Sázení ovocných stromků

Moderátor: Living

Re: Sázení ovocných stromků

Odeslatod vera.kr v Sob 15. Zář 2007 12:35:36

Pane Zavřel, máte můj obdiv, mnohokrát děkuji. Pořádně si to prostuduji, případně se ještě ozvu.
vera.kr

Odeslatod danah v Ned 16. Zář 2007 21:41:10

Pane Zavřel, jste opravdu velký znalec, smekám a dovolím si vám položit laickou otázku. Mám asi 10ti letý stromek s dobře zapěstovanou korunkou, měla to být renkloda, zatím ani moc nekvetla a úroda - pár plodů velikosti "špendlíku".
Myslíte, že je lepší zkusit přeroubovat - kdy a čím? Nebo nahradit něčím jiným, z Vámi uváděných nových odrůd. Máme málo místa, tak bych ráda co nejefektivnější využití.
Děkuji moc, pokud mi budete ochoten poradit :ugeek:
"V životě nemůžeme dělat velké věci. Můžeme dělat jen malé věci s velkou láskou."
danah

Odeslatod Jos.Zavřel v Pon 17. Zář 2007 5:42:14

Dobré ráno paní Dano.Napište,jaké ovoce potřebujete a lokalitu,kde to má být vysazeno.Něco vymyslíme.
Jos.Zavřel

Odeslatod danah v Pon 17. Zář 2007 11:51:04

Děkuji za pohotovou reakci. Je to severní Plzeňsko, cca 400m.n.m., místo chráněné před větry, ale vše tu kvete později, než třeba v Plzni. Do Fytosu není pro mne problém dojet.
Myslela jsem, pokud by to bylo efektivní, nějakou chutnou odrůdu velkoplodých pološvestek, ale hlavně - kde bych mohla sehnat takové rouby.?
Také jsem uvažovala o broskvoni Red Hawen, dá se roubovat na podnož slivoně? Tyhle rouby bych mohla mít.
Hlavně nevím, co je lepší, jestli přeroubovat na již zapěstovaný nebo sadit nový stromek.
Jak je to s opylením? V sousedství mají včelíny i různé druhy ovocných stromů v okruhu 50m. Stačí na to včelky opylováním od sousedů nebo by měly být dva stromy téhož druhu blíž u sebe?
"V životě nemůžeme dělat velké věci. Můžeme dělat jen malé věci s velkou láskou."
danah

Odeslatod Jos.Zavřel v Pon 17. Zář 2007 18:02:21

Dobrý večer paní Dano.Stromek renglody,pokud je zdravý je lepší přeroubovat.Rengloda jako podnož je vhodná.Napište si v prosinci do VŠUO Holovousy v Podkrkonoší,o rouby renglody Ontario,nebo švestky Jojo(Hanita).Něčím z toho bych to přerouboval.Broskvoň Red Hawen se očkuje v srpnu na podnože o síle tužky.Roubovat se nedá.S tím opylením nevidím problém.
Ozvěte se mi potom na e-mail.Poradíme se.
Jos.Zavřel

Odeslatod danah v Pon 17. Zář 2007 20:05:57

Dobrý večer, pane Zavřel, uložila jsem si vaši mailovou adresu a určitě se ještě na Vás s nějakým dotazem obrátím, díky. D.
danah

Odeslatod jacky v Úte 18. Zář 2007 11:09:48

Pročetla jsem si vaše rady ohledně stromků a ještě bych se zeptala, jak daleko by měly stromky od sebe být, případně jestli mezi nimi může být rybíz nebo angrešt. Děkuji.
jacky

Odeslatod Jos.Zavřel v Úte 18. Zář 2007 15:48:15

Dobrý den.Vzdálenost stromků záleží na jejich vzrůstnosti.Zákrsky bych dal od sebe 3m a vyšší kmeny 5m.Mezi zákrsky bych už nic nesázel.Pokud nemáte jinde místo,mezi ty vyšší kmeny bych dal dva keře rybízu nebo angreštu.Pokud ovšem nebudou vadit při kosení.
Jos.Zavřel

PředchozíDalší

Zpět na Zahrada