Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod Tchorik v Pon 10. Lis 2008 13:09:57

Nedaly by se na tuhle potvoru sehnat nejake feromonove lapace, jako jsou napr. v lese? Ty fotky jsou dost desne a skutecne nasledky napadeni jeste horsi :evil:
Tchorik

Odeslatod Pavel V. v Čtv 13. Lis 2008 11:31:30

Dobrý den,

prosil bych o radu pana Zavřela a případně další ochotné ( předem velmi děkuji). Bydlíme na Dobříšsku u Slapské přehrady a máme u domu starý višňový a třešňový sad.

Stromy jsou to překrásné, ale jsou sázené v r. 1945 (jako sad Míru) a zvolna přestávají plodit a usychají. Chtěli bychom stromy průběžně obměňovat, ale zatím se nám tu nechce nic uchytit.

Jde o jižní, dost prudký svah, nadmořská výška asi 380 m, velmi písčitá půda ( po smíchání s cementem vznikne velmi kvalitní beton, velmi suché klima,

Byli bychom velmi vděčni, kdyby nám někdo poradil nějaké suchu odolné odrůdy třešní a višní, popř. nějaké hrušně, švestky, jabloně nebo i jiné ovocné stromy, které by tu mohly růst.

Děkuji velmi také za radu, co lze zasadit ještě letos a co nechat až na jaro.
Pavel V.

Odeslatod Květa v Stř 19. Lis 2008 0:14:59

Pane Zavřele - reaguji, byť opožděně, na Váš příspěvek..
Jos.Zavřel napsal:Můj osobní názor je ten,že by už konečně měla být alespoň pár dnů tuhá zima ( - 25 st. i více).Podívám-li se pár desetiletí zpět,v zahradách si nepamatuji tolik chorob a škůdců jako v posledních létech.Chemie se žádná nepoužívala.Větší rány na stromech se zatíraly směsí žluté (jílovité) hlíny s kravincem.Celá řada chorob a mutací škůdců k nám byla zavlečena až nyní s jižním ovocem a poslední mírné zimy jim vyhovují.Mějte se hezky.Josef.

Chicht, na škůdce by těch -25 C bylo dobré, mé kytkové choulostivky bych ale oplakala. :mrgreen:
Nicméně vzpomněla jsem si na doby, kdy opravdu s chemií nebylo nutno po zahradě poskakovat, maximálně dědeček umíchal Bordeauxskou jíchu..
A také na to jak se pod pultem zoufale sháněl ze známosti Cererit - páč běžně bylo pouze NKP a pak v půdě scházely stopové prvky..
jj, kde že loňské sněhy jsou..

Směs kravince + jíloviny dávám na stromy ještě i dnes, na mrazové pukliny, pokud se udělají. Jen u nás je v "receptu" i příměs trochy kompostu :mrgreen:

Tchoříku, s těmi feromonovými lapači nevím.. co se týká drvopleňů - jsou to pěkný mršky, housenky žijí ve stromě 2 - 3 roky, motýl je nenápadný, splývá s kůrou ( bezva se maskuje ).. když sedí na stromě, dělá takový "suk", páč vystrkuje prdýlku do prostoru - jedině tak ho můžeš odhalit. Já když jsem ho tenkrát našla, dost jsem se vylekala - je poměrně veliký. Myslela jsem, že mám lišaje.. dokonce jsem si kvůlivá němu koupila knihu o motýlech - a až v ní jsem zjistila, cože za nevítanou návštěvu jsem ulovila..
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Odeslatod Květa v Stř 19. Lis 2008 0:24:25

Pavle, na radu se necítím .. jen mne napadá, že by tam šla vinice jak víno.. :mrgreen:
Asi bych se orientovala na nějaké staré, nepřešlechtěné odrůdy, příp. stromy, kt. se dodávají do velkovýroby, do sadů ( i pro J.Moravy ).
Raději min. čtvrtkmeny.
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Odeslatod HonzaPM v Pát 06. Úno 2009 18:10:19

Zdravím, nevíte někdo, kde sehnat českou hrušeň "Isolda"?
Pokud možno od Prahy (včetně) na západ :x-winking:
Zkoušel jsem po netu, vše bez odezvy. Díky.
HonzaPM

Odeslatod potmesila v Ned 26. Zář 2010 20:54:03

Dobrý den. Jako mnoho předchozích, také bych ráda poprosila o radu. Ráda bych zasadila na naší zahradu několik stromků. Jsme z Úvaly (Praha-východ 270 m.n.m.). Půda spíše težší, hlinitá, podloží cca 40cm jíl s kameny). Spíše sušší než zamokřená. Všechny stromky bych chtěla na konzumaci, nikoli na zavařování, uskladnění a pod.

1.) Jabloň : měla by to být dominanta uprostřed trávníku (všechny ostatní ovocné stromky máme podél plotu) a představuji si polokmen (chci pod ní sedat) - prostě velká jabloň, jako mívala babička. Ráda bych podzimní (máme špatný sklep, tak aby se dala jíst od sklizně třeba 2 měsíce) a rezistentní odrůdu, chuťově navinulou a šťavnatou (např. jako James Grieve). Mám zapsané odrůdy Desert, Prima, Diadém. Šlo by něco z toho? Jsou chutné? Dájí se vůbec sehnat polokmeny?

2.) Hrušeň: Ráda bych malý vzrůst, rezistentní odrůdu, dobré plody, nejspíše podzimní. Chutnají mi jak tvrdší plody, tak máslovky, ale nemám ráda tuhé šlupky a kamenné buňky. Bude zasazena v zamulčovaném záhoně, tak aby jí to nevadilo. Jako favorita jsem si zapsala Konference, příp. Clappova. Co byste mi, prosím, doporučili? V okolí u sousedů hrušně jsou, tak doufám, že to bude stačit. Případně někoho snad uprosím, aby mi přirouboval ještě jednu odrůdu na tu mojí až povyroste.

3.) Broskvoň: Potřebovala bych stromek co nejmenšího vzrůstu. Nemám na ní moc místa, ale vím, že se v okolí dobře daří, tak bych jí proti původnímu plánu chtěla vmáčknout. Chápu, že nemůže být rezistentní a má se sázet na jaře. Zaujal mě zákrsek Balkonela nebo tak nějak se jmenuje, ale nevím, jestli není nevhodný. Co prosím můžete doporučit. Plné slunce zaručeno.

4.) bych se chtěla zeptat na meruňku. Na jaře jsem dostala zakrsek meruňky Cafona (italská odrůda). Keřík byl asi 50cm vysoký, kmínek cca 15cm. Čekala jsem malý keříček, v zahradnictví mi řekli, že se nemusí vůbec sříhat. Ale během léta narostla do výšky 180cm - asi 5 větví. Nebyla ani hnojena, jen zasazena do hlíny s kompostem a s přidáním Symbivitu. Stříhat plánuji v době květu. Je šance, že vůbec přežije zimu, když tu není ani registrovaná? Mám jí nějak chránit?
Budu Vám moc vděčná za rady. Předem mnohokrát děkuji.
potmesila

Odeslatod Radimvlcek v Pon 18. Kvě 2020 13:55:57

Najde se tu prosím zahrádkář, který by mi poradil s výsadbou ovocných stromků? Potřeboval bych odrůdu, která nezabere moc místa. Zájem mám o jabloně a hrušky.
Radimvlcek

Odeslatod Marapolcr v Úte 19. Kvě 2020 9:48:56

Máte malou zahrádku? Já také a koupil jsem si stromky, které rodí přímo z kmene. Nemají žádné rozvětvení, takže zabírají opravdu málo místa. Vyrostou až do 3 metrů.
Marapolcr

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada