Přísavník tří nebo pěti?

Moderátor: Living

Přísavník tří nebo pěti?

Odeslatod Popelka21 v Čtv 08. Kvě 2008 12:52:54

Chtěli sme si nechat obrůst fasádu a tak sme si zakoupili sazenice pětiprstého, jenže teď sem se dočetla, že ten není vhodný ke stěně a že nemá úponky. Je to pravda?
Popelka21

Re: Přísavník tří nebo pěti?

Odeslatod suma v Čtv 08. Kvě 2008 15:22:06

je to pravda, potřebuje něco na vedení.
suma

Odeslatod Popelka21 v Čtv 08. Kvě 2008 15:58:56

aha, tak to je blbý, takže třeba k noze pergoly? a pak ji obroste celou? nebo k díratému plotu?
Popelka21

Odeslatod suma v Čtv 08. Kvě 2008 17:31:48

Přesně tak, na plotě ho necháváme, z pergoly ale buď musí jít dolů, nebo je třeba shazovat sníh. Psí víno na ní totiž vytváří souvislou vrstvu.
suma

Odeslatod inula v Pát 09. Kvě 2008 21:04:14

Přísavník (Parthenocissus) má jako jediný zástupce popínavých rostlin s přísavnými destičkami větší zahradnický význam, proto se na několika následujících řádcích pokusíme vnést trochu světla do zmatku, který panuje v názvech druhů a odrůd. Právě u přísavníku je totiž velmi důležité rozlišovat druhy a jejich odrůdy, protože mají velmi rozdílně vyvinutou schopnost přichycování. Nejspolehlivěji se vzhůru za světlem pne přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata), na trhu je nejčastěji k dostání odrůda ’Veitchii’. Stejně dobře známý je přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) ve formě ’Engelmannii’, který rovněž patří mezi spolehlivě držící popínavé rostliny.

K nepříjemným omylům dochází, pokud se přísavník pětilistý prodává bez označení odrůdy. Může se totiž zaměnit za přísavník křovištní (Parthenocissus inserta), který má podobné pětičetné listy, ale netvoří přísavné destičky. Tento druh se šplhá velmi nespolehlivě, natrvalo se udrží jen na vhodné opoře, k níž se musí průběžně vyvazovat. Nejvíce mu vyhovují mřížové konstrukce s profilem okolo 2 cm. Přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) lze od přísavníku křovištního (Parthenocissus inserta) odlišit podle tvaru úponek. Přísavník pětilistý má větvené, pěti- až osmiramenné úponky, pouze výjimečně se větví i dvanáctkrát. Délka jedné úponky se pohybuje mezi 3 až 7 cm. Přísavník křovištní má pouze dvou- až pětiramenné úponky a jen ojediněle s přísavnými destičkami. Úponky jsou poměrně dlouhé, 10 až 18 cm.
inula

Odeslatod Báša v Ned 11. Kvě 2008 19:12:43

Já měla tříprstý,držel se na hrubé omítce dobře kolik let,až jednou byl velký sníh a vítr a asi 2m vysoký se skácel-už se nechytil,tak jsem ho zlikvidovala./asi moje chyba-měla jsem sníh oklepávat/.Jinak to bylo pěkný.Nekupovala jsem ho,měla jsem ostříhané odnože,které jsem jen píchla do hlíny.
Báša

Odeslatod irena2 v Stř 21. Kvě 2008 10:53:40

Na zeď je okrasnější tříprstý,klade listy jakoby pod sebe a efekt je vzhlednější.Bohužel jsem tuto informaci také dostala až, když jsem měla zeď již obrostlou pětiprstem a nedal se již sundat. Dále se mi osvědčilo formovat směr, kam chcete přísavník posunovat, zaštipuji každé jaro výhonky dle směru napravo nebo do levé strany.
irena2

Odeslatod MartaZ. v Čtv 09. Říj 2008 6:08:28

Navazuji na diskuzi, inspirovaly mne Jindrovy fotky. Mám připravený pěkně rozdováděný třícípák, zatím mi zavalil zahradní domek, ráda bych ho pustila na západní fasádu. Trochu mě zarazila zpráva od kolegyně, že ho letos likvidovali a měli ho málem plný kontejner. Důvod: nedal se zvládnout, mnohametrové přírustky lezly do oken a do okapů. My okapy nemáme a okno tam je jen jedno. Také prý kořenil pod trávníkem, který byl mizerný. Když pohnojili trávník poporostl přísavník. To u mne taky nehrozí. Do jara musím vymyslet způsob, jak ho nad chodníčkem převedu na fasádu.

Napiště prosím víc svých zkušeností, jakýchkoliv. Díky.
MartaZ.

Další

Zpět na Zahrada