POMOC - srny, jeleni, laně

Moderátor: Living

Re: POMOC - srny, jeleni, laně

Odeslatod bambik v Úte 19. Led 2010 15:11:45

Jsou to svině spárkaté! mlsné je to tak, že koza je proti nim ubohá konkurence bez fantazie!
sežrali mi japonské javory (specialitka, mňam), ze 100 tulipánů se vloni 2 (slovy DVA!) dožily květu (odkvětu už ne).

my máme plot ca. 1,3-1,5m, jsou to fošny naležato. Jednou na podzim jsem spatřila dvě srny uvnitř v zahradě, mrchy. šla jsem je vyhnat. To jsem zírala, když jedna plot ladně přeskočila a druhá v klidu prolezla mezi fošnama!! mezera mezi nima je dost malá, ca. 15cm! jsem nevěřila, že to srna může prolézt!

Ovocné stromy máme kmínky obalené plastovým obalem (navíc to chrání i proti mrazovým prasklinám) a větvičky natíráme lesnickým nátěrem. naši tím natírají stromky v lese. má to takovou hnědavou barvu, takže to na větvičkách nejde vidět, pokud nejsem metr od ní. Takže jsem tím natřela absolutně všecky keříčky a stromečky i to co zbylo z javorů. zatím nechybí ani větvička.

vážně uvažujeme o elektrickém ohradníku. dali bysme ho do mezery mezi fošny a nahoru. po čase bychom to vypnuli, jenom dráty nechali.
ovšem ty mrchy si volně přijdou po cestě, protože nemáme bránu.

teď řeším hlavně čím nastříkat ty tulipány, až na jaře polezou ze země... že bych to něčím třeba 1x týdně postříkala,aby to smrdělo nebo tak... stejně je do vázy neřežu. jenom by to nemělo být pokud možno moc vidět.
bambik

Odeslatod Hana+3ks v Úte 19. Led 2010 17:04:46

Tak zkus ten Hukinol, jak jsem dávala na předchozí stránce odkaz. Já to nezkoušela (máme plot), ale známý tím chránil bramborové pole a prý ok, podél hranice pozemku se dají po 5 - 10 m lahvičky s vatou nebo tak něco, kápne se tam ten smrad, po týdnu přidat. (Už si to moc nepamatuju, určitě to bude v návodu, funguje to prý celoročně)
Velikost (ehm malost ;) ) díry, kterou srnčí proleze mně taky překvapila, řekla bych díra jak pro kočku a ono jim to stačilo. Hlad je hlad...
Hana+3ks

Odeslatod bambik v Stř 20. Led 2010 7:22:54

Ahoj HANO,
díky za radu. Já jsem se na ty repelenty dívala už včera, akorát se mi to zdá dost drahé. píšou, že nakapat na hadřík/vatu apod. a že to vydrží tak 4 týdny. stojí to kolem 1000ky... no kdyby ta lahvička ale vydržela třeba rok, tak to už bych asi obětovala.
Chci navíc letos založit zeleninovou zahradku a rozhodně z toho nechci udělat krmení pro ty potvory.

cože? Hlad je hlad?? to vůbec! honí je jenom mlsná a nic jiného!
jinak si nedokážu vysvětlit, proč jim nechutnají čerstvé malinové výhonky v lese a musí přijít okusovat zrovinka ty naše, za plotem. vloni v červnu nám úplně okolily veškeré čerstvé výhonky, takže letos nebudeme mít prakticky žádné maliny, nebude na čem.

gggrrrrr popadá mě vztek jak na to myslím!
:-)) mám doma luk a střílím si na terč.... jestli mi ještě něco letos ožerou, asi se budu učit střílet na pohyblivý terč :-))
bambik

Odeslatod Hana+3ks v Stř 20. Led 2010 8:09:28

Tak jsem vznesla dotaz, bývalý kolega tím chránil bramborové pole, cca 1 ha. Lahvička vydržela 3 roky, samozřejmě používáno květen - září, tedy 5 měsíců. Takže celoročně by to vyšlo něco přes rok/ha. Zahradu máš nejspíš menší. ;) Záleží taky na tvaru a členitosti pozemku, tedy na délce hranic. Dával to na vatu připíchnutou na špuntu a chráněnou uříznutou petkou, ať na to neprší. Běžně doplňoval smraďocha jednou za 14 dní, ve velkých vedrech týdně.
Jestli to zkusíš, dej prosím vědět výsledek. (často se mně v práci lidi ptají na tyhle věci, tak ať můžu zodpovědně poradit :smilie11: )

Bydlíme na konci vesnice a taky se zvěří bojujeme, slepice mají výběh krytý i seshora, stejně máme už zase pouhé 3 z 10 slepic :2_angry: a taky jsme přišli o nějaké ovocné stromky, jak okusem, tak vytloukáním (víc padlo za oběť myším) :2_angry: , a spasené jahody a prošlápanou černou textilii atd. atd. Zvolili jsme cestu "dokonalý plot", což zní srandovně při obvodu pozemku 250 m, po deseti letech máme hotovou pedezdívku a sloupky na cca 2/3, ovšem na třetině jsou přitlučené plaňky, na zbytku naaranžované staré rezavé pletivo, díry štupuju špagátem :roll: Jednoho krásného dne, až bude ten plot :smiley14: se k nám zvěř nedostane, už proto, že bude po zahradě volně běhat pes a zvířátka k nám nebudou chtít. Jo jednoho krásného dne.... :smiley25:
Naposledy upravil Hana+3ks dne Stř 20. Led 2010 12:37:13, celkově upraveno 1
Hana+3ks

Odeslatod robijn v Stř 20. Led 2010 12:32:48

bambik napsal:jinak si nedokážu vysvětlit, proč jim nechutnají čerstvé malinové výhonky v lese a musí přijít okusovat zrovinka ty naše, za plotem. vloni v červnu nám úplně okolily veškeré čerstvé výhonky, takže letos nebudeme mít prakticky žádné maliny, nebude na čem.

Preci nejsou blbe aby si oziraly svoje vyhonky v lese a pak si nemohly pochutnat na malinach.
robijn

Bydliště: Na sever od Kolina. Ne, tam ne, to uz je daleko. Kousek zpatky.

Odeslatod jaja99 v Stř 20. Led 2010 12:48:18

A co divoká prasata? Nedělají si vám v záhonech kaliště? To je zase moje trápení. Že srnky sežerou floxy to už jsem oželela ale ta kaliště mě opravdu štvou.
jaja99

Odeslatod zajda007 v Stř 20. Led 2010 14:27:07

Taky bojujeme se srnčí a zajícema :evil: Minulou zimu jsme boj prohráli na celé čáře. Letos, po nátěru mladých stromků přípravkem Morsuvin vedeme zatím nad zvěří my :palec_up: Jeden klad naší mega neoplecené zahrady jsem zaznamenala. Není nic lepšího než výhled z kuchyně při vaření na zahradu se zvěří.
Divočáky naštěstí nemáme.
zajda007

Odeslatod Evas2 v Stř 20. Led 2010 22:03:41

Zajdo, tak ten pohled na srnečky na zahradě rozněžňuje hlavně návštěvy z města. My už jsme (trochu) imunní. Já chodím pozorovat lišky, toho pohledu jsem se ještě nenabažila. Prasata máme taky a ryjou :2_angry: . Mají to s mužem rozdělené. Jednou prasata, podruhé on vrací drny na svá místa... Poptávala jsem se myslivců - pachové spreje nevydrží a jsou drahé a na různá plašítka z cedeček a zvuky z cingrlátek si zvyknou... Takže časem bude plot a ještě taková ohrada. ( Kamarádka má plot, ale zase mají jezevce a ten si z plotu nic nedělá :mrgreen:).
Evas2

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada