plevel v trávniku.

Moderátor: Living

Plevel v trávniku.

Odeslatod manive v Ned 14. Čer 2009 19:01:38

V nově založeném trávníku se nám začal rozrůstat nějaký plevel. (před setím trávy plevele zničeny herbicidem kaput). Rozrůstaá se v kruzích a vytváří docela silné stvoly. Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost? Poradíte prosím, co je to za neřáda a jak se ho zbavit? Vypadá to, že bez nějakého zásahu expanduje na celou plochu???
Přílohy
aa 022.jpg
aa 019.jpg
manive

Re: Plevel v trávniku.

Odeslatod jacktenrek v Ned 14. Čer 2009 19:23:50

nazev vím ale nemohu si vzpomenout :oops: :roll: tady ti postřik nepomuže je to travina a tu ti žadny bofix či starane nepomuže jedine ručne vytahat či chodit se štetečkem a roundupem a nebo znova založit ..ja ji mel taky ale jen par kousku ;)

Tak jsem si vzpomnel je to Bér zelený http://www.agromanual.cz/cz/atlas/plevele/plevel/ber-zeleny.html
jacktenrek

Odeslatod isys v Ned 14. Čer 2009 20:22:52

Spíše mi to přijde jako ježatka kuří noha.
Ježatka kuří noha je velmi agresivní plevel. Silně konkuruje vzcházejícím kulturním travám. Významně zapleveluje pozdně jarní zásevy trávníků. Koncem léta zastavuje růst a během podzimu z porostu vymizí. To už ale také zahubí chtěné traviny jako kostřavy, jílky, psinečky atd. Takže jedině mechanicky odstranit. Podle fotek bylo asi dost nekvalitní osivo => viz vzešlé plevele. Na osivu se nevyplatí šetřit. Pokud upotřebíte 15 kg pytel, tak doporučuji osivo Barenbrug GAZON, cca 2000 Kč/15kg. Blbě se sežene. Pokud máte menší plochu, tak vemte Wolf Garten Lorettu. Ze zkušenosti - vyhnul bych se českým směsím Sport, Golf, Park či jak se to všechno jmenuje. Letos bych už to nechal a přes zimu se uvidí. Pokud trávník přezimuje v dobré kondici, tak na jaře hluboce zvertikutovat, překrýt kvalitním substrátem a zasít kvalitní osivo.
isys

Odeslatod manive v Ned 14. Čer 2009 20:28:11

Díky. Tak jestli jsem dobře pochopil pokud budu pravidelně sekat, plevel nevykvete - nevytvoří semena a staré rostliny postupně vytrhám je šance se toho zbavit? Ovšem napadá mě jestli se semena nešíří větrem a sousední pozemek není zrovna výstavní plocha - naopak. :palec_down:
manive

Odeslatod isys v Ned 14. Čer 2009 20:39:05

Rozvíjející se stalit a soused ještě nezačal, co? O to důležitější je dobré osivo s dobrou klíčivostí. Trávník je brzy zapojený a plevele pak nemají už moc šanci. Sekání je samozřejmost, ale stejně to budete muset průběžně vypichovat, jinak vám trávu zadusí.
isys

Odeslatod manive v Ned 14. Čer 2009 20:44:27

isys napsal:Spíše mi to přijde jako ježatka kuří noha.
Ježatka kuří noha je velmi agresivní plevel. Silně konkuruje vzcházejícím kulturním travám. Významně zapleveluje pozdně jarní zásevy trávníků. Koncem léta zastavuje růst a během podzimu z porostu vymizí. To už ale také zahubí chtěné traviny jako kostřavy, jílky, psinečky atd. Takže jedině mechanicky odstranit. Podle fotek bylo asi dost nekvalitní osivo => viz vzešlé plevele. Na osivu se nevyplatí šetřit. Pokud upotřebíte 15 kg pytel, tak doporučuji osivo Barenbrug GAZON, cca 2000 Kč/15kg. Blbě se sežene. Pokud máte menší plochu, tak vemte Wolf Garten Lorettu. Ze zkušenosti - vyhnul bych se českým směsím Sport, Golf, Park či jak se to všechno jmenuje. Letos bych už to nechal a přes zimu se uvidí. Pokud trávník přezimuje v dobré kondici, tak na jaře hluboce zvertikutovat, překrýt kvalitním substrátem a zasít kvalitní osivo.

Tak bych řek, že je to ta ježatka kuří noha.
http://www.jvsystem.net/app19/FotoBrows ... lng_user=1
Semeno jsem koupil
http://www.bomba-zahrada.cz/travni-smes ... ark-1-5kg/
Nikdy by mě nenapadlo, že v balíčku travních semen muže byt plevel???? Tak to mě překvapilo.
Jaku vrstvu nového substrátu máte na mysli??
manive

Odeslatod manive v Ned 14. Čer 2009 20:51:35

isys napsal:Rozvíjející se stalit a soused ještě nezačal, co? O to důležitější je dobré osivo s dobrou klíčivostí. Trávník je brzy zapojený a plevele pak nemají už moc šanci. Sekání je samozřejmost, ale stejně to budete muset průběžně vypichovat, jinak vám trávu zadusí.

Výstavba na vesnici. Tím hůře, protože soused se zatím stavět nechystá, ale ani moc neseká. 1x za rok na někdy ke konci léta???!!! Asi velký problém pro můj trávník za drátěným plotem co?
manive

Odeslatod HonzaPM v Ned 14. Čer 2009 22:08:24

Manive, ježatka je opravdu mrcha. Já bych asi celé zherbicidoval a založil znova.
Myslím, že tentokrát není na vině nekvalitní travní směs.
Ježatka má jedna z nejlépe dormujících semen, kt. po letech vyklíčí i z hloubky 10 cm, i pod vodou (po letech vypuštěné či mělké rybníky).
Ostatně to píší na stránkách naší fakulty, kt. už sem chlapi dali.
http://www.jvsystem.net/app19/Welcome.aspx

Takže pokrytí novou zeminou (i vyšší vrstvou) nemusí být zcela úspěšné, záleží, jaká je půdní zásoba semen a co je vlastně zdrojem (nálet?). Pravidelná seč mnohdy nestačí.

Sousedi u nás (taky za drátěným plotem) v domku nežijí, nedávno jsem se ptal, jestli mám jejich pozemek zdarma posekat, nebo s tím něco udělají. Chtěli si to sami posekat, pomlátili cca 4 m2 (důchodci) a to bylo vše. Pomlácenou trávu nechávají volně ležet, je to hnízdiště slimáků, šneků a dalšího neřádstva. Už se začínám nasí.at a půjdu na to nejspíš Roundupem. :mrgreen:
První rok jsme měli krásný trávník. Teď je plný violek, pampelišek, řebříčků, šťovíků, rdesen, bérů, srh, penízků, kakostů, pomněnek, svízelů, starčeků, mléčů, locik, turanek, kokošek, žabinců a dalších krás. Ale co, člověk časem rezignuje. Jinak to nejde.

Ale to jsem trochu odbočil - prostě, nejsi v tom sám. :smilie7:
HonzaPM

Další

Zpět na Zahrada