Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod cindulka v Stř 29. Říj 2008 23:18:41

Dobrý večer,
taky máme v plánu zasadit ovocné stromky. Během týdne bysme je měli nakoupit (aspoň částečně) a vysadit. Zahradu teprve budeme zakládat (návrh přikládám). Chtěli bysme:
1 letní a 2 pozdní jabloně
1 meruňku
2 hrušky (1 máslovku a 1 pozdní)
1 švetku (velkoplodou a chutnou na přímý konzum)
1 broskev
borůvky, maliny, ostružiny, ....atd...

Oblast: Jižní Morava

Velikost: zeleninová a ovocná zahrada 200m2

Jsme na vážkách, zda zvolit špalírovou výsadbu nebo volnou (nebo částečně špalírovou a částečně volnou) :?:

Něco jsem si na L. "nastudovala",ale nerozumím tomu, takže prosím pana Zavřela a ostatní odborníky, jestli by mi mohli poradit. Děkuji

cindulka02.jpg
cindulka

Odeslatod cindulka v Čtv 30. Říj 2008 7:56:11

....ještě jsem zapomněla dodat, že z jižní strany máme les, který nám částečně (v létě cca 1/3 pozemku, v zimním období víc) zastíňuje. Les je také z východní strany, ale je daleko, takže ten nám nestíní vůbec.
Na pozemku byl písek. Ten jsme vybagrovali....1/2 pozemku (u terasy) 30 cm a druhá 1/2 pozemku je 50-60 cm a navezli jsme ornici.
Přikládám aktuální fotky.

pohled zezadu (stíní tam ten stavební sousedova buňka)
DSC01832L.jpg

pohled z výšky
DSC01839L.jpg
cindulka

Odeslatod Jos.Zavřel v Čtv 30. Říj 2008 20:03:19

[quote="cindulka"]Dobrý večer,
taky máme v plánu zasadit ovocné stromky. Během týdne bysme je měli nakoupit (aspoň částečně) a vysadit. Zahradu teprve budeme zakládat (návrh přikládám). Chtěli bysme:
1 letní a 2 pozdní jabloně
1 meruňku
2 hrušky (1 máslovku a 1 pozdní)
1 švetku (velkoplodou a chutnou na přímý konzum)
1 broskev
borůvky, maliny, ostružiny, ....atd...

Oblast: Jižní Morava

Velikost: zeleninová a ovocná zahrada 200m2

Jsme na vážkách, zda zvolit špalírovou výsadbu nebo volnou (nebo částečně špalírovou a částečně volnou) :?:

Něco jsem si na L. "nastudovala",ale nerozumím tomu, takže prosím pana Zavřela a ostatní odborníky, jestli by mi mohli poradit. Děkuji

Dobrý večer.Volil bych volnou výsadbu na čtvrtkmenech s výškou koruny alespoň 1 m.Letní jabloň Ametyst nebo Hana,zimní Topaz a Goldstar.Hrušeň: Clapova máslovka a Boscova lahvice.Švestku:Čačanská lepotica a broskev Redhaven.Z bobulovin pak Zimoléz kamčatský(kamčatská borůvka).Maliny Ada,Medea a Tulamen.Ostružiník beztrnný,popř.malinoostružiník.Rybíz červený Tatran a Dětvan,černý Titania a bílý Blanka a popř.Jostu.Zdraví Josef Zavřel.
Jos.Zavřel

Odeslatod cindulka v Čtv 30. Říj 2008 21:16:21

Děkuji za rychlou odpověď :-)

Pro byste volil volnou výsadbu? Manžel má zkušenosti s řezem stromků, takže jsme plánovali částečně vysadit do špalíru, aby jsme "ušetřili" místo. Jaké jsou nevýhody?

Nevím totiž kam přesně stromky umístit :?
cindulka

Odeslatod Květa v Čtv 30. Říj 2008 23:22:26

Myslím si, že sázet letní jabloň pro rodinu, kt. není totálně ujetá na jablka (tj. dává jim přednost před vším ostatním ) je zbytečné ( příliš jiných lákadel ).
Nechala bych si naroubovat jednu větev nějaké letní odrůdy do jiné jabloně. Na uvolněné místo bych dala buď pozdní broskvoň nebo nektarinku.
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Odeslatod cindulka v Pát 31. Říj 2008 6:59:21

Květo, nevím, jestli je to na mě.......ale jestli jo, tak my jsme ujetí na jablka i s našima dvěma cácorkama :-)
cindulka

Odeslatod Květa v Pát 31. Říj 2008 13:10:52

Cindulko, jo, bylo to myšlené na uvážení pro tebe.. ale i pro jiné, kt. výsadbu ovocných stromků zvažují - a mají menší plochu pozemku.

Pozemek mám dost velký ( množství stromků mne netrápí, vejdou se ). Měla jsem na zahradě nejdříve Letní průsvitné, pak Red Melbu. + časně podzimního Jamese Grieva.
Doba zrání letních jablek je +/- pol. srpna. V této době se u nás spíš konsumují okurky, papriky, rajčata + je sklizeň broskví, posléze pološvestek ( Čačanky ), rynglí. Všemu se dá u nás přednost před jablkem. Navíc, od zač. září mi mládež chodí - když chce jablko - sklízet nedozrálé Rubíny "ze stromu", tyhle letňáky jsou pro postpuba sladké.
Uvedené odrůdy mají hrozně krátkou dobu skladovatelnosti, rychle moučnatí. Nicméně nutno podotknout, že u Ametystu Fytos uvádí dobu skladovatelnosti měsíc ( nevím, neznám ho, navíc se domnívám, že ho prodává pouze Fytos = ne zas tak snadná dostupnost).
Z uvedených důvodů jsem letňáky přeroubovala na norm. podzimní jablka, nesnědli jsme je. Dtto bylo i u sousedů, ti si nechali jednu větev a ještě i z ní k nám chodí s přebytky.
Je to fakt ale o prioritách, o chutích v každé rodině... jen píšu svoji zkušenost.
Odešla jsem na krasneruze.
Hackeři mají zatím navrch, hatí.
Květa

Odeslatod cindulka v Pát 31. Říj 2008 13:59:14

Květo,
děkuji za rady.......jsou velmi praktické. Tak jsem o tom vůbec neuvažovala ;) Je pravda, že letní jablka v době, kdy je plno zeleniny, malin, ostružin,...atd...třeba i letních hrušek, se jí málo :-) Jenže bych tedy potřebovala poradit, jak se roubuje. Můj taťka to umí, tak buď budu muset říct jemu (což se mi až tak nechce) a nebo to zkusit sama :-) Tím bych ušetřila prostor.
Pan Zavřel mi poradil jabloně - Topaz, Sirius (Orion), Rozelu (Lipno).
Švestku bych chtěla nějakou chutnou s většími plody.
Broskev pokud se musí stříkat bych vypustila a místo toho bych tedy zvolila nektarinku nebo něco podobného. Můžete mi poradit?
Z meruněk mi pan Zavřel poradil Leskoru nebo Vehardu.
cindulka

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada