Chmel

Moderátor: Living

Chmel

Odeslatod Lopuch v Pon 05. Lis 2007 22:22:55

Zdravim všechny zahrádkáře a chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti s výsadbou chmelu. Chtěla bych ho vysadit k drátěnému plotu jako clonu, než mi vyroste živý plot z habru. Slyšela jsem, že hned první rok dokáže porůst plot a stačí jedna sazenice na 10 m plotu. Bohužel jsem nikde na netu nesehnala prodejce, který by sazenice chmelu prodával. Nemáte někdo zkušenosti nebo kontakt na prodejce. Díky za každý příspěvek. :ugeek: :ugeek: :ugeek:
Lopuch

Re: Chmel

Odeslatod Sopka v Úte 06. Lis 2007 16:34:12

Chmel mám na drátěném plotu 2.rokem,porostl mi 2m, nahoře na plotě tak3m,víc neudělal,asi by chtěl vyšší plot.V zimě opadá a na plotě zůstanou propletené suché výhony.Loni jsem je na jaře odtrhávala,ale je to děsně pracný,tak se na to letos vykašlu.Já zase chci nechat porůst drátěný plot břečťanem,ale je pomalý.Chmel jsem koupila náhodou u Chládka ve Strašnicích - Praha 6,letos jsem ho tam na jaře viděla také.Koncem léta má krásné ozdobné šištice.
Sopka

Odeslatod Lopuch v Úte 06. Lis 2007 17:40:24

Sopka:
jestli jsem to správně pochopila, tak vám 1 sazenice pokryla plot cca 2 m do šířky? Chtěla bych se ještě zeptat jestli 1. rokem už vytvoří taky clonu na plotě nebo je ještě řídký? A když je přes léto olistěný tak vytvoří po celé šířce "neprůhlednou" stěnu? Asi se ptám hloupě, ale jsem zahradník laik, spíše nezahradník a vzhledem k tomu, že máme pozemek v satelitu na rovince, chtěla bych vytvořit nějakou pohledovou clonu a nejraději z rostlin, protože bambus se mi zrovna moc na plotě nelíbí.
Lopuch

Odeslatod Reeve v Úte 06. Lis 2007 22:01:22

Lopuch:
Nejrychleji rostoucí je asi popínavé rdesno baldšuánské, to vám poroste plot tak rychle a tak hustě, že ho časem (není-li stříháno) svou váhou zboří. Silná chmelová babka v dobrých podmínkách sice během sezóny vytvoří mohutný pět metrů vysoký štok, ale než doroste do správné velikosti, pár let to trvá.
Reeve

Odeslatod Sopka v Stř 07. Lis 2007 8:20:21

Chmel mi opravdu udělal neprůhlednou clonu,ale jak píšu, dole tak 2m a nahoře na plotě,protože nemůže do výšky tak 3m.Nezdá se mi,že by se ve 2.roce rozrostl nějak více.Ale letos bylo na jařa hrozné sucho a také jsem nehnojila,ještě teď má listy,které začínají opadávat.Je moc hezký.Jinak velmi doporučuji Přísavník pětilistý,ten má i krásnou barvu na podzim.Rdesno mám také a stále ho musím stříhat a zmenšovat,je s ním spousta práce.Já jsem vsadila na břečťan,ale roste hrozně pomalu,zato je stálezelený.Také se mi osvědčil na plotě beztrnný ostružiník,plamének horský a zimolez.Moc zdravím.
Sopka

Odeslatod Lopuch v Stř 07. Lis 2007 9:15:55

Také jsme původně přemýšleli o přísavníku pětilistém, měli jsme před lety u starého domu a porostl ho celý asi za 5 let, ale než by porostl ten plot, trvalo by to minimálně 3 roky a to si myslím, že za 3 roky už bude celkem slušný ten živý plot z habru, který předsazujeme před plot. Chtěla jsem právě zastínění na ty první 3 roky, než vyroste habr. Přesto ale moc děkuju za rady.
Lopuch

Odeslatod danah v Stř 07. Lis 2007 11:10:16

Lopuch, na dočasné popnutí plotu bych doporučovala letničku vilec - cobea. V narostlé hmotě za jednu sezónu je nepřekonatelný. Když si sadičky předpěstuješ včas, dočkáš se i krásných exotických květů.
Přílohy
cobea.jpg
image/jpeg
cobea.jpg (71.39 KB) Zobrazeno 3063 krát
"V životě nemůžeme dělat velké věci. Můžeme dělat jen malé věci s velkou láskou."
danah

Odeslatod Lopuch v Stř 07. Lis 2007 16:31:45

Danah:
Rostlina na fotce vypadá moc zajímavě, ale vzhledem k tomu, že jsem zahradník začátečník, možná se zeptám hloupě, ale předpěstovat včas, znamená vysít cca v únoru, abych do jara měla sazeničky? Nebo sazeničky už koupím a jenom přesadím do půdy? A ještě jak daleko od sebe se sazenice do volné půdy sadí? Děkuji :ugeek:
Lopuch

Další

Zpět na Zahrada