POMOC - srny, jeleni, laně

Moderátor: Living

POMOC - srny, jeleni, laně

Odeslatod JirinkaS v Pát 31. Říj 2008 16:02:08

Přeji hezký den všem a moooc prosím o radu. Lze mít neoplocenou zahradu a ubránit ji před jeleny, srnou apod. Máme zahradu a zatím nemáme plot, cokoliv zasadím tak spasou. Existuje nějaký postřik, aby jim to nechutnalo?
JirinkaS

Re: POMOC - srny, jeleni, laně

Odeslatod MArty2 v Pát 31. Říj 2008 19:29:15

To by mně taky zajímalo, kokněte na http://www.zahrada.cz tam se to řešilo, vlastně řeší - je tam spoustu nápadů, ale každému funguje něco jiného, řekl bych však, že nic z toho nefunguje trvale. Jinak je ta lesní zvěř schopná povalit i plot, pokud není dostatečně pevný. Jsou to děsný potvory, sežraly nám snad všechny kytky, hlavně růže.
MArty2

Odeslatod Evas2 v Pát 31. Říj 2008 21:02:38

My je máme taky - mrchy jedny! Všude kolem rostou šípkové keře, ale jim chutná zrovna ten můj hned u domu! Jsou hrozně drzé, čekají, jestli je začnu honit, jinak se nedají ze spásání mé zahrady vyrušovat.... Plot jsem taky nechtěla, ale po letošním zahradničení jsem dospěla k názoru, že buď plot, nebo zahrada, nebo já... Už jsem dospěla tak daleko, že přemlouvám manžela, ať mi sestaví prak... Když se na mě kouknou těma sametovýma očima, tak bych asi nedokázala střelit... A teď z jiného soudku. Jiřinko, včera jsem si dala na terasu chladit vařená vajíčka a do několika minut mi je začínala obhlížet straka.Takže chci plot i se stropem :mrgreen: .
Evas2

Odeslatod MArty2 v Pát 31. Říj 2008 21:43:45

A to už vůbec nemluvím o tom, že klidně chodí u nás po cestě a uhnou až když k nim dojedete na několik metrů a zatroubíte. Navíc po nich zůstává spousta exkrementů, jakoby nestačilo, že všechno sežerou. Letos nám chvilku pomohla zavěšená CD, ale pak si ty potvory zvykly a zas všechno ožírají. Už nás docela (sprosté slovo). Plot ale nechceme, okolo chaalupy by to vypadalo dost divně a nikdo to okolo nemá. Jediný co zatím nežerou jsou rododendrony, juka, konvalinky, irisy a netřesky. Doufáme, že u toho i zůstane.
MArty2

Odeslatod Petr100 v Sob 01. Lis 2008 8:35:48

Měl jsem stejný problém, když jsme koupili chaloupku. Postřik existuje, vydrží cca půl roku, ale není levný. Předloni jsem to vyřešil oplocením vysokým 80cm, myslím, že se jmenuje lesnické pletivo, oproti normálnímu pletivu je podstatně levnější. Ve spodní části má menší oka proto zajícům. Sloupky jsou obyčejné trubky zatlučené do země. Na fotce naše sousedka.
Přílohy
IMG_1983.jpg
Petr100

Odeslatod varouch v Sob 01. Lis 2008 9:01:55

Taky mi tu oziraji vsechno, co zasadim. Mame jen nizky plot, ktery v pohode preskoci, vysokou dratenku jsem nechtela, ale uvidim, jestli se k ni taky nepropracuju. Zacinam se pomalu preorientovavat na jedovaty kere, protoze to je jediny, co jim nejede.
varouch

Odeslatod JirinkaS v Sob 01. Lis 2008 9:22:44

Jéééé moc vám děkuji za rady a informace. Ach jo tady koukám jak všichni mají kráááásné zahrádky a já mám ožranou paseku :-(. Plot jsem taky nechtěla protože v okolí ho nikdo nemá, ale stejně až budou korunky tak ho pořídíme i kvůli lidem, všichni mají pocit, že jak to není za plotem tak je to všech. Takže nejenže tam máme naděláno od zvěře z lesa tak taky od venčení psů. Bydlíme na konci vesnice u lesa. V létě jsme grilovali a jak tak v klídku odpočíváme tak se nám po zahradě kráááásně prošlo 6 jelenů. Kráčeli zasebou a vůbec jim bylo jedno, že tam jsme podívali se na nás a pyšně odkráčeli dál. Ale bylo to moc pěkný, nikdy jsem tolik jelenů a tak v poklidu neviděla. Šli jak na módním molu.
Já jsem jeden čas běhala po zahradě s mydlinkovou vodou, to jim pak taky nechutná, ale jak zaprší a jak je teď vlhko a mlhy tak to nemá smysl.
JirinkaS

Odeslatod alauda v Ned 02. Lis 2008 19:55:34

Taky se přidávám ke stejně postiženým. A úplně souhlasím s Evou - kdybych měla nějaký prak, nebo cokoliv jiného ,snad bych ty mrchy s tím dokázala praštit.
Každý rok mi něco ožraly - přesto, že kolem je spousta krásné jetelinky a travičky, ta je asi nezajímá, byla jsem smířená, že je to daň krásnému horskému prostředí.
Ale to, co předvedly potvory letos, to bylo k úplnému zoufalství. Totálně ožraly nejen úplně všechny jiřiny u chalupy, květy i listy, že z nich zbyly jen metry holých, olámaných klacků, ale i všechny květy měsíčků a vrcholem bylo úplné oholení (všech květů i poupat kompletně do jediného) afrikánů na všech záhonech.Ty musely být přežrané k prasknutí. A to jsem si myslela mylně, že tyhle "smraďochy" kromě slimáků, nic jiného nežere. .
Nejhorší ale bylo, že za týden se vrhly na skalku. Osazuji a hýčkám si ji čtvrtým rokem v hodně krutém srázu - dřív tam bylo jen smetiště plné vykopané stavební ssuti, na kterém ani plevel nerostl. Dalo to strašnou práci v tomhle terénu vydobýt trošku kvetoucí, zazeleněný svah. Letos se konečně rostlinky postupně začaly uchytávat a trošku rozrůstat.
Nevím, co se tam jedné říjnové noci dělo, ale ráno vypadala skalka jako kdyby tam proběhlo stádo splašených krav, nebo tam ryla divoká prasata. Většina skalniček byla zvětší části až u kořínků oholená, dokonce i docela uchycené skalníky vyrvané, netřesky a rozchodníky rozšlapané a vyházené i několik metrů od skalky. Všude obrovské stopy od laní a jelenů - velikost fakt,jak od krávy a všude nas.áno, jak na hnojišti i v tom nejprudším svahu - mrchy hnusnéééé.
První reakce byla, že se na všechno vykašlu, ať tam zase rostou jen kopřivy a bodláky, ale.. asi to zase nevydržím.
Kdybyste se někde dopídili nějakého účinného postřiku, který by šlo na kytky použít, dejte , prosím, vědět.
Diskuzi na zahrada webu jsem prošla, jenže to je o ochraně ovocných stromků - tam už jsem rezignovala před lety.
Omlouvám se za délku příspěvku, ale musela jsem si postěžovat spřízněným duším.Díky za trpělivost. Alauda
alauda

Další

Zpět na Zahrada